Diyarbakır Yenigün

Seçime katılım düşecek

Seçime katılım düşecek
Osman Ergun
Osman Ergun( oergun21@gmail.com )
11 Mart 2019 - 8:00

Seçimlere üç hafta gibi bir zaman kala meydanlar hareketleniyor ve öngörüler de yavaş yavaş şekilleniyor.
Ankara Sosyal Araştırmalar Merkezi (ANAR) Genel Müdürü Dr. İbrahim Uslu, yaptıkları araştırma sonuçlarına göre, halkın birinci gündeminin yüzde 76,5 ile ekonomik kriz olduğunu; beka dahil diğer tüm sorunların yüzde 5’in altında kaldığını vurguladı.
Aynı zaman diliminde Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi araştırma şirketlerinin seçime ilişkin olarak değerlendirmelerini köşesine taşıdı. Kararsızların seçim sonucunu belirleyeceğini ifade eden Selvi, “AK Parti seçmeninde yüzde 33.2, CHP’de ise yüzde 27.5’lik bir kararsız oranı gözüküyor” dedi.
31 Mart seçimlerinin sonucunu kararsızların belirleyeceğini söyleyen Selvi’nin “Anketlerden seçimlere ilişkin önemli sinyal” başlığıyla yayımlan yazısında, “Partilerin öncelikli sorununun kendi seçmenleri olduğu anlaşılıyor. Özellikle büyükşehirlerde kararsız, moralsiz ve karamsar bir seçmen kitlesinden söz ediliyor. Liderlerin bugünden itibaren işleri, sandığa gitmeyeceğini beyan eden bu kitleyi ikna etmek olmalı. Onun için seçim stratejilerinde değişikliğe ihtiyaç var.

Çünkü kararsızların yüzde 43.4’ü parti veya adayı beğenmediğini ifade ediyor. Yüzde 35.3’ü ise adaylar arasında kararsız kaldığını beyan ediyor. Ekonomi başta olmak üzere, ‘diğer’ seçeneğini işaretleyenlerin oranı ise 21.3’te kalıyor. Türkiye gibi parti ve lidere bağlılığın bir kimlik haline geldiği ülkemizde, bu partiler ne yapmış ki tabanlarını bu denli küstürmüşler diye düşünüyorum. Partisi için canını veren insanlar, oy vermeye bile gitmeyecek hale geldiyse partilerin bunun üzerinde kafa yorması gerekiyor. Seçimleri kazanmak için kendine oy vermeyen seçmenleri kazanmaya çalışan partilerin öncelikle kendi partililerini neden küstürdüklerini düşünmeleri gerekiyor. Sandığa gitmeyeceğini belirtenler yeni seçmenlerden değil, tam aksine partisiyle gönül bağı kopan “tepkili” seçmenlerden oluşuyor” ifadelerine yer vermesi dikkat çekici.
Selvi’nin ekonomik duruma dair değerlendirmeleri her ne kadar olmazsa da kararsız seçmen vurgusu, ANAR Genel Müdürü Uslu’yu destekler nitelikte.
Yine aynı zaman dilimi içinde Merkez Bankası şubat ayı fiyat gelişmeleri raporunu yayımladı. Raporda, tüketici fiyatları üzerindeki üretici fiyatları kaynaklı maliyet baskısının sürdüğü tespitine yer verildi. Şubat ayında gıdada yıllık enflasyonun gerilemekle birlikte yüksek seviyesini koruduğuna dikkat çekilen raporda, hizmet fiyatlarının ise ‘ılımlı bir artış’ gösterdiği ifade edildi. Rapordaki verilere göre şubat ayında enflasyon gıdada yüzde 29, taze sebze-meyvede yüzde 29 olarak gerçekleşti. Mevsimsellikten arındırılmış veriler ışığında enflasyonun ana eğiliminde ise yükseliş gözlendi.

Tüm bu bilgiler ışığında bir öbgörüde de ben bulunayım.
Seçim tablosu ekonomiye endekslenmiş durumda.
Sokaktaki vatandaş, kötü giden ekonominin faturasını kesecek ama kime ve nasıl?
Seçmeni iktidara bağlayan en önemli nokta ekonomi ve seçmen tercihindeki en önemli faktörlerin başında geliyor…
Bu olumsuz havaya rağmen muhalefet yine olumlu bir karşılık bulmuyor seçmende…
Bana kalırsa seçmen sandığa gitmeyecek ve son yıllardaki en az katılımlı seçim olacak gibi bir hava var.
Bu kime yarayacak?
Seçmenini sandığa getirebilene…

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım