Dolar 13,6089
Euro 15,4494
Altın 794,72
BİST 1.993,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 0°C
Açık
Diyarbakır
0°C
Açık
Per -4°C
Cum -2°C
Cts 1°C
Paz 2°C

‘Kürt halkı müstakil bir halk olarak vardır ve dili Kürtçedir’

‘Kürt halkı müstakil bir halk olarak vardır ve dili Kürtçedir’
07.06.2021
A+
A-

Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan, Muharrem İnce’nin bir televizyon programında  “Kürtçe eğitim, pedagojiye uygun değil” sözlerine tepki gösterdi. Bozan, yaptığı açıklamada  “Sayın Muharrem İnce’nin maksadını aşan ve bir dil sürçmesi olduğuna inanmak istiyor ve gerekli düzeltmeyi yapacağına inanıyorum. Ancak herkes biliyor ki, Kürt halkı müstakil bir halk olarak vardır ve dili Kürtçedir. Diğer halkların dilleri ne kadar kutsal, ne kadar değerli ise Kürt halkının dili de o kadar kutsal ve değerlidir” dedi.

 

YENİGÜN HABER- Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin Kürtçe eğitime dair kullandığı cümlelere Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan’dan yanıt geldi. Bozan, yaptığı açıklamada şu ifadeler eyer verdi: “Sayın Muharrem İnce katıldığı bir televizyon programında, ‘Kürtçe eğitim, pedagojiye uygun değil’ demiş. Anlaşılıyor ki Sayın Muharrem İnce yaşadığı coğrafyanın gerçeklerinden bihaber. İsmine “Memleket Partisi” dediği partinin Genel Başkanı olarak, memleketteki tüm farklılıkları bir zenginlik görüp, herkesi kucaklayan ve herkes için insan haklarını savunan bir anlayışta olmasını beklerdik. Anadil kişinin doğarken evinde konuştuğu dildir. İnsanın doğuştan gelen temel haklarından biri de anadilidir. Ve her insanın ana diliyle konuşması, eğitim ve öğretimini yapması ve hayatın her alanında kullanması temel insan haklarındandır. Kaldı ki insana Allah’ın verdiği ayrı bir meziyettir. Rum suresi 22’nci Ayeti Kerimede ;“Göklerin ve yerin yaratılışı, dillerinizin ve renklerinizin farklılığı da O’nun ayetlerindendir. Şüphesiz bunda bilenler için ibretler vardır.” Hiçbir ırk veya dil diğer bir ırk veya dilden daha üstün veya daha aşağı değildir. Bunun aksini savunanlar inanç değerlerini, demokrasi anlayışlarını, insan haklarını, adalet ve eşitlik anlayışlarını tekrar gözden geçirmelidirler.”

‘Etnik milliyetçi anlayış Kürt meselesinin temel sebebi’

Bozan, “Maalesef “Türkiye Cumhuriyeti Devleti” olarak tescil edilen Lozan Antlaşması imzalandıktan sonra, kurucu kadro ideolojik bir dönüşüm geçirdi ve zamanla “birleştirici ümmet ve yurtseverlik” anlayışı yerine “etnik milliyetçi” bir anlayışa dönüştü. Resmi devlet politikası halini alan bu “etnik milliyetçi” anlayışının hem geçmişte hem de bugün halen ısrarla sürdürülmesi, Türkiye’deki Kürd meselesinin de en temel sebebi olduğunu söyleyebiliriz. Diğer ırkları inkar eden, bu “etnik milliyetçi” zihniyetindeki hükümet, 1924’te, resmi bir kararla Kürt okulları, örgüt ve yayınlarını yasakladı. Tek parti rejimi kökleştikçe, Kürtçeye yönelik yasaklamaların kapsamı genişledi ve tonu şiddetlendi. Büyük-küçük yerleşim yerlerinin Kürtçe olan isimleri keyfi bir biçimde değiştirildi. Kürtlerin, kendi çocuklarına, kendi anadillerindeki istedikleri bir ismi vermeleri yasaklandı. Çarşı pazarda anadillerini konuşmaları cezai yaptırımlar uygulandı.” 1930’ların hükümet başkanı İsmet İnönü, “Bu ülkede sadece Türk ulusu etnik ve ırksal haklar talep etme hakkına sahiptir. Başka hiç kimsenin böyle bir hakkı yoktur” diyerek, faşizan, ırkçı, milliyetçi, inkar ve asimilasyonu savunmuştur. Kürtçe eğitim görmemiş bir doktor veya öğretmen gelip Hakkari’de Kürt halkına hizmet verebiliyorsa, Eğitimini Kürtçe almış bir doktor veya öğretmen de İzmir’de  hizmet verebilir. Dar bir çerçevede düşünmek doğru değildir” diye konuştu.

‘Saadet partisi anadilde eğitimden yanadır’

Anadilde eğitim ve öğretimin temel hak olduğunu söyleyen Bozan,  “Bu tür konuşmalar, ırkçı ve inkârcı bir zihniyetin, sakat ve çifte standartlı bir anlayışın dışa yansımasıdır. Bu düşünce, Pedagojik değil tamamen ideolojiktir. Sayın Muharrem İncenin maksadını aşan ve bir dil sürçmesi olduğuna inanmak istiyor ve gerekli düzeltmeyi yapacağına inanıyorum.  Ancak herkes biliyor ki, Kürt halkı müstakil bir halk olarak vardır ve dili Kürtçedir. Diğer halkların dilleri ne kadar kutsal, ne kadar değerli ise Kürt halkının dili de o kadar kutsal ve değerlidir. Diğer dillerin eğitimi ne kadar haksa, Kürtçenin eğitim ve öğretimi de o kadar haktır.  Diller bir iletişim aracıdır. Konuştuğunuz dil, Türkçe, Kürtçe, Arapça veya İngilizce…  Hangi dil olursa olsun önemli olan “ne anlattığınızdır”  Saadet Partisi olarak, Kürt halkının Anadil eğitiminin ve ana dil kullanımının önündeki tüm engellerin kaldırılması ve bu hakların anayasal güvence altına alınmasından yanayız. (Haber Merkezi)

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.