Diyarbakır Yenigün

Kendime notlar

Kendime notlar
Avatar
İbrahim Kaya( ibrahimkaya@diyarbakir.com )
10 Haziran 2020 - 0:10

Yeniden başlamak İçin Bir Neden

Hayat bazen insanlarla oyun oynamak ister. Saklambaçla başlar sobelemeye. Yeri gelir sevgiyle, aşkla, yeri gelir şan şöhretle, yeri gelir sabırla, bazen de umutla hiç beklemediğimiz bir anda saklandığı köşesinden çıkar ve sobelemiştir daha az evvel görünmüşken. Yine o kazanmıştır oyunu. Ama onunda bi zaafı vardır. Olurda bir gün birileri umutsuzluk kuyusuna düştüğün, zifiri karanlığın pençesinden kurtulmaya çalıştığın o son çırpınışların esnasında sana bakar ve benim için son bir hamle der ya. İşte o bakış ve o gülümseme bir bakarsın tutunuşun ve dirilişin simgesi olmuştur. Vee hayatın sana olan oyununu kazanmışsındır.

Günün notu:  Asla umudunu kaybetme. (never lose hope)

Farkına Varmak

Kendinizle  muhasebe edin. Şuana kadarki yaşadıklarınız size neler kattı, karakterinizi ve benliğinizi nasıl şekillendirdi, bu benliğinizi gerçekleştirmeye çalışırken yapmak isteyipte önünüze hangi engeller çıkıyor gibi sorgulamalar yapın. Hülasası kendi karasteristik özelliklerinizi  ve prensiplerinizi belirleyip o doğrultuda kararlar alın. Çünkü samimi bir iç muhasebe eminimki eksikliklerinizi, yanlışlarınızı yada yapmak zorunda kaldığınız “mış gibilikleri” ortaya çıkaracaktır. Ve böylece bu muhasebeden sonra önünüze çıkan durum veya olaylarda kendinizi artık tanıdığınız için doğru kararlar vermiş olmanın getirdiği mutlulukla hayata olumlu ve iyimser bakmış olacaksınız. Dolayısıyla  ayette de geçtiği gibi “Nefsini tanıyan, Rabbini tanır.” epistemesi çerçevesinde dininize, insanlara ve hayata bakış açınız müspet anlamda değişecektir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım