Diyarbakır Yenigün

Poşet tartışması

Poşet tartışması
Osman Ergun
Osman Ergun( oergun21@gmail.com )
06 Ocak 2019 - 8:55

1 Ocak’tan itibaren plastik poşet marketlerde ücretli oldu. Bakanlık fiyatı minimum 25 kuruş olarak belirledi. Bunun 15 kuruşu bakanlığa gidiyor. Poşeti bedava verenlere ise para cezası uygulanıyor.
Ancak bazı plastik poşetler kapsam dışında bırakıldı.Ekmek, sebze, meyve, peynir, zeytin, hayvansal gıda gibi açıkta satılan gıdaların hijyenini korumak amacıyla çift kat kalınlığı 15 mikron ve altında olan, 500×350 milimetreden küçük poşetler kapsam dışında bırakıldı. Kargo poşetleri, kuru temizleme, lostra ve benzeri işyerlerindeki poşetler de ücretsiz temin edilmeye devam edilecek.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sıfır Atık Yönetimi Dairesi Başkanı Ahmet Varır, uygulamayla ilgili şu bilgileri paylaştı: “İlk günün refleksi olsa gerek bazı noktalarda poşet kullanımında yüzde 70’lere varan azalmalar olduğunu görüyoruz. Bu verileri daha sağlıklı hale getirdiğimizde, 10-15 günlük verileri açıkladığımızda daha somut olarak göreceğiz. Plastik poşet kullanımının daha da azalmasını bekliyoruz Marketlerin poşet üzerinden bir kar elde etmesi söz konusu değil. Böyle bir şeye, getirilen düzenleme müsaade etmiyor”
Konuyla ilgili ilk haberler gelmeye başladı. Bursa’nın İnegöl ilçesinde yaşayan Taner Gökçe isimli bir yurttaş montunu poşet gibi kullandığı görüntüleri sosyal medyada paylaştı. Ücretli poşet uygulamasını doğru bulmadığını belirten Gökçe, “Gerekirse pantolonumu çıkarır, içine doldururum. Günde üç dört defa markete gidiyorum. Ayda 100 lira para ediyor” diye konuştu.
İlk bakışta haklı bir tepki ancak vatandaş kendi alternatifini geliştirme şansına sahip. Cepte, çantada kolay taşınabilir bez torbalarla sorun çözülebilir.
Tüketicilerden başka bir geldi şikayet daha geldi: Madem parasını veriyoruz neden reklamlı? Bu haklı bir sitem, katılıyorum. Hem parasını ver hem de reklamını yap. Olmaz tabi.
Bir de esnafların tepkisi var. Plastik poşetler için ücret alınmasının kendilerini zor durumda bıraktığını anlatan esnaf, bu durum nedeniyle müşterilerden ciddi tepkiler aldıklarını belirterek, “Ciddi anlamda tepki alıyoruz, ürünü bırakıp gidiyorlar” diyor.

Zamanla alışabileceğimiz bir durum. Bir tek istihdama etkisi tartışılabilinir.
naylon poşetlerin alışveriş noktalarında dağıtımın paralı hale gelecek olması nedeniyle, kullanımda azalmaların olması bekleniyor. Bu da üreticilerin ya kapasite kullanımlarına doğrudan etki yapacak ya da yeni ürün üretimlerine yönelmesine yol açacak. Sektör temsilcileri, sürece hızlı adapte olamayacak firmaların kapasite kullanımlarının ve istihdamının azalmasını beklerken, iflaslara yol açabileceği uyarısı yapıldı. Mevcut ürünleri üretmeye devam edecek firmaların ise ihracat kanallarına yönelmesi, iç pazarda ise gelecek dönemde biyobozunur poşet ve 10 gramlık naylon poşetlerin yoğunlaşması bekleniyor.
Alışılabilecek bir durum. Çevre kirliliği ve sağlık açısından zararlı bir uygulama olduğu yönünde mutabık mıyız? Öyleyse desteklyelim.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım