Diyarbakır Yenigün

KERKÜK’TE ENGELLİ KADINA CİNSEL TACİZE ÖFKE!

KERKÜK’TE ENGELLİ KADINA CİNSEL TACİZE ÖFKE!
11 Nisan 2020 - 21:43

Kerkük’ün Pırde ilçesinde (Altun Köprü) konuşma engelli ve psikolojik sorunları bulunan bir kadına “cinsel taciz” kamuoyunda büyük öfkeye neden oldu.

 

Gülbahar ALTAŞ/DİYARBAKIR YENİGÜN- Irak Anayasası’nın 140. Madde kapsamındaki “tartışmalı bölge” olarak kabul edilen Kerkük’ün Pırde ilçesinde 10 gün önce konuşma engelli bir kadına “cinsel tacizde” bulundukları gerekçesiyle Kerkük Emniyet Müdürlüğü Acil Kurtarma Servisi’den bir polis ve bir Heşdi Türkmen mensubu önceki gün gözaltına alınmıştı.

Engelli kadına taciz görüntüleri sosyal medyada yayınlanmasının ardından kamuoyunda büyük tepki gösterildi. Bir polis ve Heşdi Türkmen mensubu olduğu söylenilen 2 zanlı emniyetteki ifadelerinde suçlarını itiraf etti.

Bölgedeki insan hakları ve kadın hakları aktivistleri 6 kişinin daha olaya karıştığını belirtiyor. Kerkük Valiliği Emniyet Müdürlüğü ise olaya ilişkin 2 kişi hakkında yasal sürecin başlatıldığı, şüpheli 6 kişi hakkında da arama kararı çıkartıldığını duyurdu.

STK ve bölge halkının tepkisinin ardından Irak İçişleri Bakanlığı yaşananlara ilişkin bir soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında ilçeye 3 ayrı inceleme komisyonu gönderildi.

Engelli ve psikolojik sorunları bulunan Kürt kadının evli ve eşinin de bedensel engelli Türkmen olduğu, geçen yıl maddi yetersizlikten dolayı Leylan ilçesinden Pırde’ye yereştiği belirtiliyor. Engelli aileye hayırseverlerin yardım ettiği, ailenin çocuklarını maddi olanaksızlıklardan dolayı koruyucu bir aileye verdiği bilgisine ulaşıldı.

Heşdi Şabi, Kerkük Komutanlığı ise adı geçen zanlılardan birinin mensupları olmadığını ancak bir dönem Heşdi Şabi bünyesine katılmak için başvurduğunu savundu.

Mesud Barzani’den tepki

Kürdistan Bölgesi eski Başkanı ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Genel Başkanı Mesud Barzani, yaşanan olaya ilişkin yaptığı açıklamada, “Yaşanan çirkin olayın hiçbir şekilde örtpas edilmesine izin vermeyeceklerini” belirterek Irak ve Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin yaşanan “çirkin olaya” ilişkin işbirliği içerisinde araştırmalarını istedi.

Mesud Barzani, açıklamasında şunlara yer verdi: “Birkaç gündür medyda yer alan haberlerde, Heşdi Şabi ve Irak Polisi mensubu kişilerce, Kerkük’te yaşamını sürdüren engelli ve yoksul bir Kürt kadınına, Kerkük sınırı içinde cinsel tacize uğradığı bilgisine yer veriliyor.

Irak ve Kürdistan Hükümeti’nin yaşanan bu iğrenç olayı en kısa sürede işbirliği içerisinde araştırarak, suçluların cezalandırılması gerekiyor. Yaşanan iğrenç olay, Kerkük’teki mevcut askeri ve idari çatısı altında geçmişten bugüne yaşanan farklı metodlarla kullanılarak Kürtlere yönelik yöntemlerden biridir. Hiçbir taraf ve şahıs bu iğrenç olayın örtbas edilmesi konusunda herhangi bir düşünceye kapılmasın! Bu taciz sadece Kerkük halkının değil tüm Kürtler’in onurunu zedelemiştir. Yaşanılan olayda adı geçenlerin en ağır şekilde cezalandırılması gerekiyor.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım