Diyarbakır Yenigün

Mesele insan olabilmek de 1

Mesele insan olabilmek de 1
Osman Ergun
Osman Ergun( oergun21@gmail.com )
20 Aralık 2018 - 7:13

Osman ERGÜN
oergun21@gmail.com

Bazen okuduğumuz bir kitap, bir haber ya da bir olay; hayatımızı, hayata bakışımızı, farklı kodlarla şekillenen fikirlerimizi yerle bir edebiliyor. Ben tam da böyle bir haber okudum geçtiğimiz günlerde.
Ve tam anlamıyla tepeden tırnağa dehşete kapıldım. Dehşetten kastım, yaşama bakışım, sevgi, nefret, korku, aşk gibi tüm insani duygularım bir anda ters yüz oldu. Okuyunca eminim sizi de etkileyecektir.
Yer Rusya’nın kuzey doğusundaki Sibirya’da uzak bir köy…
Adı Lyosha…
Lyosha dünyaya geldiğinde kaderi buradaki yoksulluk ve alkolizm ile çizilmiş ve bu iki acı bileşenin çizdiği yaşamı henüz iki yaşında bir babanın vahşet dolu şiddetine maruz bırakmış Lyosha’yı…
2005 yılında, uzayan bir yılbaşı eğlencesi sonrası, öz babası bir cinnet anında iki küçük çocuğunu, odun sobasının içine atıyor.
14 aylık kardeşi yanarak can veriyor. O gün iki yaşında olan Lyosha’yı ise annesi alevlerin arasından kurtarmayı başarıyor.
Lyosha’nın küçük bedeninde korkunç yanıklar oluşuyor. Başı, omuzları, kolları ve ciğerleri ciddi şekilde etkilenmiş ancak O hayata tutunmayı başarmış.
Sonra, bu acı olay haberlere yansıyor.  Haberlerin çıktığı İddia ve Gerçekler isimli gazetede küçük bir çocuğun, sobada yanmasıyla ilgili bir haber ve Lyosha’nın tedavisi için yardım kampanyası başlatıldığı da duyuruluyor.
Lyosha, annesinin ona bakamaması nedeniyle, yaşadığı Buryatya bölgesinden alınır ve Moskova’da koruyucu bir ailenin yanına verilir. Tedavisi on yıla yayılan bir süreçte gerçekleşir. Deri nakilleri, ameliyatlar ve rehabilitasyonlar…
16 yaşına geldiğinde neredeyse dünyanın yarısını gezer.
“İsviçre’de kaldım. Amerika’da da… Almanya, Fransa, Litvanya ve böyle birçok yer. Yanıklarım nedeniyle bir rehabilitasyon merkezinden diğerine gittim” diye anlatıyor Lyosha bu süreci:
“Bir engeliniz varsa, dünyaya bakışınız değişiyor. Ve hatta karşınıza yeni fırsatlar çıkıyor. Ama tüm hayatınızın engeliniz ile ilgili olmasına izin vermemelisiniz yoksa bu sonunuz olur”

Lyosha’nın çocukluğundan itibaren neler yaşadığını tahmin etmek çok güç. Çocukların ve hatta yetişkinlerin bile acımasız olabildiği bir dünyada, böyle yara izleri ile okula gitmek zorunda kalmak…

Lyosha, “Küçükken insanlardan nefret ederdim. Bana hayvan muamelesi yapıldığını düşünürdüm” diye özetliyor o yıllara dair hislerini ve devam ediyor:

“İnsanlar bilmedikleri bir şey nedeniyle korkuyor ya da nefret etmeyi seçiyor. Bazıları da merak ediyor ve seni tanımak istiyor. Bir noktada psikolojiye ilgi duymaya başladım. Bazı şeylere anlam vermeme aracı oldu. Ve zamanla nefretim de yok olmaya başladı, bıraktım.”

Lyosha “ikinci şans” ya da “şanslı kurtuluş” başlıklarındaki konuşmalara hiç ilgi duymuyor.
Devam Edecek

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım