Diyarbakır Yenigün

Sen insansın

Sen insansın
Haci Gunes
Haci Gunes( hacigunes@diyarbakiryenigun.com )
05 Ekim 2020 - 0:15

Hz. Mevlana insan için şöyle der;  Sen su değilsin, sen toprak değilsin ! sen bambaşka bir varlıksın. Balçıktan yaratıldın ama, balçık değilsin ! sen toprak dünyasından dışarıdasın ve aslına doğru yolculuktasın.

Tasavvuf kültürünün müstesna şahsiyetlerinden biri olan Hz. Mevlana; Alim, şair ve mütefekkir olmasının yanında mümtaz bir eğitimcidir. Onun bütün hayatı incelendiği zaman  odak noktasında insan olduğu görülür.

Hz. Mevlana insanları iyi ve kötü olarak ayırmaktan ziyade iyi ve kötü tarafları bulunabileceğini, bununda eğitimle telafi edileceğini söyler. ‘ İnsan tabaklanmış deri gibidir; Rutubetten bozulur, ağır ağır kokar.’

Hz. Mevlana’ya göre eğitim insanı olgunluğa taşıyan ve çok yönlü değerleri içine alan bir süreçtir. Ona göre ideal insan yetiştirmeye gönül eğitimiyle başlanmalıdır. İnsanın fıtratı gereği iyi ve kötü meziyetleri bulunmaktadır. Tabiatında bulunan hamlığının, çiğliğinin gidip kemale ermesi için belli merhalelerden geçmelidir.

Kendi hayatını da ‘ Hamdım, piştim, yandım’ merhaleleriyle anlattığı ölçüler gibi ruh önce arınmalı, ardından manevi değerlerle süslenmelidir. İnsanın özünde bulunan gizli bir öz vardır. Bu öz makam, mevki, şan ve şöhretle huzur bulmaz. Bu ancak iyi bir eğitim sonucu Allah sevgisiyle huzura erer. Kişi kainattaki her şeyin Allah’a ait olduğunu ve Allah dışındaki her şeyin yalnızca bir vehim olduğunu idrak etmelidir. Kendisini tanımayan insan ne kadar eğitilirse eğitilsin hiçbir şey kazanamaz.  İnsan evvela kendisinin mükemmel olmadığını, pek çok eksikliklerinin bulunduğunu anlayacak ve kırık bir gönülle hiçlikte yok olacaktır. Bunu başarabildiği zaman edep ve güzel ahlak kapısından içeri girmeye hak kazanır. İnsanın kendi nefsini temizlemesinin bir diğer esası da sıkıntı ve çile çekmektir. İnsan özünde bulunan insan hamlığından ve çiğlikten çile ve sıkıntıyla kurtulur.

Bu sayede nefsine hakim, mütevazi, tüm insanlara hoşgörüyle iyi davranan, yumuşak huylu bir insan olması sağlanır. Az yemek yiyerek, az konuşarak, nefsine hakim olarak, insanlardan gelen eziyetlere katlanıp şikayet etmeyip melekler derecesine yükselir. Gönül ilahi tecellilerin aksettiği, Allah’ın nazar ettiği mukaddes bir mekandır.

Sevgiyle Kalın…

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım