Diyarbakır Yenigün

Kürt ozan Said Yusuf hayatını kaybetti

Kürt ozan Said Yusuf hayatını kaybetti
26 Şubat 2020 - 16:39

İstanbul’da özel bir hastanede kanser tedavisi gören ünlü Kürt Ozan Said Yusuf hayatını kaybetti. Cenazeyi Suriye’nin Qamışlo kentine götürmek isteyen aile, imkanları olmadığını belirterek, yetkililerden yardım istedi

DİYARBAKIR – Bir süreden beri İstanbul’daki özel bir hastanede tedavi gören dünyaca ünlü Kürt ozanı Said Yusuf hayatını kaybetti.

Suriye’de iç savaştan dolayı Türkiye’ye gelip giden Yusuf, yakalandığı kanser hastalığı nedeniyle yaklaşık üç ay önce yine İstanbul’a gelmişti.

Zeytinburnu’ndaki özel bir hastanede tedavi edilen Yusuf’un Ailesinin Yusuf’un cenazesinin Suriye’nin Qamışlo kentine götürmek istediği ancak imkanları olmadığı vurgulandı. Yusuf’un Kamışlı kentine defnedilmeyi istediği belirtilerek, cenazenin yurt dışına çıkartılması için gerekli izin ve imkanların sağlanması istendi.

Seid Yusuf kimdir?

Suriye’nin Kamışlı kentinde 1947 yılında dünyaya gelen Seid Yusuf, “sanatçıları şahı” olarak tanındı. 50 yılı aşkın bir süredir sanatını icra eden Yusuf, Kürtçe’nin yanı sıra Arapça ve Türkçe de türküler söyledi.

Şivan Perwer, Rojin, Aynur Doğan başta olmak üzere pek çok Kürt sanatçının eserlerini okuduğu  Yusuf, TRT Kurdi’de (O zamanki ismi TRT Şeş)  olan kanalda Strana Xwe Bêje (Sen Türkünü Söyle) isimli ses yarışmasında jüri üyeliği yaptı. (Haber Merkezi)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım