Diyarbakır Yenigün

Şair Sultan Yaray: ‘Kadın ve erkek yazarlara bakış farklı’

Şair Sultan Yaray: ‘Kadın ve erkek yazarlara bakış farklı’
28 Aralık 2019 - 19:18

DİYARBAKIR YENİGÜN – “Kürt Edebiyatı’nda Kadının Rengi” başlıklı panelde konuşan Şair Sultan Yaray ise,  kadınlar olarak yaşadıkları trajedilerden birinin yazmaya başladıklarında erkeklerce ‘Ne yazdın, ne yazacaksın, sen mi yazacaksın’ gibi küçümseyici yaklaşımlar ile karşı karşıya kalmaları olduğunu ifade etti.

Batman Belediyesi, Eğitim Sen Batman Şubesi ve Batman Kültür Sanat Derneği (BART) tarafından organize edilen 2’nci Kürt Edebiyat Günleri, Ahmet Güneştekin Kültür Sanat Merkezi’nde dördüncü gününde devam etti.

Program kapsamında “Kürt Edebiyatı’nda Kadının Rengi” başlıklı panel düzenlendi. Moderatörlüğünü Dilan Aydın’ın yaptığı panelde konuşmacı olarak Sultan Yaray, Roza Metîna, Xecê Şen ve Herdem Merwanî yer aldı.

Büyük ilgi gösterilen paneli, HDP milletvekilleri Feleknas Uca, Mehmet Rüştü Tiryaki ve Batman Belediyesi Eşbaşkanı Songül Korkmaz da takip etti.

‘YAZARLAR CEZAEVLERİNİ OKULA ÇEVİRDİ’

MA’da yeralan habere göre, konuşmacılardan Herdem Merwanî, Kürt halkının maruz kaldığı baskılar nedeniyle yazarlarının önemli bir kısmının da cezaevlerinde yazarlığa başladığını dile getirdi. Merwanî, bu nedenle cezaevlerinin tutuklarca bir okula dönüştürüldüğünü kaydetti.

Kürt kadın yazarlara basında yeterince yer verilmediği eleştirisinde bulunan Merwanî, “Bugün erkek bir yazar bir kitap çıkardığında tüm medya veya etkinlikler onun etrafında dönebiliyor. Kadın yazarlara daha fazla yer verilmesi gerekli” diye konuştu.

KADIN YAZARLAR SÜREKLİ BİR BASKILAMA İLE KARŞI KARŞIYA’

Şair Sultan Yaray ise, kadın yazarların destek görmemesinin yanı sıra sürekli bir baskılama ile karşı karşıya olduklarını ifade etti.

Özgür yaşamın sadece ev işlerini yapmakla olmayacağını söyleyen Yaray, “Biz kadınların yaşadığı bir trajedi, yazmaya başladıklarında erkeklerce ‘Ne yazdın, ne yazacaksın, sen mi yazacaksın’ gibi küçümseyici yaklaşımları ile karşı karşıya kalması. Fakat bir erkek yazdığında ise bakış açısı farklı. Bu bakış açısından artık vazgeçilmeli” diye belirtti.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım