Dolar 13,7194
Euro 15,5684
Altın 786,58
BİST 1.910
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 13°C
Az Bulutlu
Diyarbakır
13°C
Az Bulutlu
Cts 12°C
Paz 13°C
Pts 14°C
Sal 15°C

Rawest: Kürtçeyi okuyup yazanların oranı sadece yüzde 18

Rawest: Kürtçeyi okuyup yazanların oranı sadece yüzde 18

Rawest’in bölgedeki 4 ilde yaptığı araştırmada, anadilde eğitim talebi yüzde 84 çıkarken, Kürtçe okuyup yazanların oranı sadece yüzde 18 çıktı. Rawest Araştırma Merkezi Yöneticisi Reha Ruhavioğlu, “Asimilasyon ve beraberinde devreye giren oto asimilasyon sürecinin devam etmesi halinde dilin ömrünün fazla olmayacağı” değerlendirmesi yaptı

DİYARBAKIR YENİGÜN – Rawest Araştırma Merkezi tarafından yapılan “Kürtçe araştırması” Kürtçe için “tehlike çanlarının çaldığına” işaret ediyor. Anket, bu ay içinde Diyarbakır, Mardin, Van ve Şanlıurfa’da 18-30 yaş aralığında 600 kişiyle yüz yüze yapıldı.

“Anadilinizi ne kadar biliyorsunuz?” sorusuna katılımcıların yüzde 18’i “Hem konuşabiliyor hem de okuyup yazabiliyorum”, yüzde 26’sı “Konuşabiliyorum ama okuyup yazamıyorum”, yüzde 24,5’i “Anlıyorum ama pek konuşamıyorum”, yüzde 17’si “Kısmen anlıyorum, hiç konuşamıyorum”,  yüzde 14.5’i “Bazı kelimeleri biliyorum ya da hiç bilmiyorum” yanıtını verdi.

Ankette gündelik hayatta Kürtçeyi kullanma sıklıklarını ölçmek için sorulan, “Arkadaşlarınızla Kürtçe konuşma sıklığı nedir?” sorusuna ise yüzde 15’i “sık sık”, yüzde 28’i “ara sıra”, yüzde 40’ı “nadiren”, yüzde 17’si ise “hiç konuşmuyorum” cevabını verdi.

KÜRTÇE MÜZİK DİNLENİYOR, HABER TAKİP EDİLMİYOR

Kürtçenin kullanılmasına ilişkin en sevindirici gelişme müziğe ilişkin oldu. Katılımcıların yüzde 40.5’i “Kürtçe müzik dinleme sıklığınız?” sorusuna “hemen hemen her gün”, yüzde 36’sı” ara sıra”, yüzde 13’ü “nadiren”, yüzde 10.5 “pek dinlemiyorum” yanıtını verdi.

“TV ya da internetten Kürtçe haber takip etme sıklığınız nedir?” sorusuna katılımcıların yüzde 10”u “hemen her gün”, yüzde 18’i “ara sıra, yüzde 21’i “nadiren” yüzde 51’i ise “pek dinlemiyorum” yanıtını verdi.

ANADİLDE EĞİTİM İSTEMİ YÜZDE 84 ÇIKTI

Ankete katılanların sadece yüzde 3’ü anadilde eğitime karşı çıkarken, yüzde 84’ü anadilde eğitimin olmasını istedi. Yüzde 13’ü ise anadilin ayrıca öğretilmesi yönünde görüş bildirdi. Anadilde eğitim için sorulan “Sizce anadili Türkçe olmayanlar için eğitimin dili nasıl olmalı?” sorusuna katılımcıların yüzde 39’u “İsteyen herkes eğitim dilinin anadil olduğu eğitim alabilmeli”, yüzde 45’i “Eğitim dili ikili olmalı, hem Türkçe hem anadil”, yüzde 13’ü “Eğitim dili Türkçe olmalı, anadil ayrıca öğretilmeli”, yüzde 3’ü ise “Eğitim dili Türkçe olmalı, anadil öğretmeye gerek yok” sözleriyle görüş bildirdi.

YÜZDE 86 ÇOCUĞUNUN KÜRTÇE ÖĞRENMESİNİ İSTİYOR

“Çocuğunuzun Kürtçe öğrenmesini ister misiniz?” sorusuna katılımcıların yüzde 86’sı “Evet”, yüzde 14’ü ise “Hayır” cevabını verdi. “Çocuğunuza kendi çabanızla Kürtçe öğretmeyi düşünüyor musunuz?” sorusuna ise yüzde 68’i “Evet yapabilirim”, yüzde 32’si “Hayır üstesinden gelemem” dedi.

RESMİ DİL TALEBİNİN TOPLAMI YÜZDE 85 ÇIKTI

“Yaşadığınız yerde resmi dil sizce ne olmalıdır?” sorusuna ise yüzde 12 “Sadece Türkçe”, yüzde 13.5 “Sadece Kürtçe”, yüzde 71,5 “Hem Türkçe hem Kürtçe” yüzde 3 ise “Diğer” cevabını verdi.

SADECE TÜRKÇE EĞİTİM YÜZDE 9 ÇIKTI

“Çocuğunuzu sayacağım okullardan hangisine göndermek isterdiniz?” sorusuna katılımcıların yüzde 9’u “Eğitimi Türkçe olan”, yüzde 18’i “Eğitimi Kürtçe olan”, yüzde 42’si “Eğitimi Kürtçe ve Türkçe olan” yüzde 15.5’i “Eğitimi Kürtçe ve İngilizce olan” yüzde 15’i ise “Eğitimi Türkçe ve İngilizce olan” diye yanıt verdi.

RAWEST SONUÇLAR KONUSUNDA KÖTÜMSER

Konuya ilişkin konuşan Rawest Kamuoyu Araştırma Şirketi’nin kurucularından ve yöneticisi, aynı zamanda Hak İnisiyatifi Diyarbakır Temsilcisi olan Reha Ruhavioğlu, taleple gayret arasında çok ciddi bir makas olduğunu fark ettiklerini söyledi. “Kirmançkî sekeratta (ölüm baygınlığında), Kurmancî ise son demlerini yaşıyor gibi görünüyor” diyen Ruhavioğlu, Kürtçenin kuşaklar arasında kullanımının azaldığını, sokağa bakıldığında Kürtçe konuşan çocuk göremediklerine dikkat çekti. Ruhavioğlu, “asimilasyon ve beraberinde devreye giren oto asimilasyon sürecinin devam etmesi halinde dilin ömrünün fazla olmayacağını” savundu.

“ANADİL YUVADIR” KAMPANYASI

Hak İnisiyatifi Diyarbakır Temsilciliği’nin “Anadil yuvadır” adıyla Kürtçe konuşma ve öğrenmeye yönelik başlattığı dil kampanyasına değinen Ruhavioğlu, bez çantalar, el broşürleri ve twitterda yaptıkları hastaglarla bu konuda farkındalık yaratmaya çalıştıklarına işaret ederek, “Dil meselesi sadece eğitim hakkının ihlal edildiği bir mesele değil aynı zamanda hayatın bütün alanında anadil hizmeti ihlal ediliyor. Devlete şunu söylüyoruz: Anadilde hizmet alma önündeki engelleri kaldırın Kürtçe statüye kavuşturulsun” dedi.  Kamusal alanda Kürtçenin iletişim dilinden uzaklaşması sorununun ciddiyetine de vurgu yapan Ruhavioğlu, “Kürtler ve Türkiye’de yaşayan diğer halklara sesleniyoruz. Anadilinizle hizmet hakkını talep ederken, kaybolmaması için dilinize sahip çıkın diyoruz. Dolayısıyla bir yandan talep ederken diğer yandan da kaybolmaması için bir şeyler yapmanız gerekiyor” ifadelerini kullandı. Anadil hakkının siyasileştirilerek bir kısır döngü içinde kaldığı ve buna karşın devletin bu talepleri kriminalleştirdiğini ileri süren Ruhavioğlu, Kürt halkının tüm renklerinin dillerini talep ettiğini belirtti.  Kürtçe için yapılan eylemlerin istek ve temennilerden kurtulması gerektiğinin altını çizen Ruhavioğlu, bir an önce pratik adımlar atılarak dili canlandırma çalışmaları başlatılması gerektiğini kaydetti.  (MA)

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.