Diyarbakır Yenigün

Korona

Korona
suleyman ergun
suleyman ergun( cagla2147@gmail.com )
17 Mart 2020 - 0:10

Derdimiz/dertlerimiz ne/ler?

Korona virüs, doğal afetler, savaş, iç/dış politikadaki sorunlar, ekonomi vs başlıklar.

Sadece ülkemizde değil, tüm dünyada yokuş aşağı bir gidiş var.

Bizim için sınırlandırmalı bir çerçeve çizersek, Suriye, ekonomi, iç politikada küfür ve hakarete varan kısır döngü çelişkiler mi sadece?

Değil kapıda bekleyen davetsiz misafir korona var bir de!

Henüz resmi bir ölümcül vaka olmasa da geldi gelecek!

Virüs bulaşan insan sayısı 170 bine ulaşırken, bunların 77 bin 674’ü tedavi edildi, 85 bin 261’i ise halen virüs taşıyıcısı (enfekte/bulaşmış) hasta sayısı var.

Ölümcül vaka sayısı kadarbinlercearafta bekleyen insan sayısı tedirgin ediyor.

Korkunç ihtimaller silsilesine açık ihtimallere gebeyiz.

Diyarbakır’ın da aralarında olduğu bir dizi etkinliğin iptal edilmesi de ihtimalleri en aza indirmeyi amaçlayan ilk tedbirlerdi.

Eğitime ara verilmesi, eğlence mekanları ve alışveriş merkezlerine getirilen sınırlamalar mantıklı adımlar ve devamı da gelecek gibi.

Başta İtalya ardından Fransa ve Avrupa’da da çanlar ölümle çalıyor. Çin ile ilişkili tüm ülkeler tehlikede…

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi, korona virüs salgınının AB ülkelerine ulaşabilme riskini ‘düşükten’ ‘orta’ sonra da ‘yüksek’ seviyeye yükseltmesi Türkiye adına ilk işaretlerdi.

Kutsal İslami ritüellerden Hac da virüsten nasibini aldı. Suudi Arabistan, korona virüs vakalarının artması nedeniyle Kâbe’ye ziyaretleri bir süreliğine durdurdu. Haklı bir tedbir. Dönen Hacı adaylarının karantinaya alınması belki de bu tedbirin kalıcı olmasını sağlayacak

Alarm en üst seviyede ve ilginç haberler de gelmiyor değil.

Van’da yaşayan ve aktar dükkanı bulunan Mehmet Kasım Alageyik’in, kendisinin 30 yıllık hekim olduğunu bildirerek, koronavirüse karşı ilaç bulduğunu iddia etmesi üzerine Van İl Sağlık Müdürlüğü harekete geçmesi ve soruşturma başlatması gibi.

Ya da Fizyoloji Uzmanı Doç. Dr. Oytun Erbaş’ın korona virüsün Türkiye’ye gelse bile ‘gen farkından dolayı Türkler Asya ırkı ama bize biraz da Akdeniz’den de gen gelmiş. Biz biraz Macaristan, Rumen grubundan da gen almışız. Daha karışık bir gen grubuyuz salgın yaşanmayacağı’ ve maskenin bir işe yaramayacağını söylemesi gibi.

Ya da belki de en önemlisi maske ve korunaklı giysilerin yüksek fiyatlarla karaborsaya düşmesi haberleri artık acıtmıyor canımızı.

Velhasıl felaketleri bile ‘ti’ye almak gibi bir genetik özellikten olsa gerek çok da farkında değiliz tehlikelerin!

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım