Diyarbakır Yenigün

Mızraklı ve 3 Belediye Başkanı gözaltı alındı

Mızraklı ve 3 Belediye Başkanı gözaltı alındı
21 Ekim 2019 - 11:30

Diyarbakır’da yürütülen soruşturma kapsamında daha önce yerine kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı’nın da aralarında bulunduğu HDP’li 4 belediye başkanı gözaltına alındı. Buna tepki amacıyla Kayapınar Belediyesi önünde açıklama yapmak isteyen HDP’lilere ise polis izin vermedi. Müdahalenin arından HDP Kayapınar İlçe Binasında yapılan açıklamada konuşan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyat Ceylan, “Arkadaşlarımıza ve belediyelerimize sahip çıkacağız” dedi

 

Rıdvan KÖSEN
DİYARBAKIR YENİGÜN – Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında daha önce İçişleri Bakanlığı kararıyla görevinden uzaklaştırılan ve yerine kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, Kayapınar Belediyesi EşbaşkanıKeziban Yılmaz ve Bismil Belediyesi Eşbaşkanı Orhan Ayaz ve Kocaköy Belediyesi EşbaşkanıRojdaNazlıer, gözaltına alındı.Gözaltına alınan belediye başkanlarının makam odalarında arama yapılırken, belediye binaları etrafında polisler yoğun güvenlik önlemi aldı.

Belediye binasında arama yapıldı

Belediye binalarında yapılan arama faaliyetlerinden sonra, personel kimlik kartı olan belediye çalışanları işbaşı yapmak üzere içeri alındı.Soruşturma kapsamında gözaltına alınan eşbaşkanlardan Mızraklı ve Nazlıer, İl Jandarma Komutanlığında, Yılmaz ve Ayaz İl Emniyet Müdürlüğü’nde tutuluyor.

Kesen: Yapılanlar kanunsuzluk

Belediye hizmet binası önünde kısa bir açıklama yapan Kayapınar Belediyesi Eşbaşkanı Davut Kesen, binada hukuksuz bir şekilde arama yapıldığını ve aramanın kimler eşliğinde yapıldığının belirsiz olduğunu ileri sürdü. Bu kanunsuzluğa dönük tepkilerini göstermeye devam edeceklerini söyleyen Kesen, “Eşbaşkanımızın gözaltında bulunması ve diğer seçilmişlerin içeriye alınmaması da bariz bir duruma işaret etmektedir. Normalde seçilmişlerin aramalara eşlik etmesi gerekiyor. Şu an kolluk güçleri tarafından bize herhangi bir bilgilendirme yapılmadı. Bu sebeple de biz takipçisi olacağız. Bu kanunsuzluklara ilişkin sesimizi güçlü bir şekilde çıkaracağız ve kabul etmeyeceğimizi de belirtmek istiyoruz” dedi.

HDP Milletvekili Saliha Aydeniz, belediye eşbaşkanlarının gözaltına alınmasına ilişkin, “Halkın olan belediyeye el koyuyorsunuz. Yüzyıldır bu zulmü yapıyorsunuz ama değişen bir şey olmadı. Bizler daima burada kaldık ama sizler değiştiniz. Bizim bir yüz yıl daha da sabrımız var. Elbet yaptıklarınızla yüzleşeceksiniz” sözleriyle tepki gösterdi.

Belediye önünde açıklamaya izin verilmedi

Öte yandanHalkların Demokrasi Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü, göz altılara ilişkin Kayapınar Belediyesi önünde basın açıklaması yapmak istedi. Belediye önünde toplanan HDP milletvekilleri Saliha Aydeniz ve Dersim Dağ, belediye eşbaşkanları, belediye meclis üyeleri, HDP yöneticilere polis izin vermedi. Valilik kararını gerekçe gösteren polis ekipleri, grubadağılmaları konusunda uyarılarda bulundu. Dağılmamakta ısrar eden gruba polismüdahale etti. Bunun üzerine açıklama HDP ilçe binasında gerçekleştirildi. İlçe binasında yapılan açıklamaya HDP il ve ilçe örgütleri, HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, TevgeraJinên Azad (TJA) ve Kayapınar Belediye Meclis üyeleri katıldı.

‘2016 yılından bu yana belediyelerimiz saldırı altında’
Belediyelerinin ve eşbakanlarının yıllardır saldırı altında olduğunu savunan HDP Diyarbakır İl EşbaşkanıZeyat Ceylan, “2016 yılından bu yana belediyelerimiz saldırı altındadır. Bugün de sabah saatlerinden itibaren eşbaşkanlarımız gözaltına alındı ve belediyelerimiz abluka altında. Belediyelerimizi elde etmelerine izin vermeyeceğiz. İrademizi teslim alamayacaklar. Arkadaşlarımızı kriminalize etmek istiyorlar. İrademiz halkın sevgisinden ve desteğinden geliyor. Arkadaşlarımıza ve belediyelerimize sahip çıkacağız” dedi.

Dağ: Belediyeler halkındır

Ardından konuşan HDP Milletvekili Dersim Dağ ise, “Yine belediyelerimize baskın yapıldı, eşbaşkanlarımız gözaltına alındı. Şimdi de belediye içinde ve dışında abluka var. Belediyeye gelmek isteyen halk engelleniyor. Hem halkın yapması gereken işlemler hem de çalışanlar engelleniyor. Belediyeler halkındır, halkımızın sahip çıkacağını biliyoruz.” diye konuştu.

‘Sivil protestolarımızı sürdüreceğiz’
Gözaltılara bir tepki de Halkların Demokratik Partisi Genel Merkezi’nden geldi. Partinin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Salim Kaplan imzasıyla yapılan açıklamada, “İrade gaspına karşı her türlü meşru, hukuki, demokratik ve sivil protestolarımızı, direnişimizi aralıksız olarak sürdürmeye devam edeceğiz” denildi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım