Diyarbakır Yenigün

Mutabakat metni açıklandı: M4’de güvenli koridor ve ortak devriye

Mutabakat metni açıklandı: M4’de güvenli koridor ve ortak devriye
05 Mart 2020 - 23:35

Moskova zirvesinden sonra ortak mutabakat metnini mevkidaşı Lavrov ile okuyan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “M4 Karayolu’nun kuzeyinde 6 km ve güneyinde 6 km derinliğinde bir güvenli koridor tesis edilecek. 15 Mart’ta Türk ve Rus devriyeleri başlatılacak” dedi. Metinde, İdlib’de ‘BM tarafından terörist kabul edilen tüm grupların ortadan kaldırılması yönündeki kararlılık’ vurgusu da dikkat çekti.

DİYARBAKIR YENİGÜN – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in baş başa görüşmesi ve heyetler arası müzakerelerin ardından imzalanan mutabakat metnini dışişleri bakanları okudu. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un ardından sözü alan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu daha önceki anlaşmaları da hatırlatarak, Suriye’nin toprak bütünlüğüne ilişkin vurguda bulundu.

“Türkiye ve Rusya, Suriye’deki ateşkes rejiminin uygulanmasının garantörleri olarak, Suriye’de Gerginliği Azaltma Bölgeleri Oluşturulmasına İlişkin 4 Mayıs 2017 tarihli Muhtıra ve İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesindeki Durumun İstikrarlaştırılmasına İlişkin 17 Eylül 2018 tarihli Muhtıra’yı hatırda tutarak, Suriye’nin egemenliğine, bağımsızlığına, birliğine ve toprak bütünlüğüne olan kuvvetli taahhütlerini yineledi” ifadesini kullanan Çavuşoğlu, anlaşmaya dair şu bilgileri açıkladı:

‘TERÖRİST TÜM GRUPLARIN ORTADAN KALDIRILMASI’

Taraflar, terörizmin tüm tezahürleriyle mücadele ile BM Güvenlik Konseyi tarafından terörist olarak tanımlanan tüm grupların ortadan kaldırılması yönündeki kararlılıklarını yinelerken, sivillerin ve sivil altyapının hedef alınmasının hiçbir şekilde mazur görülemeyeceğini kabul etti.

Taraflar, Suriye ihtilafının askeri çözümünün olamayacağının ve ihtilafın yalnızca Suriyelilerin öncülüğünde ve sahipliğinde, BM kolaylaştırıcılığında BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararıyla uyumlu siyasi süreç yoluyla sona erdirilebileceğinin altını çizdi.

İnsani krizin daha da kötüleşmesinin önlenmesinin, sivillerin korunmasının, ihtiyaç sahibi tüm Suriyelilere önkoşulsuz ve ayrım gözetmeksizin koruma ve insani yardım sağlanmasının, keza ülke içinden yerinden edilmelerin önlenmesi ile mültecilerin ve ülke içinde yerinden edilen kişilerin güvenli ve gönüllü olarak Suriye’deki asıl ikamet yerlerine geri dönüşlerinin kolaylaştırılmasının önemini vurgulayan taraflar, şu hususlarda mutabık kaldı:

  • İdlipGerginliği Azaltma Bölgesindeki tema hattı boyunca tüm askeri faaliyetler 6 Mart 2020 saat 00:01’den itibaren durdurulacaktır.
  • M4Karayolu’nun kuzeyinde 6 km ve güneyinde 6 km derinliğinde bir güvenli koridor tesis edilecek.
  • Esaslar iki ülkenin savunma bakanları arasında yedi gün içerisinde kararlaştırılacak.
  • Türkve Rus devriyeleri, 15 Mart’ta M4 Karayolu’nun Trumba’dan (Serakib’in batısı) Ain Al Havr’a kadar olan kesimi boyunca başlatılacaktır. (Haber Merkezi)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım