Diyarbakır Yenigün

Mesele insan olabilmek de 2

Mesele insan olabilmek de 2
Osman Ergun
Osman Ergun( oergun21@gmail.com )
24 Aralık 2018 - 10:44

Bu nedenle bu trajedinin hayatını değiştirip değiştirmediği ile ilgili soruyu omuz silkerek yanıtlıyor:

“Benim tercihim değildi, çok küçüktüm. Ne olduysa oldu. Eğer sonuç farklı olsaydı, ya ölü olurdum ve zaten hiçbir şey olmazdı ya da Buryatya’da kalır hayatıma devam ederdim. Hepsi bu.”

Lyosha’nın bu tavrı beni çok şaşırtıyor. Kendisine ve çevresindeki dünyaya gülen biri o. Suçlayacak birilerini aramıyor, korkmuyor, sadece hayatını yaşıyor.

16 yaşındaki gencin, ateşe karşı olan tavrı da şaşırtıcı.

“Ateşi seviyorum. Özellikle büyük mangal ateşini. Geçmişinde böyle yanık olayları olan insanların ateşten korktuğunun farkındayım. Ama ben korkmanın yersiz olduğunu düşünüyorum. Verdiği sıcaklığı ve ışığını seviyorum. Ateşe sonsuza kadar bakabilirim.”

Lyosha, yeniden doğmak üzere kendini yakan, hayatın ölüm karşısındaki zaferini sembolize eden mitolojik Anka Kuşu’nu sevdiğini söylüyor: “Bu hikayede kendimi buluyorum. Ben küçük bir çocukken yandım ama sonra bir şekilde küllerimden yeniden doğdum”

BBC Türkçe’de yeralan haberde, Lyosha’nın bugün Moskova’da öğrenci olduğu anlatılıyor. Onu yanan bir fırının içine atan kişi olan öz babası ile de ilişkisini devam ettiriyor. Babası yakın bir zaman içinde cezaevinden salıverildi.

Babasını affedip affetmediği ile ilgili soruya cevabı ise dehşete düşürecek kadar enteresan:

“Bu affetmekle ilgili değil. Onu çok uzun zaman önce affettim. Artık sadece normal insanlar gibi konuşuyoruz. Ben ondan hiç nefret etmedim. O muhtemelen ona kızdığımı düşündü ama yeniden Buryatya’ya gidip bir araya geldiğimizde ona her şeyi anlattım. Artık birbirimize yazarak temas halinde kalıyoruz.”

Kendi hayatını mahveden bir insana merhamet edebilmek; hem de daha 15’li yaşlarda…
Bu insanüstü, inanç üstü erdeme kavuşabilmek ne kadar insana nasip olabilir.
Lyosha, yaşadığı korkunç olaya ve sebep olan babasına yaklaşımı gerçekten insanüstü bir anlayış…
Haberin için de en önemli eksik Lyosha’yı ateşler içinden çıkaran annesi…
O’nu hayata bağlayan anne ne yapıyor acaba diye düşünmeden edemedim.
Teşekürler Lyosha, sen çok yaşa. Bitti

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım