Diyarbakır Yenigün

Neden ilaç yok

Neden ilaç yok
Osman Ergun
Osman Ergun( oergun21@gmail.com )
16 Ocak 2019 - 9:00

KOAH, epilepsi ve kalp rahatsızlıklarında kullanılan ilaçların da arasında olduğu 30 ilaç, ‘bedeli ödenecek ilaçlar’ listesine dahil edildi.
Açıklamayı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yazılı olarak yaptı. Açıklamada, “Bakanlık olarak, Tıbbi ve Ekonomik Değerlendirme Komisyonu’nda alınan kararlara göre 30 adet ilacı, bedeli ödenecek ilaçlar listesine dahil ettik. Eşdeğer olan bu ilaçlar sayesinde sigortalılarımızın tedavilerinde alternatifler ve erişim kolaylığı sağlamış olduk. Geri ödeme listesine eklediğimiz ilaçlar, antibakteriyel ilaçlar, kalp rahatsızlıklarında kullanılan ilaçlar, vitamin destek grupları, KOAH, epilepsi, analjezik, antitrombotik, demir ilaçları ve solunum yolu hastalıkları tedavisinde kullanılan ilaçlardan oluşmaktadır” dedi.

Geçen gün ilacımı almaya gittiğim eczanede şöyle bir diyaloğa şahit oldum:
Eczacı: İlacınız şu an yok, temin edemiyoruz.
Hasta: Ne zaman alabilirim?
Eczacı: Net bir şey söyleyemem.
Hasta: Nasıl yani, yarın, öbür gün, bir hafta… Ben raporluyum. Yüksek tansiyon hastasıyım, mutlaka kullanmam lazım.
Eczacı: İthal ilaç ve maalesef depolarda yok. Elimizden bir şey gelmez.
Bu diyalog sonrası reçetesini alıp çıktı vatandaş.

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, geçen hafta yaptığı basın toplantısında son dönemde pek çok ilacın piyasada bulunmadığına ya da piyasaya kısıtlı şekilde verildiğine vurgu yaparak şunları söylemiş: “Sahadan aldığımız verilere göre son bir ayda 144 ilaç piyasada bulunmuyor. En çok sıkıntı ithal ilaçlarda yaşanıyor. Piyasada bulunmayan 144 ilaç arasında birçok kategoriden ilaç var. Fakat 30’u Dünya Sağlık Örgütü’nün ‘temel ilaçlar’ listesinde yer alan önemli ilaçlar. 5’inin eşdeğeri varken 25’inin eşdeğeri de yok. Bu ilaçlar konusunda zaman kaybetmeden önlem almak gerekir.”
Peki, bunun bir çözümü yok mu?
Yaşanan ilaç sorununun ancak yerli ilaç üretimi ile çözülebileceğine vurgu yapan Çolak, şunları söylemiş: “İlacın çok önemli, vazgeçilmez ve stratejik bir ürün olduğu unutulmamalı. Bizler, yerli ilaç üretimini destekliyoruz. Her şeyden önce güçlü ve etkin bir ulusal ilaç sanayisine sahip olmalıyız. Bu yüzden de ilaçta yerelleşme ve tüm paydaşların katılımıyla halk sağlığının gelişimini olumlu yönde etkileyecek ulusal ilaç politikalarının bir an evvel hayata geçirilmesi önemli. Ar-Ge çalışmalarına kaynak aktarılmalı, üniversite ve sanayi iş birlikleri hayata geçirilmeli ve bu politikalar stratejik öncelik olarak konumlandırılmalı. Tüm bunların hayata geçmemesi için hiçbir engel yok önümüzde. Aksine bilim insanlarımız, üniversitelerimiz, sanayimiz ve ülkemizin florası, zengin bitki çeşitliliği buna çok uygun.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım