Diyarbakır Yenigün

Kayyum atamalarına tepki!

Kayyum atamalarına tepki!
24 Mart 2020 - 16:56

Belediyelere kayyum atanmasının ülkede sağlıklı olmayan demokrasiye virüs bulaştırma olduğunu belirten Diyarbakır Emek ve Demokrasi Platformu, öncelikle bu salgın ile mücadelenin, toplumsal bir mücadele olarak örgütlenmesi gerektiği vurgulandı

DİYARBAKIR YENİGÜN – Diyarbakır Emek ve Demokrasi Platformu, yaptığı açıklamayla HDP’li belediye eşbaşkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanmasına tepki gösterdi. Koronavirüs tehlikesine dikkati çekilen açıklamada, öncelikle bu salgın ile mücadelenin, toplumsal bir mücadele olarak örgütlenmesi gerektiği vurgulandı. Meselenin siyasi ikbal ve ekonomik kar ekseninde ele alındığı ölçüde bütün bir ülkenin “bağışıklığı”nın zarar gördüğünü ifade edilen açıklamada, “Son birkaç günlük uygulama ve politikalardan sonra Batman, Silvan, Lice, Eğil, Ergani, Güroymak, Halfeli ve Gökçebağ belediyelerine kayyum atanması, belediye eşbaşkanlarının evleri basılarak gözaltına alınmaları AKP’nin salgın sonrası daha da otoriter bir yönetim anlayışının oturması için süreci fırsata çevirdiğini göstermektedir. Böyle bir gün 8 belediyeye kayyum atanması ülkede sağlıklı olmayan demokrasiye virüs bulaştırmadır” dedi.

‘Halkın iradesine dokunmayın’

Dayanışmaya, ortaklaşmaya ve toplumsal barışa en çok ihtiyaç duyulan bugünlerde böylesi akıl almaz uygulamalara gitmenin iktidarın şimdiden sürecin altında kalacağını gösterdiği savunulan açıklamada,  “Belli ki, iktidar ‘iktidarda kalma ve iktidarı sürme yolunda her yol, her olay, her durum fırsattır, mubahtır’ demektedir” diye belirtildi. Belediye eşbaşkanlarının gözaltına alınması, yerlerine kayyum atanmasının demokratik yaşama müdahale olduğu vurgulanan açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Demokrasinin olmazsa olmazı olan seçme ve seçilme hakkına ağır bir saldırıdır. Toplumsal yaşam dokularına müdahaledir. Hukuk devleti olmanın kriterlerine ciddi bir saldırıdır. Diyarbakır sendika, emek ve meslek örgütleri olarak iktidara bir kez daha çağrıda bulunuyoruz, milyonların evlerine çekilmek zorunda kaldığı böylesi tarihi ve dramatik bir dönemde toplumsal ilişkileri daha fazla tahrip etmeyin. Kürt düşmanlığından vazgeçin. Bir arada yaşama iradesine daha fazla zarar vermeyin. Kamuda hukuksuzca ihraç ettiğiniz bilim insanlarına, sağlık emekçilerine ve daha binlercesine bugün ne kadar ihtiyaç duyulduğu ortada iken bir başka OHAL uygulaması olan kayyum politikasından derhal vaz geçin. Halkın iradesine dokunmayın.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım