Diyarbakır Yenigün

Kriz ve lüks düşkünlüğü

Kriz ve lüks düşkünlüğü
Osman Ergun
Osman Ergun( oergun21@gmail.com )
08 Şubat 2019 - 9:00

Osman ERGÜN
oergun21@gmail.com

Geçen yıl adını “kriz” koyamadığımız bir süreç yaşadık. Çarşıda, pazarda, bunun etkilerini fazlasıyla hissettik, hissetmeye de devam ediyoruz.
Ancak bir sektör var ki krizin esamesi (rakamsal verilere göre) yok bu verilerde.
Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA) verileriyle hazırlanan “2018 yılı Avrupa Otomotiv Pazar Değerlendirmesi” raporuna göre, Türkiye Avrupa’da en fazla otomobil satan sekizinci ülke olarak kayıtlara geçmiş ve 23 Avrupa ülkesini de geride bırakmış.Türkiye bu rakamlara geçen yıl otomobil pazarındaki daralışa ve bundan kaynaklı yüzde 35 azalmaya rağmen ulaşmış.
Gelelim rakamlara…
486 bin 321 adet satış gerçekleştiren Türkiye, Hollanda, İsveç ve Avusturya’nın da dahil olduğu 23 Avrupa ülkesini geride bıraktı.
Aralık 2018 verilerine göre ise Türkiye 60 bin 843 adet satışla Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya ve İspanya’nın ardından altıncı sırada yer almış.
Tabi bu veriler geçen yıla ait ve hangi ayları kapsadığı yer almıyor. Dövizdeki dalgalanma ve akabinde yaşanan durgunluk bu sektörü de vurdu. Ancak 2018 Ekim ayında yapılan ÖTV ve KDV indiriminin otomotiv pazarını hareketlendirdiği görülüyor.

Bir de bu yılın Ocak ayı verileri var ki gerçeği yansıtan rakamlar bu olsa gerek…
Yine ODD verilerine göre, otomobil satışları geçen ay yüzde 58.7 azalarak 10 bin 979 adede, hafif ticari araç satışları yüzde 59.9 azalarak 3 bin 394 adete indi.

İki ayrı dönemdeki veriler kafa karıştırıcı.
Türkiye’de yeni yürürlüğe giren vergi düzenlemesine göre ise otomobildeki yüzde 18 KDV aynen duruyor. ÖTV oranları ise 1.6 altı motorlarda maksimum yüzde 45’ten yüzde 60’a çıkarıldı. Lüks bir Mercedes almak isteyen vatandaş 1 Mercedes’i kendisine alırken 1.5 Mercedes kadar bir tutarı da devlete vergi olarak ödüyor.
Türkiye dünyada otomobilden en çok vergi alan ilk 5 ülkeden biri olmasına rağmen bu rakamlar şaşırtıcı.
Görünen o ki dövizdeki dalgalanma, vergilerdeki yüksek oranlar bile insanların lüks düşkünlüğünü etkilemiyor.
Tüm bu olumsuz şartlara rağmen satışlar bir inip bir çıkıyor ancak totalde Avrupa’dan daha fazla bir satış söz konusu. Bunun bir sebebi genç nüfus oranının fazla oluşu olsa gerek.
Ancak bu mazeret Türkiye’deki bilinçsiz tüketimin bahanesi olmamalı.
Görünen o ki, yaşanan ekonomik kriz bile aşırı ve bilinçsiz tüketimin önünü alamıyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım