Diyarbakır Yenigün

Kent Hafızası I

Kent Hafızası I
ufuk cimen
ufuk cimen( diyarbakiryenigun@gmail.com )
23 Aralık 2019 - 0:15

AK Parti’nin eski Diyarbakır milletvekili Abdurrahman Kurt, durup durukken kamu kurumlarına para karşılığı kadro alımı yapıldığını öne sürdü.

Kurt, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda Diyarbakır’da kamu kurumlarında eleman alımında Devlet Su İşleri (DSİ) için 80 bin lira, havaalanında silahlı güvenlik görevlisi olabilmek için 22 bin lira ödemek gerektiğini öne sürdü.

İddiaya AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Süleyman Serdar Budak, muallak bir açıklamayla cevap verdi: “Eğer bu işi yapan varsa belgelerle ortaya konulursa lanetlemek lazım ama ortada belge yoksa bu işi yapan yoksa bu tür mesajlar havaya laf söylemektir. Bu tür bir açıklama yapmanın sosyal medyada bunu paylaşmanın bir anlamı yok. Bu da ispatlamazsa iftira atılmış demektir, ben kendisini arayıp kendisiyle de bu konuyla ilgili görüşeceğim”

Ne durup dururken bu açıklamayı yapan Kurt’un samimiyeti, ne de Budak’ın açıklaması tatmin etmedi.

‘Komedyen’ adı verilen duvara bantlanmış muz çalışmasının ABD’de bir sanat galerisinde 120 bin dolara alıcı bulduğunu bilmeyen yoktur. Bu haberi daha da görünür kılan Diyarbakırlı ressam Gökhan’ın çalışması oldu sanırım.

Aslan duvara bantlanmış salatalık görseli kullanarak ‘Dünyanın Kazığı’ adlı çalışmasını paylaştı.

Her alanda olduğu gibi sanatta da çürümüşlüğün hıyar hali!

Çocuklarının PKK tarafından kaçırıldığı iddiasıyla sürdürülen nöbet 99’uncu gününde bir anne evladına kavuştu.

15 yaşındayken 4 yıl önce örgüt mensupları tarafından dağa kaçırılan Cafer Ceylan için 8 Ekim’de oturma eylemine katılan Hatice Ceylan’ın oğlu Cafer Ceylan ile Diyarbakır ve Şanlıurfa Emniyet Müdürlüklerinin çalışması sonucu iletişime geçildi. Şanlıurfa’daki işlemleri tamamlanan Ceylan, daha sonra Diyarbakır’a sevk edildi. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü TEM Şube Müdürlüğü’ne getirilen Ceylan, burada annesi ve babası ile hasret giderdi.

Darısı diğer ailelerin başına.

Diyarbakır’ı Ortadoğu ve Orta Asya ülkelerine bağlaması planlanan Lojistik Köy Projesi’nde önemli bir gelişme yaşandı. Diyarbakır-Elâzığ kara yolunda “Lojistik Köy”ün kurulması planlanan 229 hektarlık alan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle, ‘kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı” ilan edildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülecek olan proje, hem Diyarbakır’ın hem de bölgenin ekonomik ve sosyal kalkınmasında önemli rol oynayacak.

Diyarbakırlı ses sanatçısı, yönetmen ve oyucu MahsunKırmızıgül’ün yazıp yönettiği “Mucize” serisinin devam filmi “Mucize 2: Aşk”ın Diyarbakır galası yapıldı.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği galaya, Kırmızıgül’ün yanı sıra filmin oyuncularından Mert Turak, Ali Sürmeli, Biran Damla Yılmaz, Metin Yıldız ve Zekeriya Karakaş katıldı.

Film gösterimi öncesinde basın mensuplarıyla da buluşan Kırmızıgül, kendisine gösterilen sevgiden ve 4 yıl aradan sonra Diyarbakır’da olmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Film eleştirmeni Kerem Bumin şöyle demiş film için: ‘Mucize 2’, iyi sinyaller veren, belli bir seyir zevki tattıran, büyük emek verildiği belli ancak içinde taşıdığı tutarsızlıklar ve aksamalar yüzünden ortalamanın belki bir ‘tık’ üstüne çıkan bir yapım… MahsunKırmızıgül’ün ise yüzünü kızartacak bir yapım kesinlikle değil. Bitmedi, Devam Edecek.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım