Diyarbakır Yenigün

Ninova-Türkiye hattında demiryolu projesi

Ninova-Türkiye hattında demiryolu projesi
22 Eylül 2020 - 0:56

DİYARBAKIR YENİGÜN – Musul Vali Yardımcısı Rifat Simo, Musul ile Türkiye arasında ray hattını önümüzdeki günlerde döşemeye başlayacağını söyledi.

Rifat Simo, “Vali geçen hafta Ninova’da Türk Başkonsolosu Mehmet Küçüksakallı ile görüşmesinde, Ninova eyaleti ile Türkiye arasındaki demiryolunun inşasını ele aldı” dedi.

Görüşmede, Ninova Valisi’nin bu amaçla Türkiye’den yardım istediğini belirten Simo, “Beraberinde Türkiyeli yetkililer, projeye yardımcı olmaktan memnuniyet duyduklarını ifade ettiler” bilgisini verdi.

Vali, merkezi Bağdat hükümeti ile projenin hayata geçirilmesi için de görüşmelere başladı.

Ninova Valiliği İdari Sorumlusu Simo, “Proje her iki ülkenin vatandaşlarına da büyük ölçüde hizmet etmekle birlikte, Türkiye ile Ninova arasındaki ticareti de olumlu etkileyecektir” dedi.

Rifat Simo, ray hattı projesinin yakın zamanda Irak Başbakanı Mustafa Kazimi’ye sunulacağını söyledi.

Ninova’nın başkenti Musul’dur. Ninova’da Kürtler, Araplar, Hristiyanlar ve Türkmenler yaşamaktadır.

Bağdat-Ankara arasında ticaret ve uluslararası geçişler için genellikle Habur Sınır Kapısı ile Duhok’taki İbrahim Halil Sınır Kapısı kullanılıyor.

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, şubatta yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki ticaret hacminin geçen yıl, 15 milyar 800 milyon dolar civarında olduğunu kaydetmişti. (Kaynak: KirkukNow)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım