DOLAR 7,7913
EURO 9,4654
ALTIN 461,06
BIST 1.331
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 14°C
Parçalı Bulutlu
Diyarbakır
14°C
Parçalı Bulutlu
Cts 14°C
Paz 15°C
Pts 13°C
Sal 11°C

‘Kadınlara verilen destekler yetersiz’

‘Kadınlara verilen destekler yetersiz’


16.11.2020
A+
A-
Türkiye Odalar Borsalar Birliği Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Zülal Koç,  kadınlara verilen desteklerin yetersiz olduğunu, kadın girişimcilerin iş dünyasında daha görünür ve aktif olmaları için kadınlara teşviklerle fırsat verilmesi ve bölgeye pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini söyledi.

 

 

YAĞMUR ENSARİ/YENİGÜNHABER – Zülal Koç, bilişim sektöründeki başarılı çalışmalarının ardından İndex Grup A.Ş. Güney ve Güneydoğu Anadolu Bölge Yöneticisi olarak çalışmalarına devam ediyor. Sivil toplumda da aktif olarak yer alan Koç, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu Başkanlığı, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) 10’uncu Komite Başkanlığı, Dijital Gelecek Platformu Kuruculuğu, Yüksek Teknoloji ve Ekonomi Derneği Başkan Yardımcılığı, Muhtaç Çocuklara Yardım Koruma Derneği Başkan Yardımcılığı, gönüllü Kızılay ve Lösemili Çocuklar Vakfı Üyeliği gibi görevleri yürüten bir isim.

Aynı zamanda Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olan ve 2008 Dünya Gazetesi Yılın İş Kadını Ödülü sahibi Zülal Koç, dünya nüfusunun yarısını oluşturan kadınların, medeniyetin ilerlemesine katkı sağlayan en önemli faktör olduğunu ve çalışmak, üretmek için çok istekli altını çiziyor. Kadınlara verilen desteklerin yetersiz olduğunu vurgulayan Koç,  ”Önemli olan doğru yolu çizip ve ilerlememeleri için fırsatlar yaratmaktır. Bu noktada Kadın girişimcilere Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından yeni içerikler üretilmeli. Kadının aktif olarak üretimde yer alması için çalışmalar yapılmalıdır” dedi.

Kadınların yaşamın içinde daha görünür olmaya çalıştığı ve hayatın neredeyse her alanında üretime doğrudan katkılarının olduğu bir dönemde Diyarbakır özelinde kadınların iş ve çalışma yaşamındaki durumunu Türkiye Odalar Borsalar Birliği Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu (KAGİK) Başkanı Zülal Koç ile konuştuk.

Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Zülal Koç

Türkiye’de çalışan kadınların durumu ne?

Koç: Bağda, bahçede ya da tarım arazilerinde çalıştırılan kadınlar, kayıt dışı günlük yevmiye ile çalışan ve üreten çok fazla kadınımız var. Tarımda çalışan bu kadınlarımız ve evde çalışan kadınlarımızın üretimleri dikkate alınmalı ve bu çalışmalar devlet tarafından prim ödenmiş gibi değerlendirilerek güvence altına alınması oldukça önemlidir. Onlar için erkeklerden farklı olarak bir emeklilik programının hayata geçirilmesi de kadının toplumsal statüsünü şüphesiz arttıracaktır.

BÖLGESEL POZİTİF AYRIMCILIK YAPILMALI

-İş dünyasında bölgesel farklar var mı? Bu konu da neler yapılmalı?

Koç: Türkiye’de anakent şehirde yaşayan kadınlar ile Anadolu’da yaşayan kadınların farklı imkânlar içinde olduğunu bilinmektedir. Bu sebeple bölgesel pozitif ayrımcılık yapılarak üreten kadına destekler artırılmalı ve pazarlama platformlarında bölgesel alım zorunluluğu getirilerek pazar yaratmak isteyen kadının ekonomik güçlenmesine katkıda bulunacağı da göz ardı edilemeyecek kadar önem arz etmektedir.

 

-Daha aktif kadın çalışan ve üretici görmek için nasıl bir yol izlenmeli?

Koç: Kadınların iş hayatında sayıca artması için STK’larla işbirliği halinde olması gerekiyor. İş hayatında kadın sayısını artırmak ekonomik olarak güçlenmesini sağlamak için hepimize iş düşüyor. Özellikle kentlerde kadın oluşumlarının artırılması değerlidir. Kentimizde bulunan stk lar ile iş birliği halinde olmak oldukça önemlidir. Mahalle çalışmaları yapılması temsilci kadın atanması özellikle ailelerin kız çocuğunun ekonomiye katılımı ile ilgili eğitimler düzenlenmesi. Yaşamlarına katacağı katkıların anlatılması önemlidir.  Bu çalışmalar şüphesiz Üreten ve çalışan kadın sayısını artıracaktır.

KADIN OLUŞUMLARININ ARTIRILMASI DEĞERLİDİR

-Bu bağlamda kadınlara verilen destekler yeterli mi?

Koç: Devlet, son dönemde sosyal politikalarda kadınlara pozitif ayrımcılık yaparak destek vermeye çalışsa da halen istenilen düzeyde değildir, KOSGEB örnek verilebilir. İşveren statüsündeki kadınlar devlet destekleriyle büyüyor, ülkesinin ekonomisini destekliyor, kendi geleceğini sağlam bir şekilde belirleyebiliyor. Bunu yakalayabilenler şanlı ve küçük bir kesim. İş hayatında kadın sayısını artırmak ekonomik olarak güçlenmesini sağlamak için hepimize iş düşüyor. Göstermelik çalışmalardan kurtulmamız lazım. Birçok erkek, oluşumlar yaparak devlet desteği alıyorlar. Bunlar sanal kadın oluşumu aslında. Gerçek anlamda kadınların iş hayatına girmesi lazım. Özellikle kentlerde kadın oluşumlarının artırılması değerlidir.

AFİŞ VE GÖRSELLERİ KIZ ÖĞRENCİLERİMİZ HAZIRLIYOR

-KAGİK bünyesinde kaç üyeniz var ve çalışmalar ne durumda?

Koç:  Kadınları teşvik etmek ve ekonomik özgürlüklerini kazanmaları için çalışmalar yapmaktayız. TOBB Başkanımız Rıfat Hisarcıklıoğlu, kadının iş hayatına katılımını çok önemsiyor.  Bu nedenle sürekli sahada çalışıyoruz. Sahada olmazsanız oturduğunuz koltukta sadece önünüzü görürsünüz. Sahada olduğunuz zaman tüm her şeyi açıkça görebilirsiniz. O yüzden KAGİK için saha çok önemlidir. Aşağıyı görmeden yukarıyı göremezsiniz. KAGİK olarak 63 üyemiz var bunun dışından üyemiz olmayanlardan oluşan alt çalışma grubumuz yani girişimci havuzumuzda 57 kişiden oluşuyor. Bunların dışında üniversite okuyan ve mezun gençlerden oluşan bir grubumuz var. Eğitimlerimize katılıyorlar, proje geliştirenler oluyor. Mesela 4 genç kızımız yazılım geliştiriyorlar. TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu’nun eğitim, seminer, webinar vs duyular için hazırlanan afiş ve görselleri lise kız öğrencilerimiz hazırlamaktadır. Öğrencilerimizin şimdiden bu tarz görevlerde yer alması yaratıcılık ve sorumluluk bilincini geliştirmektedir. 17 Kasım’da gerçekleştirilecek olan ‘Türkiye’de Kooperatifçilik’ konulu çalışmamızın görselini öğrenciler hazırladı. Geleceğimize yatırım gençlere fırsat vermekle başlar.

200’ÜN ÜZERİNDE KADINA ONLİNE EĞİTİMLER VERDİK

-Pandemi süreci çalışmalarınızı etkiledi mi?

Koç: Kadınların yolunu iyi çizmeliyiz. İyi yol gösterici olursak iyi sonuçlar elde edebiliriz. O yüzden ilk günden beri kadınlarımızı donanımlı hale getirmek için elimdeki tüm imkanları kullanıyoruz. Pandemi döneminde hayat dijitale dönünce 200’ün üzerinde kadına online eğitimler verdik. Dijital pazarlama, finans yönetimi, E- ticaret, E- ihracat ve şu anda da kooperatifleşme üzerine eğitim vereceğiz. Sosyal medyadan Salı günü kooperatifçilik ve bizlere etkileri, faydalarını anlatacağız.

TARIM ALANINI SEÇTİK, ÇÜNKÜ TARIM OLMAZSA OLMAZIMIZ

-Kadınlar için yeni projeleriniz var mı?

Koç:  Tarımda teknolojiyi kullanarak, genç kızlarımızın daha çok mesleki seçimlerini yapabilmeleri için uygulamalı eğitimler başlatıyoruz. Projemizi gerekli yerlere sunduk. İkinci projemiz de yeşil tarım ve çiftçi kadınlarımız ile ilgili. Toprağı etkin kullanmak ve teknolojiyi tarıma nasıl entegre ederiz konusunda eğitim süreçli bir proje. Tarım alanını seçtik çünkü tarım olmazsa olmazımız. Bölge olarak baktığınızda da tarım alanları en verimli olan bir coğrafyadayız. O nedenle bunu öne çıkarmak ve toprağı etkin kullanarak verimliliği artırmayı hedefliyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

"Bu internet sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla diyarbakiryenigun.com sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir."