Diyarbakır Yenigün

OSB’de ani değişim!

OSB’de ani değişim!
tarik othan
tarik othan( bilgi@diyarbakiryenigun.com )
21 Eylül 2020 - 0:05

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Odabaşı önceki gün istifa etti.

İstifa kararı kadar sebepleriyle ilgili açıklama dikkat çekiciydi.

Odabaşı, 2018’de göreve geldiği Yönetim Kurulu Başkanlığının son zamanlarının silik geçme sebebini, yönetim kurulu üyeleriyle arasındaki görüş ayrılığına, gündeme getirdiği bazı konuların kabul görmediğine ve engellendiğine vurgu yaptı

Bölgenin lokomotif gücü olma hedefindeki Diyarbakır’da OSB çalışmaları hakkında aydınlatıcı bir bilgiye sahip değiliz.

Ancak Odabaşı’nın istifası sırasında yaptığı açıklamadan yönetimde bir kan uyuşmazlığı olduğunu anlıyoruz.

İstifa ederken yaptığı açıklamada, “Anlayışım gereği hizmet üretilmeyen bir organda yer işgal etmenin ve bu konuda ısrar etmenin doğru olmadığını düşünüyorum. Sanayicilerinin hak ettiği hizmetlere kavuşabilmesi için yönetim kurulu üyeliğinden de istifa ediyorum” diyen Odabaşı şöyle de bir öneri de bulunmuş: Diğer yönetim kurulu üyelerini de istifaya davet ediyorum. Olağanüstü müteşebbis heyet toplantısının yenilenmesi ile önümüzün açılması önerisinde bulunuyorum. Diyarbakır sanayicisine ve OSB’ye hizmet etme arzusundayım. Bu nedenle talep olması halinde, yeni seçilecek bir yönetim kurulunda seve seve görev almaya hazırım.”

Türkçesi; gelirim ama yeni yönetimle.

Birincisi OSB yönetim kurulu üyelerinin yeni başkanı belirlemesi için toplanacak ve yeni başkanını seçecek.

İkinci yol ise Odabaşı’nın çağrısı karşılık bulacak ve diğer yönetim kurulu üyeleri de istifa edecek ve Olağanüstü müteşebbis heyet toplantısı yenilenecek ve yeni yönetim kurulu seçilecek.

Karar gecikmedi.

İstifanın ardından 17 Ocak 2020 günü yeni başkanı belirlemek için bir araya gelen yönetim kurulu üyeleri, OSB Başkanlığı’na Başkan Vekilliği görevini yürüten Mustafa Fidan’ı seçti.

Toplantının ardından konuyla ilgili OSB’den yapılan ve polemikten uzak yazılı açıklamada şu ifadelere verildi: “Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili görevini yürüten Mustafa Fidan, 17 Eylül 2020 Perşembe günü yapılan yönetim kurulu toplantısında alınan kararla, Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçilmiştir. Kentimize ve sanayicilerimize hayırlı olsun.”

İçerden yaşananların perde arkasındaki neden/lerin ne olduğunu bilmiyoruz ama perde arkasında bir iç çekişme olduğu kesin. Ancak yönetim kurulunun istifanın hemen ardından yeni başkanını seçmesi ve polemiğe girmemesi olumlu.

Hayırlı olsun!

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım