Diyarbakır Yenigün

Medya ve İntihar – 1

Medya ve İntihar – 1
Ridvan Kosen
Ridvan Kosen( rdvndjwr@gmail.com )
12 Kasım 2019 - 8:10

İstanbul ve Antalya’da meydana gelen ve sekiz insanın hayatını kaybettiği intiharlar, kuşkusuz kamuoyunda ciddi bir yankı uyandırdı.

Ancak iki gün ard arda meyana gelen iki intihar olayında da medyanın tavrı da ciddi bir eleştiri konusu.

Hem kullandığı dil, hem de haberin veriliş şekli ile ilgili Türkiye Psikiyatri Derneği(TPD) ciddi bir eleştiri getirirken, eğitici bir bakış açısını da yansıttı.

Birçoğu ideolojik/siyasi hesaplaşma sergilemek amacı güden haberlerle ilgili TPD tarafından yapılan açıklamada, görsel ve sosyal medyada intihar haberlerinin sıklıkla yer almaya başladığı belirtilerek, Medyanın bu haberleri detaylı olarak ilettiği ve hatta görsel materyalleri sıklıkla kullanıldığına vurgu yapılıyor.

Bilimsel bir bakış açısıyla ve dikkatli bir dil kullanılarak yapılan açıklamada, “Medyada intihar vakalarının tüm detaylarıyla, dramatize edilerek, görsel öğeler eşliğinde sunulması, intihara eğilimli insan üzerinde olumsuz etkiler yarattığı bilinmektedir. Hem ülkemizde hem de dünyada medyada intihar haberlerinin veriliş biçimine dikkat edilmediği zaman intihar girişimlerinin arttığını gösteren çok sayıda örnek bulunmaktadır. Yıllar önce Boğaziçi Köprüsü’nde intihar girişimi haberlerinin verilmesinin kesilmesinden sonra intihar girişimlerinin azalması, Avusturya’da intihar haberlerinin kısıtlanmasından sonra intihar olgularının azalması gibi örnekler intiharın medyada yer alması ile gerçekleşmesi arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktadır” ifadeleri önemli.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Hak ve Sorumluluklar Bildirgesi’nde yer alan  “İntihar olayları hakkında haber çerçevesini aşan ve okuyucu veya izleyiciyi etki altında bırakacak nitelikte ve genişlikte yayın yapılmamalıdır. Olayı gösteren fotoğraf, resim veya film yayınlanmamalıdır” denilerek; çoğu zaman “bildirgeye uyulmadığı görülmektedir” uyarısı da ciddi anlamda tartışılması gereken konuların başında geliyor.

Bir ödev niteliğinde olan Türkiye Psikiyatri Derneği’nin açıklamasında öne çıkan tavsiyelere bakmakta fayda var.

Dünya Sağlık Örgütü’nün aşağıda yer alan intihar haberlerinin medyada yer alması ile ilgili kurallar listesi ülkemizde de bir an önce uygulanabilir hale getirilmelidir.

* Haberde ölme kararında rol oynayan psikososyal nedenler aydınlatılmalı, altta yatan bir psikiyatrik hastalık varsa belirtilmelidir. İntihara yol açan depresyon, madde bağımlılığı gibi hastalıkların tedavisinin olduğu vurgulanmalı ve nasıl yardım alınacağı konusunda bilgi verilmelidir. Kişilerarası ilişki güçlükleri ve çatışmalarda çözüm yollarını örneklerle belirten yol gösterici haberler şeklinde verilmelidir.

* İntihar, haberlerde cesur bir davranış olarak sunulmamalı. Haber ilk sayfalarda, resimli, renkli ve intihar yöntemi ayrıntılı verilmemelidir.

* Olay romantik ve gizemli bir davranış olarak gündemleştirilmemelidir.

* İntihar bir çözüm yolu olarak gösterilmemelidir.

* İntihar girişimlerinden sonra meydana gelebilecek ağır bedensel sorunlar (beyin hasarı, felç,vs) tanımlanmalı ve caydırıcı bir şekilde kullanılmalıdır.

* İntiharlar bir problem çözümü olarak sunulmamalıdır. Çeşitli başka etkili çözüm yolları olduğu, bunlara ulaşamama durumunda bu sonucun ortaya çıktığı belirtilmelidir.

* Kurbana bazı özenilebilecek nitelikler, dikkat çeken özellikler ve bir özel statü kazandıracak sunumlardan kaçınılmalıdır.

* Kurbana intihar davranışıyla bir ün kazandırılmamalı, intiharın ün kazanmak için bir yol olduğu mesajı verilmemelidir.

* Haberlerde bireylerin intihar düşünceleriyle baş etmelerine yardımcı olabilecek kurumlar, tedavi seçenekleri hakkında bilgi verilmelidir.

* Tercihen yalnızca ölümle sonuçlanan intihar davranışı haber yapılmalı ve haber kısa, resimsiz, intihar yöntemi bildirilmeden verilmelidir.

* Nasıl intihar edilebileceğini gösteren ayrıntılı intihar haberlerinden sakınılmalıdır.

* Olay hiçbir şekilde geniş ve tekrarlayan biçimde haberleştirilmemelidir.

* Lokal medya ve sağlık kurumları arası sürekli bir diyalog sağlanmalıdır.

Türkiye Psikiyatri Derneği Merkez Yönetim Kurulu’nun uzman sorumluluğuyla yaptığı bu değerlendirme sonunda, “Medyanın tüm mecralarında yer alan intihar haberleri yukarıda sıralanan evrensel ilkeler çerçevesinde yeniden gözden geçirilmeli, bir an önce sakıncalı yazılı ve görsel materyallerin yayımı durdurulmalı, intiharı özendiren ve intihar yöntemlerini gösteren internet sitelerine erişim engellenmelidir” istemi de bir an önce uygulanmalı. Yarın: İntihar ve Medya Sorumluluğu

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım