DOLAR 8,5610
EURO 10,1604
ALTIN 499,71
BIST 1.361
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 40°C
Sıcak
Diyarbakır
40°C
Sıcak
Cum 40°C
Cts 40°C
Paz 40°C
Pts 40°C

Özel Maarif Mozaik Koleji’nde sular durulmuyor

Özel Maarif Mozaik Koleji’nde sular durulmuyor
12.07.2020
A+
A-

Haşim Merdoğlu’nun ortaklıktan ayrıldığını açıklamasının ardından veliler, Özel Maarif Mozaik Koleji tarafından mağdur edildiklerini belirterek açıklama yaptı. Aileler, almadıkları bir hizmet nedeniyle bankalara borçlandırıldıklarını ifade ederek, Millî Eğitim Bakanlığı ve diğer devlet kurumlarını göreve çağırdı. Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu’nun talimatı ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü harekete geçti

 

DİYARBAKIR YENİGÜN – Özel Maarif Mozaik Koleji’nde 2020-2021 eğitim öğretim yılı için bankalara borçlandırılan öğrencilerin aileleri yazılı bir açıklama yaptı. Aileler, Milli Eğitim Bakanlığı ve diğer devlet kurumlarını göreve çağırıp mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.

Okulun diğer ortaklarından Dr. Abdülkadir Özel ise velilerle yaptığı görüşmede okulun kapanmaması ve velilerin mağdur edilmemesi için ortak arayışında olduğunu ifade ederek, sorunun çözümü konusunda daha önce okulda resmiyette ortaklığı bulunmayan Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu’na çözüm için çağrıda bulundu.

KİMİ PEŞİN ÖDEDİ KİMİ BANKAYA BORÇLANDI

Diyarbakır’daki Maarif Okulları Mozaik Koleji, geçen yılın Aralık ayından itibaren bu yılki kayıtlar için ön kayıt almaya başladı. Kimi velilerden okulun bir yıllık ücretini peşin alan okul yönetimi, kimi velileri ise Denizbank’a gönderip hesap açtırarak kredi kullandırttı.

Mart ayından itibaren pandemi süreci ile birlikte velilerin kredi taksitlerinin banka tarafından 2 ay süreyle ertelenmesi talebi üzerine okul yönetimi bu kez Türkiye Finansbank Diclekent şubesi ile anlaşma yaptıklarını ve söz konusu bankanın 2 ay taksit ertelemeyi kabul ettiğini açıkladı. Banka adına velileri sözleşme ile borçlandıran okul yönetimi, velilerin evine sözleşme gönderip imzalatarak onları bankaya borçlandırdı.

Geçtiğimiz hafta içerisinde bazı velilerin okula gidip öğrenci kaydını silmek istemesi üzerine okulun muhasebe görevlileri velilere “Siz imzaladığınız sözleşme ile bankaya borçlandırılmışsınız, Türkiye Finansbank Dicle Şubesi’nde Haşim Beyin oğlu Miraç Mertoğlu adına açılan hesaptaki para tamamen alınmış, kaydınızı silemeyiz” deyince olay patlak verdi.

Velilerin okula akın etmesiyle hem okul görevlileri, hem de okulun diğer ortakları Mertoğlu’nun 3-4 gündür ortalıkta olmadığını, hem Denizbank’a daha önce yatırılan paranın, hem de Finansbank’a borçlandırılan velilerin paralarının tamamen kırımla çekildiği ve hesapların boşaltıldığını söylediler.

MÜLK SAHİBİNİ SUÇLADI

Olayın sosyal medyada duyurulması üzerine 10 Temmuz günü açıklama yapan Merdoğlu, pandemi süresince sıkıntıya düştüklerini, kendi arabası ve evini satarak çalışanların maaşını ödediğini kaydederek, 25 milyonluk yatırım yaptıklarını ve maddi durumunun kötüye gittiği için ortaklıktan ayrıldığını, yaşanan durumun sorumlusunun mülk sahibi olduğunu söyledi. Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu’nun okulun ortağı olduğu yönünde açıklamaların da gerçek dışı olduğunu vurgulayan Haşim Merdoğlu, ağabeyiyle ticari hiçbir ilişkisi olmadığını açıkladı

Haşim Merdoğlu

ÖĞRETMENLERİN MAAŞI ÖDENMEMİŞ

Veliler, yaşananlardan bazı öğretmenleri ve okul muhasebecilerini de suçlayarak “Okulun mali durumu böyle iken öğretmenler maaş alamadıklarını bizden gizlediler. Bizim kayıt yapmamızı tavsiye ettiler. Muhasebedeki sorumlular evlerimize gönderdikleri sözleşmelerle bizi bankalara borçlandırarak bu sorumluluğun altına nasıl girerler? Biz onlara adımıza kredi açma yetkisi verirken banka daha hizmetini alamadığımız okulun parasını nasıl isteyebilir? Şu anda peşin parasını verenler, bazı taksitlerini ödeyenler bu paralarını geri alamadıkları gibi, bankalara borçlandırılan yaklaşık 600 veli şu anda alamayacakları bir hizmetin parasını ödemekle karşı karşıya kalarak mağdur edildiler” dediler.

KAYIT PARALARI ORTADA YOK

Okula gelerek velilerle toplantı yapan okulun ortaklarından Dr. Abdülkadir Özel, velilere sorunun çözümü ve velilerin mağdur edilmemesi için bir haftadır girişimlerde bulunduklarını ifade ederek, “Biz burada eğitim ve öğretime devam edilmesini istiyoruz. Maalesef bankalara yapılan kayıt paraları şu anda ortada yok. Yeni ortak arayışımız devam ediyor. Velilerden ricamız kayıtlarını sildirmemeleri ve bu sorunun çözümü için bize bir hafta-on gün süre vermeleri” dedi.

BEYOĞLU’NUN OKULLA RESMİYETTE BİR ORTAKLIĞI YOK

Dr. Abdülkadir Özel, Mertoğlu’nun Bağlar Belediye Başkanı olan ağabeyi Hüseyin Beyoğlu’nun okulla ilişkisini ise şöyle anlattı:

“Biz bu binaya taşınırken mülk sahibi ile ben değil, Hüseyin Bey görüştü. Hüseyin Bey daha önce bu okulun resmi ortağıydı. Ancak seçimlerden önce ortaklığını bildiğim kadarı ile bedelsiz olarak kardeşi Haşim Mertoğlu’na devretti. Kendisi belediye başkanlığı tebriklerini de bu okulda kabul etmişti. Şu anda okulla resmiyette bir ortaklığı yok. Ancak şu anda telefonlarımıza çıkmıyor. Biz kendisinden bu sorunun çözümü ve velilerin mağdur edilmemesi için bir girişimde bulunmasını ve bizimle diyalog kurmasını istiyoruz.”

VELİLER SOSYAL MEDYADA ÖRGÜTLENDİ

Okulda yaklaşık 1200 öğrenci ile öğretmen ve görevlilerden oluşan 1500 kişiyi ilgilendiren bu mağduriyetle ilgili veliler çözüm bekliyor. Veliler, sosyal medyada örgütlenmeye çalışarak seslerini Milli Eğitim Bakanı ve Diyarbakır Valisi’ne duyurmaya çalışıyor. Velilerin büyük kısmı parasını peşin ödedikleri okulun bir şekilde eğitime devam etmesi halinde çocuklarını göndermeye devam edeceklerini söylediler.

Bu arada birçok velinin Haşim Mertoğlu hakkında savcılığa suç durusunda bulunduğu ve okulun doktor ortağı Abdülkadir Özel’in ise pazartesi günü suç duyurusunda bulunacağı iddia edildi.

VELİLERDEN VALİ VE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ’NDE ÇAĞRI

Mağdur edildiklerini ileri süren veliler, “Çocuklarımızın geleceği ile oynayan ve biz emekçi insanların alınteri ile kazandığı paralara göz diken istismarcıların peşini bırakmayacağız” açıklamasında bulundular.

Sorunlarının çözümü için Vali ve Milli Eğitim Bakanlığı’na çağrıda bulunan velilerin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Okul ortaklarından Haşim Mertoğlu’nun yaptığı basın açıklamasından hemen sonra yaptığı yazılı açıklamada okulla olan tüm ilişkisinin sona erdiğini ifade etmiştir. Burada sorulması gereken sorular vardır:

1) 2020-2021 eğitim öğretim yılına ait toplanan ücretler neden bankadan çekilip şu an kasanın boş olduğu ifade ediliyor?

2) MEB, özel okullara neden sadece idari yönden bir soruşturma başlatıyor, mali olarak tüm özel okullara neden veli teminat güvencesi sistemi getirilmiyor?

3) 5-6 aydır maaş alamayan öğretmenlerimizin yaptığı sözleşmeler yok hükmünde midir?

4) Kayıt silmesine rağmen alması gereken ücreti alamayan velilerin durumu ne olacaktır?

5) Bankaya ödeme yapmaya devam eden velilerin ödemeleri neden durdurulmuyor?

6) Bu işte ben yokum diyerek bu kadar insanın hakkını gasp etmenin hukuk ve adalet önünde bir karşılığı yok mudur?

Biz veliler, bu sorunun muhatabı olarak en başta Milli Eğitim Bakanlığı ve diğer devlet kurumlarını göreve çağırıp mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz. Çocuklarımızın geleceği ile oynamayın.”

TÜM TARAFLARIN KATILIMIYLA TOPLANTI YAPILACAK

Öte yandan Gazete Duvar’dan Vecdi Erbay’ın haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu’nun talimatı ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü harekete geçti. İl Milli Eğitim Müdürü Feysel Taşçıer, başlattıkları incelemeyi soruşturmaya dönüştürdüklerini söyledi.

Taşçıer’in pazartesi günü okulun resmi ve gayri resmi ortakları, okul aile birliğinden temsilciler, Haşim Mertoğlu ve banka temsilcileri ile toplantı yapacaklarını ve çözüm bulmaya çalışacaklarını söylediği öğrenildi. Toplantıya, aylardır kira alamayan mülk sahibinin de katılması bekleniyor. (Haber Merkezi)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.