Diyarbakır Yenigün

Osman Ergün yazdı: Kayyum tartışmaları…

Osman Ergün yazdı: Kayyum tartışmaları…
Osman Ergun
Osman Ergun( oergun21@gmail.com )
27 Nisan 2019 - 7:00

Diyarbakır’da 29 aylık bir kayyum sürecinden sonra HDP’nin kazandığı gerek Büyükşehir gerekse diğer belediyelerde başkanlar görevlerine başladı.

Yeni başkanların belediyecilik adına yapacağı icraatlar merak konusu.

Büyükşehir’de Selçuk Mızraklı’nın çelenk-çiçek yerine kitap getirilmesi yönündeki çağrısı bir kitapsever olarak beni sevindirdi.

Görüşmelerden basına yansıyan görüntülerde, masa üstünde çok sayıda kitabın olması Selçuk Hoca’nın mesajın yerine ulaştığını gösteriyor.

Mızraklı, gelen kitaplarla bir kütüphane açacaklarını da belirtmişti mesajında.

Vecdi Erbay’ın GazeteDuvar’da yeralan haberinde, “Mızraklı kütüphane isimi ile ilgili henüz netleşmiş bir şeyin olmadığını söylüyor. Kütüphanenin yeri için ise bazı düşünceleri var. “Mesela” diyor, “Suriçi’nde, tarihi bir yerde olabilir. Ya da Yüksek Kahve’nin oradaki Millet Kıraathanesi’ni insanların kolayca ulaşabileceği bir kütüphaneye çevirebiliriz. Hem okurlar kitaba kolayca ulaşabilsin istiyoruz hem de bu kentin yazarlarının, şairlerinin toplanacağı bir kütüphane. Yazarlar ve okurların buluştuğu bir yer… elbette bunları kentin yazarlarıyla, sanatçılarıyla konuşarak, onların fikirlerini, önerilerini alarak gerçekleştirmeye çalışacağız.” demiş Selçuk Hoca.

Bu arada diğer belediyelerle ilgili farklı iddialarda gündeme geliyor.

Bunlardan biri de Kayapınar Belediyesi…

Kayapınar’ın Eşbaşkan Keziban Yılmaz, geçtiğimiz hafta sonu gazetecileri belediye binasında gezdirerek, belediye ile ilgili bilgi verdi. Yılmaz, kayyum olarak atanan kaymakamın, eski belediye binasını kaymakamlığa devrettiğini, nakliye dahil tüm masraflarını da belediye kasasından ödediğini, belediye binasının ise inşaat halinde bırakıldığını söyledi.

İnşaat halindeki belediye binasına dikkat çeken Yılmaz “Bu, 5 günde bu hale getirilebilecek bir bina değil. Şuan bina tamamen inşaat halinde. Personel bu koşullarda halka hizmet etmek zorunda bırakılmış. Ben buradan kayyum olan kaymakama sormak istiyorum, eğer belediyenin bütçesi buna uygun değilse bile haksız ve hukuksuz bir şekilde kaymakamlığa devretmiş olduğunuz eski belediye hizmet binasının tadilatını, tadilat masrafını, dayama, döşeme masraflarını o zaman belediyenin bütçesinden neden karşıladınız?” diye sormuş.

İlk Meclis toplantısı sonrası karar alınıp, hukuki süreç başlatılacakmış.

Bir haberde Yenişehir Belediyesi’nden verip bitirelim.

Belediyenin, kayyum döneminde “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 841 bin TL’ye ağırlandığı” haberleri yer aldı.

Açıklamada, kayyumu tarafından, ilçede son 1,5 senede yapılan yaklaşık maliyetleri 100 milyon TL’nin üzerinde 200 kalem projenin hayata geçirilmesi ve vatandaşların hizmetine sunulması amacıyla toplam 6 farklı noktada vatandaşlarla birlikte düzenlenen etkinlik ve törenler için tüm tören organizasyonlarının giderlerini kapsadığı belirtilerek, bu harcamaların da KDV hariç toplam 576 bin 500  TL olduğu aktarıldı.

Görünen o ki, bu hamur daha çok su kaldıracak.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım