Diyarbakır Yenigün

Yeni bir hayat için aylarca aç ve susuz yol yürüyorlar

Yeni bir hayat için aylarca aç ve susuz yol yürüyorlar
23 Eylül 2020 - 10:35

Pakistan, Afganistan ve Suriye’den yola çıkarak Türkiye üzerinden Avrupa’ya geçmek isteyen mülteciler, aylar süren yolculuklarında kimi zaman günlerce aç ve susuzlukla mücadele ederken, kimi zaman da tehdit ve gaspa uğruyor.

 

DİYARBAKIR YENİGÜN – ​Ülkelerinden farklı nedenlerle kaçarak Türkiye’ye gelen Pakistan, Afganistan ve Suriyeli mülteciler, bazen donarak bazen de boğularak yaşamlarını yitiriyor. Bu tehlikelerden kurtulan mülteciler ise Van sınırından diğer kentlere kilometrelerce yol yürüyerek ulaşıyor. Yollarda günlerce aç ve susuz kalan mülteciler, seslerinin duyulmasını istiyor. Van’dan Bitlis’in Tatvan ilçesine doğru yol alan mülteciler, tanımadıkları kişiler tarafından tehdit edildiklerini, paralarının zorla gasp edildiğini belirtiyor. Jandarma kontrol noktalarına yakalanmamak için dağları aşan mülteciler, geceyi ise köprü altlarında ya da parklarda geçiriyor.

BAZEN SU BİLE BULAMIYORLAR

“Tanımadığımız kişiler tarafından bıçak ve silahla tehdit edildik. Paralarımızı zorla aldılar”, bu sözlerin sahibi Afganistanlı Mercan Niyazi! Niyazi, “Yollarda yaşadığımız sorunlar çok fazla. Dün gece köprü altında yattık. Arkadaşımızın burada telefonunu çaldılar. Bazen tanımadığımız kişiler tarafından tehdit ediliyoruz ve paramızı alıyorlar. Bazı esnaflar bir TL olan bir ürünü bize 3 ile 4 TL’ye satıyor. Ekmek bazı yerlerde bir TL iken bize ise 2 ile 3 TL’ye satıyorlar. Yolda bazen ekmek bazen de su bulamıyoruz” diye konuştu.

YENİ BİR HAYAT KURMAK İÇİN

Yeni bir hayat kurmak için savaştan kaçtıklarını dile getiren Niyazi, “Afganistan’dan Pakistan’a oradan İran’a geldik. İran’dan bazen kaçak yollardan, bazen yürüyerek bazen de arabayla Türkiye’ye geldik. Türkiye’de ise Van’dan Tatvan’a yürüdük. Buradan İstanbul’a oradan da kaçak yollardan geçerek Avrupa’ya gideceğiz. Avrupa’ya gitmemizin nedeni ülkemizde devam eden savaştır. Her köyde, her kasaba ve şehirde savaş var. Bu savaşta ağabeyimi kaybettim. Savaştan yeni bir hayat kurmak için kaçıyoruz” diye belirtti.

‘SOĞUK AMA MECBURUZ’

Bir aydır yollarda olduğunu ifade eden Niyazi, şöyle devam eti: “Bu süre zarfında Tatvan’a ancak varabildik. Akşam köprü altında yatıyoruz. Havlara soğuk olmasına rağmen buna mecburuz. Bazı durumlarda araçlara biniyoruz ama polis yakaladığı zaman bizi geri gönderiyor. Geri gönderdiklerinde de tekrar yola çıkıp aynı yolu bir daha yürüyoruz.”

KONYA’YA GİDİYOR

Bir diğer mülteci Nur Ahmet ise 35 gündür yolda olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Hep dağ tepe yürüyerek buraya kadar geldik. Buradan Konya’ya gideceğim. Orada babam çobanlık yapıyor. Ben de onun yanına gidip yardım edeceğim.” (MA)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım