Diyarbakır Yenigün

Seçimin kaderi büyükşehirler

Seçimin kaderi büyükşehirler
Osman Ergun
Osman Ergun( oergun21@gmail.com )
03 Nisan 2019 - 7:30

Yerel seçimde en çok konuşulan iller şüphesiz Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere Mersin, Adana, Antalya gibi büyükşehirler oldu.

Büyükşehirleri kazanmak neden önemli?

10 milyon 500 bin seçmenin bulunduğu İstanbul’daki seçim sonucu üç aşağı beş yukarı Türkiye’deki seçim sonuçlarına paraleldir.

Ankara’ya atfedilen önem iktidar açısından İstanbul’dan az değil.

Bölgede Diyarbakır, Van ve Mardin Kürt politikasının bulduğu karşılık adına ayrı bir öneme haiz.

Van ve Mardin’de az da olsa umudu olan Ak Parti’nin Diyarbakır’da oylarını artırma hesabı tutmadı.

Mutlaka Ak Parti ve diğer partiler seçim sonuçlarıyla ilgili analizler yaparak politikalarına bir çeki düzen verecekler.

30 büyükşehrin Türkiye genelindeki nüfus karşılığına bakarak neden önemli olduğunu anlayabiliyoruz.

Türkiye’nin nüfusu Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre 82 milyonu aşıyor. Nüfusunyaklaşık 60 milyonu büyükşehirlerde yaşıyor. 31 Mart Yerel Seçimlerinde Türkiye’deki 30 büyükşehrin 16’sını AK Parti, 11’ini CHP, 3’ünü HDP ve birini de MHP kazanmış gözüküyor.

Kesin olmayan seçim sonuçlarına göreCHP, Adana, Antalya, Aydın, Eskişehir, Hatay, Mersin, Muğla, Tekirdağ, İzmir, Ankara, İstanbul Büyükşehir Belediyelerini kazandı. Bu 11 şehirde yaşayan nüfus 35 milyonun üzerinde. Bir değişim olmazsa CHP,nüfusun yarısına yakınının yaşadığı şehirleri yönetecek.

Ankara, İstanbul, Antalya, Adana, Mersin gibi illeri CHP’ye kaptıran Cumhur ittifakının büyük ortağı AK Parti, Balıkesir, Bursa, Denizli, Erzurum, Gaziantep, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Kahramanmaraş, Ordu, Sakarya, Samsun, Trabzon, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyelerini yönetecek. AK Parti’nin kazandığı 15 ilin toplam nüfusu 20 milyon 114 bin 930. Türkiye nüfusunun dörtte biri, büyükşehir nüfuslarının neredeyse üçte biri AK Parti yönetiminde olacak.

MHP kesin olmayan seçim sonuçlarına göre 30 büyükşehirden sadece Manisa’da zafere ulaştı. Manisa’nın nüfusu 1 milyon 429 bin 643. Böylelikle MHP Türkiye’deki tüm büyükşehir nüfusunun yüzde 2’sini yönetecek.

HDP, Türkiye’deki 30 büyükşehirden ve kayyımla yönetilen Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerini yönetmeye hak kazandı. Bu üç kentin nüfusu 3 milyon 600 bini aşıyor ve Türkiye’deki tüm büyükşehir nüfusunun yüzde 6’sına tekabül ediyor.

İtiraz sürecinin işlediği bugünlerde Ak Parti, ortaya çıkan tablonun ne anlama geldiğini çok iyi bildiği için sesini yükselterek, hak arayışına girdi. Önümüzdeki süreç seçim akşamındaki gibi olmasa da heyecanla devam edecek.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım