Diyarbakır Yenigün

Rant telaşı mı, hizmet mi?

Rant telaşı mı, hizmet mi?
Osman Ergun
Osman Ergun( oergun21@gmail.com )
28 Şubat 2019 - 8:00

Diyarbakır’da Bağlar Belediyesi tarafından 2013-14 yılında Belediye binasına yakınbir alanda kadınlara tahsis edilen alanda Pazar kurulmuştu. Adı da Jiyan Semt Pazarıydı.
Yine Belediye’nin onayıyla Bağcılar mahallesinde haftanın 6 günü farklı bölgelerde pazar kurmaya başladılar…
Bağlar Belediyesi HDP tarafından kadın kotasının uygulandığı bir belediye. Başkan kadın olunca kadına pozitif ayrımcılık daha bir görünür olmaya başladı ilçede. Kadın Pazar yeri kararı da bu paralel de hayata geçirildi.
Kadınların yaşam alanlarında daha fazla görünür kılınması adına sevindirici bir gelişme olarak kayda geçen bu karar kentte de olumlu karşılık buldu.

Ancak geçtiğimiz haftalarda, pazar yerlerinin bir günlüğüne erkek pazarcılara tahsis edildiğiiddiası ortaya atıldı ve kadınlar 19 Şubat günü akşam saatlerinde başlattıkları nöbet eylemini sabah saatlerine kadar sürdürdü.
Pazarcı kadınlar, Bağlar Belediyesi’nin kendilerine verdikleri sözleri hatırlatarak, belediyeyi sözlerinin arkasında durmaya davet etti.
Aynı günlerde yaşanan gerginlikle ilgili Bağlar Belediyesi Başkanı Birsen Kaya Akat, kadın pazarcıların pazar yerlerine erkeklerin “korsanvari” bir müdahalesi olduğunu ve Bağlar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’nün anında olaya müdahale ettiğini belirterek, erkeklere ikinci bir Pazar yeri verilmeyeceğini açıkladı.
Akat, kadınlara verdikleri sözlerin arkasında olduklarını ve zorunlu olarak erkeklere tahsis ettikleri Pazar yeri dışında kesinlikle ikinci bir pazar yeri vermediklerinin altını çizdi.

Gerginlik bu haftada sürdü…
Kadınların, açtıkları pazarlarda ürünleri, kendi verdikleri fiyattan pahalıya sattıklarını iddia eden erkek pazarcılar, “Burada 100 esnaf, Bağlar’da bin 500 esnaf var. Buraya pazar girilmezse vatandaş mağdur olacak. Zaten vatandaşın talebi var. Bu alanda 80 esnaf varken rekabet alanı yoktur ama buraya 2-3 pazar girdiği zaman vatandaş ne yapar? Ürünü daha ucuza alır, buradan faydalanır.”dediler.
Bağlar Pazarcılar Derneği Başkan Yardımcısı Ramazan Kılıç ise “25 yıldır toplam bin 300 pazarcıyla eski Bağlar’daki çok dar bir alanda, mahallede, sadece bir pazarın kurulması gereken yerde biz, haftanın 5 günü pazar kuruyoruz. Henüz kadın pazarının temelleri atılmamışken biz, Bağlar Belediyesine gelip buradaki halkımızın mağduriyetini dile getirip resmi başvurularda bulunduk. Birkaç pazarımızın Bağcılar’a alınması yönünde 8 yıldan beridir mücadele veriyoruz. Hiçbir şekilde hiç kimse bizi ciddiye almadı. Eski pazarcıların burada hak ve hukuklarının olmadığı yönünde bize kesin cevap verdikten sonra bugün itibariyle burada pazar açmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.
Kılıç’ın açıklamaları aslında gizlenen bir ranta ortak olma niyetini de açığa çıkardı.
Ve ortaya çıkan tablo şöyle. Erkek pazarcılar kendilerine göre haklı sebeplerle bir fiili durum yaratıp işi oldu-bittiye getirmeye çalışılıyor.
Zira söz konusu yerde imara açılan yerlerle yeni yerleşim alanları kuruldu ve insan sirkülasyonuna paralel ihtiyaçlar oluştu. Bakkalı, marketi, manavı, mobilyacısı yerleşti. Bunlar normal şeyler. Bir nevi arz-talep meselesi ve pazarcılar da bu insan sirkülasyonundan kaynaklı yerde bir pay kapma telaşında.
Bu iş öyle oldu-bittiyle olmaz. İlçenin Belediye Başkanı var, Kaymakamı var, zabıtası, emniyeti var…
Çözüm diyalog. Ama mantıkla ve kadın öncelenerek olmalı…

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım