Diyarbakır Yenigün

Kent Hafızası: 2019’da Diyarbakır II

Kent Hafızası: 2019’da Diyarbakır II
ufuk cimen
ufuk cimen( diyarbakiryenigun@gmail.com )
01 Ocak 2020 - 14:37

Malum 2019’un Diyarbakır’da en çok konuşulanı 31 Mart yerel seçimleri, kayyım atamaları, tutuklama ve gözaltı süreçleriydi.

Gündemin ilk sırası demekle haksızlık yapmayız herhalde. HDP önündeki acılı annelerin eylemi de ha keza öyleydi. Tümünü içine katarak özetle anlattık.

Bugün yaşan ve sürekli hareket halinde olan Diyarbakır’ın 2019’daki diğer öne çıkan haberlerini ele almak istiyorum.

Kadın cinayetleri bir ülke sorunu maalesef ve Diyarbakır’da bu konuda zaman zaman öne çıkan bir şehir.

Yılbaşına sayılı günler kala (26 Aralık’ta) Yenişehir ilçesi Ofis Semti Gevran Caddesi’nde bulunan Timuçin Apartmanı’nda Deniz K. kucağında bebeği ile beraber 4 kurşun isabet edilmiş halde ağır yaralı olarak bulundu. Ağır yaralı kadın kucağındaki bir buçuk yaşındaki bebeği korkmaması için ona sarılarak kanlar içerisinde yardım istedi. İlk müdahalenin ardından kadın hastaneye kaldırılan genç kadın maalesef hayatını kaybetti. Kadının bir buçuk yaşındaki çocuğu ise polis tarafından koruma altına alındı.

19 Mayıs 2019 Pazar günü çocuklarının bir etkinliğinden dönen avukat Müzeyyen Boylu I., henüz bilinmeyen bir nedenle otomobilin içinde eşiyle tartıştı. Tartışma sonrası çocuğu ve eşini otomobilde bırakan Müzeyyen Boylu I. araçtan çıkarak yürümeye başladı. Bu sırada aracını park eden doktor şeşi Mesut I., çocuğunun yanında belinden çıkardığı tabancayla eşine kurşun yağdırdı. Vücuduna toplam 14 kurşun isabet eden Müzeyyen Boylu I. olay yerinde hayatını kaybetti.

26 Mayıs 2019 Pazar günü yaşandı. İddiaya göre, Muharrem Y. isimli polis, aralarında gönül ilişkisi bulunan Merve Ünal ile sabah saatlerinde tartıştı. Bir süre sonra tekrar bir araya gelen ikiliden Muharrem Y, belirten çıkardığı tabanca ile meslektaşı olan kız arkadaşı Merve Ünal’ın göğsüne ateş edip öldürdü.

2 Haziran 2019 Pazar günü şiddetli geçimsizlik yaşayan Recep G, eşi Aygül G’yiBismil ilçesine giderken yaşanan tartışma sonrası u aracını yol kenarında durduran Recep G. eşiyle kavga etmeye başladı ve çocuklarının gözleri önünde öldürdü.

3 Kasım’da Bismil ilçesinde, eşi HasipA.yıllardır şiddet uyguladığı eşi Muteber A.’yı20 yerinden bıçaklayarak öldürdü.

17 Ekim’de Ergani’de eşi 35 yaşındaki Can Yılmaz, evde, bir bidonda bulunan benzini kızı Zeynep ve eşi Güllü’nün üzerine döküp ateşe verdi. Bu canice öldürme girişiminden yaralı olarak kurtulan genç kadın 12 günlük yaşam mücadelesini kaybederek, hayata gözlerini yumdu!

Birbirinden acı kadın cinayetleri içimizi yaktı maalesef.

Amed Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ağı Deniz K. Cinayetinin ardından yaptığı kitlesel basın açıklamasında şu bilgileri verdi: “Erkekler, 2019 yılında Diyarbakır’da 13 kadını katletti. Üç şüpheli intihar olayı gerçekleşti. 2016 yılından bu yana ise yazılı ve görsel medyaya yansıyan haberlerle bilgisine ulaştığımız kadın cinayeti sayısı, bu oranın her yıl daha çok artarak bugüne geldiğini gösteriyor. Kadınlar kendilerini en güvende hissettikleri mekanlarda, en yakınları tarafından katledildiler. Katilleri: Eşleri, sevgilileri, babaları, erkek kardeşleri ya da eski eşleriydi!”Devam Edecek

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım