Diyarbakır Yenigün

Necmeddin Kerim ve Rakan Cuburi’ye “yolsuzluk”suçlaması ve yurtdışı yasağı

Necmeddin Kerim ve Rakan Cuburi’ye “yolsuzluk”suçlaması ve yurtdışı yasağı
16 Eylül 2020 - 11:58

Gülbahar ALTAŞ

DİYARBAKIR YENİGÜN – Irak Federal Mahkemesi’ne bağlı Şeffaflık Komisyonu, Kerkük’ün eski Valisi Necmeddin Kerim ve vekâleten görevli Valisi Rakan Cuburi’yi yurtdışı yasağı getirerek, “yolsuzluk” soruşturması kapsamında mahkemeye çağırdı.

Komisyon tarafından bugün yapılan açıklamada, “yolsuzluk” soruşturması kapsamında, Necmeddin Kerim ve Rakan Cuburi’nin mahkemeye çağrıldığı ve haklarında yurtdışına çıkma yasağı çıkartıldığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca, aralarında eski Kerkük Milli Eğitim Müdürü’nün de bulunduğu kentteki, 23 memur ve idari çalışan hakkında tutuklama kararı ve yurtdışına çıkma yasağının çıkartıldığı kaydedildi.

Kararın, Irak Ceza Kanunu’nun 340. Maddesi uyarınca alındığı belirtilen açıklamada, yüklenici yabancı bir firmanın üstlendiği yaklaşık 58 milyar Irak Dinarı (yaklaşık 49 milyon dolar) değerinde okul inşa projesiyle bağlantılı olduğu belirtildi.

Irak Ceza Kanunu’nun 340. Maddesi, “Çalıştığı makamın mülküne veya menfaatlerine konumu nedeniyle veya kendisine emanet edilen bir başkasının mülküne kasten zarar veren herhangi bir kamu görevlisi veya vekili 7 yılı geçmemek üzere hapis veya gözaltı ile cezalandırılır” ifadelerini kapsıyor.

Geçtiğimiz ağustos ayı sonunda Dürüstlük Komisyonu, okulların inşaatlarına dair bir dizi belgeye el koydu.

Açıklamada, müteahhit firmanın okul binalarının temel projesini müdahale ettiği, ayrıca binaların sayısını 25’ten 18’e düşürdükleri belirtiliyor. Söz konusu değişimler, Irak Planlama Bakanlığı’nın bilgi ve onayı dışında gerçekleştiği kaydedildi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım