Diyarbakır Yenigün

Neresindeyiz?

Neresindeyiz?
Haci Gunes
Haci Gunes( hacigunes@diyarbakiryenigun.com )
25 Aralık 2019 - 0:15

Vefa nedir?

Neden bazı insanlara vefalı bazılarına vefasız deriz.

Hayatta emek verdiğimiz, üstüne titrediğimiz ve her türlü kötülüklerden korumaya çalıştığımız insanların nankörlükleri karşısında insan gerçekten üzülür ve yıkılır. Neden böyle oldu diye hayıflanırız. Vefa çok anlamlı ve geniş bir yelpazesi olan bir kelimedir. İnsan hayatında çok önemlidir. Allaha karşı, aileye karşı, topluma karşı ahde vefa gereklidir. Çünkü insan başıboş yaratılmış değildir, sorumlulukları ve ahitleri vardır. Onun için insan sürekli kendisine şu soruyu sormalı ben vefanın neresindeyim.

Vefa; ister sözlü veya yazılı kurallara bağlanmış olsun, ister toplumsal mutabakatla kabul edilmiş kurallar olsun, yapılan bir ahdin icaplarına sadakat göstermek şeklinde tarif edilebilir. Bir sorumluluk ve vicdan meselesi olması nedeniyle, her sinenin taşıyamayacağı ağır bir yüktür vefa duygusu. Temiz ve namuslu insanların erdemlerindendir vefalı olmak.

Günlük yaşantımızdaki, insani ilişkilerimizin tamamında olmazsa olmaz bir haslettir vefa. Dostluk kapısında dimdik ayakta durmaktır vefa. Vefa, gerek hayatta iken gerekse öldükten sonrada sevgi ve ilgiyi devam ettirmek, yani hatır gütmek ve iyiliklerin hatırını saymaktır.

Günümüzde insanların birbirlerine karşı olan güvensizliğin ve saygısızlığın altında yatan ana sebep, ahde vefa göstermemek ve verilen sözlerini yerine getirmemekten kaynaklanmaktadır. Hâlbuki vefasızlığın, şahsiyetsizlik ve döneklik olduğunu bilen bir insan, nasıl böyle davranabilir. Bu türden insanlarla dost ve arkadaş olmak şöyle dursun, yolculuğa dahi çıkmamak gerekir. Çünkü sizi çok çabuk satarlar ve yarı yolda bırakırlar. Hem de hiç acımadan, vicdanları sızlamadan ve insan olma değerlerinden uzaklaşarak, ne kadar çirkinleştiklerinin farkına bile varmadan.

Şimdi kendi kendimize soralım biz neresindeyiz vefanın? Ömrümüz su gibi akıp giderken, zaman çarkı hayat takvimlerimizi bir bir koparırken, elde olan değerlerin dostlukların ne kadar farkındayız? Bir fincan kahvenin kırk yıllık hatırını sayanları ne kadar örnek alabildik veya alabiliyoruz? Olumsuz davranışlarımıza kılıf aramak bahanesiyle mazeretlere sığınmak, vefasızlığımızı ne kadar örtebilir.

Hayat bir gün, yaptıklarımızın, kırıp döktüklerimizin, vefasızlıklarımızın bedelini bizden mutlaka alacaktır. Eğer hayatımızın sonbaharında yanı başımızda birileri olsun istiyorsak, hayatı maziyle değil bugünle yaşamanın farkına varalım. Dostlarımıza ve sevdiklerimize vefasızlık etmeyelim. Öyleyse, zaman size vefasızlık etmeden siz önce kendinize vefalı olun. Ve vefalı olmanız gerekenlere karşıda vefasızlık etmeyin ki, sizinde vefa edeniniz olsun.

Sevgiyle kalın…

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım