DOLAR 8,5656
EURO 10,1004
ALTIN 496,10
BIST 1.349
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 41°C
Sıcak
Diyarbakır
41°C
Sıcak
Sal 40°C
Çar 39°C
Per 40°C
Cum 40°C

Konya’daki ırkçı saldırıya tepki; Münferit değil, soruşturmalar etkin bir şekilde sürdürülmeli

Konya’daki ırkçı saldırıya tepki; Münferit değil, soruşturmalar etkin bir şekilde sürdürülmeli
21.07.2021
A+
A-

Bölge Baroları ve İHD Diyarbakır Şubesi, Konya’da Diyarbakırlı bir aileye yapılan ve  Hakim Dal’ın hayatını kaybettiği ırkçı saldırıyı kınadı. Açıklamalarda, “Failler hakkındaki cezasızlığın sona erdirilmesi çağrısı yapıldı.

YENİGÜN HABER – Adıyaman, Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Tunceli, Diyarbakır, Hakkari, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Şırnak, Urfa ve Van Baroları ortak bir açıklama ile Konya’da bir kişinin yaşamını yitirdiği ırkçı saldırıyı sert şekilde kınarken,
İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, Konya’daki ırkçı saldırı ile ilgili yazılı açıklama yaptı.
Bölge Barolarının ortak açıklamasında, “Basına ve sosyal medyaya yansıyan haber içeriklerinde; 12 Mayıs 2021 tarihinde Konya ili Meram ilçesinde Kürt aileye yönelik saldırının gerçekleştiği, 19 Temmuz 2021 tarihinde Diyarbakır ve Mardin’den Afyon’a mevsimlik tarım işçisi olarak giden işçiler Kürtçe konuştukları için ırkçı saldırıya uğradıkları, 20 Temmuz 2021 tarihinde Ankara ili Altındağ ilçesinde Kürt aileye yönelik silahlı saldırıda, 2’si ağır 4 kişinin yaralandığı, 21 Temmuz 2021 tarihinde Konya’nın Meram ilçesinde bulunan Çarıklıköy’de 20 yıldır ikamet eden Diyarbakırlı aileye ırkçı saldırı gerçekleştiği ve 1 kişinin yaşamını yitirdiği tarafımızca öğrenilmiştir” denildi
Fiziksel şiddet ve hakaret içerikli saldırılarda; nefret suçu kapsamında insan öldürme, insan öldürmeye teşebbüs etme, kasten insan yaralama, hakaret, tehdit, mala zarar verme vb. suçlardan soruşturmalar yürütüldüğü belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:
“Basın organlarında yer alan haber içeriklerinde, Kürt kimliği ve Kürtçe dilinin kullanımı gerekçe gösterilerek bahse konu saldırıların gerçekleştiği görülmektedir. Son süreçte Kürt kimliği ve Kürtçe dilinin kullanımı nedeniyle sıklıkla bu ve benzeri linç girişimine, nefret söylemine ve saldırılara maruz kalındığı görülmektedir.
Münferit ve adli olaylar değildir
Yaşanan bu saldırılar münferit ve adli olaylar olarak görülmemelidir. Şiddet dili ve politikalarına eklenen ayrımcı uygulamalar, Kürt kimliğine ve diline yönelik saldırılar, saldırılar karşında kolluk güçlerinin güvenlik önlemleri hususunda zafiyet göstermesi ve etkin yargısal faaliyette bulunulmaması bu sonuçların ortaya çıkmasının başlıca nedenleri arasında görülebilir.
“Siyasi erklerin dili olaylara zemin sunmaktadır”

Şiddet ve kutuplaştırıcı dilin kullanılması, bu yönlü ırkçı saldırıların oluşumunda etki etmektedir.  Son yıllarda siyasi erklerin kullandığı ayrımcı dil, toplumda telafisi olmayan olaylara zemin sunmaktadır.”
Barolar olarak; yaşam hakkı başta olmak üzere ağır insan hakları ihlallerine yol açan ırkçı saldırıların kınandığı belirtilen açıklamada, “Kürt kimliği ve Kürtçe diline ilişkin her türlü ırkçı saldırılara zemin hazırlayan ve toplumsal barışı zedeleyen açıklamalardan vazgeçilmesini, saldırılarla ilgili ivedi ve etkin bir şekilde bütün yönleriyle soruşturmanın yürütülmesini talep ediyoruz.” denildi.
İHD: Bu saldırılar ilk değil
İHD açıklamasında, “Konya’da Kürt aileye yönelik ayrımcı bir saldırı gerçekleştiğini öğrenmiş bulunmaktayız. Saldırıda Hakim Dal isminde bir Kürt yurttaş yaşamını yitirmiş diğer aile üyeleri de yaralanarak hastaneye kaldırılmıştır” denildi.
Yoğunlaşarak devam eden saldırıların bir kısmına çok yakın zamanda Konya’da, Adıyaman’da ve Ankara’da da tanık olduk denilen açıklamada, bu saldırının ilk olmadığı belirtildi.
“Irkçı saldırılar münferit değil”
Saldırının münferit olmadığına vurgu yapan açıklamada, “Bu saldırılar ırkçılığın ve ayrımcılığın açığa çıkardığı şiddetle Kürt yurttaşların yaşamının kast edildiği nefret suçlarıdır ve Kürt kimliğine yönelik saldırılardır. Kısaca belirtmek gerekirse; Sakarya’daki saldırıda Kadir Şakçı adında yurttaş saldırı sonucu yaşamını yitirmişti, oğlu ise yaralanmıştı. Yine Sakarya’da başka bir ırkçı saldırı sonucu Şirin Tosun yaşamını yitirmişti. Tarım işçisi olarak çalışan Mardinli Kürt bir aile de saldırıya uğrarken açılan soruşturmalarda ise failler hakkında takipsizlik kararı verilmişti. Yine geçtiğimiz ay İzmir HDP İl Örgütünde Deniz Poyraz’ın katledilmesine de tanık olmuştuk. Ayrımcı, ötekileştirici söylem ve davranışların münferit olmadığını, son örneklerle yaşama kast eden saldırıların devam ettiğini görüyoruz. Belirtmek gerekir ki bu saldırılar ayrımcı ve ötekileştirici söylemin yaygınlaşmasının ve cezasızlık ortamının ürünüdür. Bu ortamın etkisi ile maalesef nefret ve ayrımcılık suçunu oluşturan saldırılar hafta geçmeden devam etmektedir” ifadelerine yer verildi.
İHD, 2020 yılında sadece İHD’nin tespitlerine göre 14 ırkçı saldırı olayında 3’ü Suriyeli çocuk olmak üzere 7 kişinin öldürüldüğünü hatırlattı. Söz konusu vakalarda en az 32 kişinin de yaralandığı bilgisi verildi. 2010 yılından bu yana 280 ırkçı saldırıda 15 kişinin öldürüldüğü ve 1097 kişinin de yaralandığı belirtildi.
Açıklamada şöyle denildi: “Nefret suçlarındaki gerçek verilerin İHD’nin ulaşabildiği verilerin ötesinde olduğu görülmektedir. Her gün açığa çıkan ırkçı saldırılara karşı her kademedeki yetkililer ve siyasetçiler nefret söylemlerinden vazgeçmelidir. Ayrımcı, ötekileştirici, kutuplaştırıcı dilin sürmesi durumunda Türkiye’de nefret suçlarının bitmeyeceği kanaatindeyiz. Çünkü bu durum ırkçı gruplar üzerinde oldukça olumsuz etkiler bırakmakta ve bu etkiler son günlerde tanık olduğumuz geri dönüşü olmayan saldırılara dönüşebilmektedir.”
Açıklamada, İHD olarak ifade etmek isteriz ki nefret suçu kapsamındaki benzer saldırılarda olduğu gibi süregelen politikalardan vazgeçilmelidir, failler hakkındaki cezasızlık sona erdirilmeli ve saldırıyla ilgili soruşturmalar etkin bir şekilde sürdürülmelidir.” (Haber Merkezi)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.