Diyarbakır Yenigün

Mamostes Kadri anıldı

Mamostes Kadri anıldı
29 Ekim 2019 - 13:28

Geçen yıl yaşamını yitiren Kürt basını emektarlarından Kadri Kaya (Mamoste), ölümünün 1’inci yıldönümünde ailesi ve çalışma arkadaşları tarafından mezarı başında anıldı.

DİYARBAKIR YENİGÜN – Kürt basınına yıllarca emek veren ve geçen yıl yaşamını yitiren Kadri Kaya’nın (Mamoste) ölüm yıldönümü nedeniyle mezarı basında anma töreni düzenlendi. Yeniköy Asri Mezarlığı’ndaki anmaya Kaya’nın ailesinin yanı sıra HDP Diyarbakır milletvekilleri Saliha Aydeniz ve Dersim Dağ, HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanları Hülya Alökmen Uyanık ve Zeyyat Ceylan, Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ) ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP) yöneticileri ve üyeleri ile çalışma arkadaşları katıldı. Yapılan saygı duruşu ardından konuşan ÖGİ Sözcüsü Hakkı Boltan, ömrünü sabır ve titizlikle hakikatin ortaya çıkması mücadelesine veren gazeteci Kaya’nın yaşamının kendileri için örnek teşkil ettiğini belirterek, saygıyla andıklarını söyledi.

Boltan, yaşamlarını yitiren arkadaşlarının bu hakikat arayışında kendileri için yol açtığını kaydetti. Özelikle son 4 yılda basına uygulanan baskılar nedeniyle mesleği icra etmenin koşullarının zorlaştığını belirten Boltan, yaptıkları haberlerden dolayı gazetecilerin yargılandığını, haberlerinden dolayı haklarında açılan davaların cezaya dönüşmesi üzerine yıllarını cezaevinde geçiren birçok basın çalışanı olduğunu ifade etti. Boltan, bu zorlu sürecin Kaya’nın duruşu ile atlatılabileceğini söyledi.

‘Öğrencileri geri adım atmıyor’

Ardından konuşan HDP Milletvekili Saliha Aydeniz ise Kürt gazetecilerin bölgede yaşananları zor koşullarda aktardıklarının herkes tarafından bilindiğini belirterek, “Mamoste Kadri’nin büyük emeği sonucu bugün öğrencileri baskılara rağmen geri adım atmıyor” dedi.

Konuşmaların ardından Gazeteci Kadri Kaya’nın mezarına karanfiller bırakıldı. (Haber Merkezi)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım