Diyarbakır Yenigün

Seçim bölgede değil batıda

Seçim bölgede değil batıda
Osman Ergun
Osman Ergun( oergun21@gmail.com )
01 Mart 2019 - 9:00

İlk kez ittifak adaylarıyla girilecek olan 31 Mart yerel seçimleri için kamuoyu araştırma şirketleri, siyasi partiler adına seçim araştırmaları yapıyor.
Birçok yerde siyasi partiler ortak belediye başkanı adayı ve belediye meclis üyeliği listesi çıkardığı için, siyasi partilerin oy oranları da tam olarak ölçülmüyor ve değerlendirmeler ittifaklar üzerinden yapılıyor.
Son günlerde bu araştırmalara vurgu yapılan haberlerde, çıkan sonuçların batıda CHP ve İYİ Parti’nin yer aldığı Millet ittifakı adına iyi, AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı adına kötü sinyaller verdiğinden söz ediliyor.
CHPGenel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Gelen anketlere inanamıyoruz, anketörlerde mi sorun var, hata mı yapıldı diye kaygılanıyoruz. İstanbul, Ankara, Adana, Antalya’da öndeyiz” diyor şaşırarak.
Birçok yorum, ittifaklar nedeniyle millet ittifakı lehine “sürpriz” sonuçlar çıkacağı tahmininde bulunurken, en dikkat çekici açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. Erdoğan, “Artık anketlere güvenmiyorum” açıklamasıyla yeni bir tartışmayı başlattı.

Tabi bu araştırmaların içinde Doğu ve Güneydoğu yok. Bölgede HDP’nin dominant etkisi tartışma götürmez bir gerçek. Iğdır, Ağrı, Kars, Muş ve Urfa gibi merkezler Ak Parti ve HDP lehine olabilecek sonuçlara gebe. Bu merkezlerde açık ara bir önde olma durumu (Urfa dışında) her iki parti adına da yok. İYİ Parti’nin Iğdır ve Ahlat’ta “beka sorunu”na vurgu yapan destek açıklaması bu yerlerde Cumhur ittifakına destek anlamına geliyor. HDP’nin Urfa merkezde Saadet Partisi lehine çekilmesi de bir karşılık olarak okunuyor.

Bölgedeki durumdan çok Akdeniz ve Ege ve Marmara’da rekabetin sert geçeceğine işaret ediyor. Adana, Mersin, Antalya, Denizli, Balıkesir, İstanbul, Ankara, Bursa gibi aday sayısının ikiye düştüğü merkezlerde rekabet güçleniyor ve bir at başı önde olma durumu her iki ittifak adına geçerli. Bir yerde çok sayıda aday varsa, biraz önde olan partinin ipi göğüsleme ihtimali var. Ama ikiye düştüğünde, alması gereken oy oranı asgari yüzde 50’ye çıkıyor ve zor hedef haline geliyor, seçimin favorisi kalmıyor. İzmir’de CHP, Kayseri ve Konya gibi büyükşehirlerde AK Parti’nin açık ara önde olması önemli değil.  Ankara İstanbul, Mersin, Adana gibi yerlerde sandıktan her türlü sürpriz sonuç çıkabilir.

2009’daAK Parti yüzde 39’la Ankara’yı, yüzde 44’le İstanbul’u kazandı. Ama şimdi baraj otomatik olarak yüzde 50’ye çıktı. Ama Ak Parti iki merkezde de yüzde 50’yi hiç görmedi ve yüzde 47’yi alan kaybedecek. O yüzden iki aday ve yüzde 50 şartı nedeniyle, farklı sonuçlar çıkabilir.
İstanbul, Adana, Mersin, Hatay,  Iğdır, Ardahan gibi merkezlerde HDP’nin ve hatta Saadet Partisi’nin oyları belirleyici bir etki yaratabilir.
Ekonomideki belirsizliğin de etkili olacağı son tablo seçime sayılı günler kala ancak belirginleşecek.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım