Diyarbakır Yenigün

Kayıp yakınlarından Gülistan Doku tepkisi

Kayıp yakınlarından Gülistan Doku tepkisi
18 Ocak 2020 - 16:26

Diyarbakır’da oturma eylemleri yapan kayıp yakınları, Tunceli’de kayıp üniversite öğrencisi Gülistan Doku’nun bulunması için derinlikli bir soruşturmanın yapılmadığına vurgu yaptı.

DİYARBAKIR YENİGÜN – Kayıp yakınları ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, her hafta dernek binalarının önünde düzenlenen “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” eylemlerinin 571’incisini gerçekleştirdi. Kayıplara ait fotoğrafların taşındığı eylemde konuşan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Abdullah Zeytun,  kayıpların faillerine cezasızlık politikasının uygulandığını belirterek, hakikatlerle yüzleşmekten korkunun toplumsal uzlaşıyı, barışı engellediğini vurguladı.

13 YIL BOYUNCA ŞEKLİ YARGILAMA

Zeytun, gerçek bir hesaplaşma ve adalet sağlanıncaya kadar annelerle birlikte mücadele edeceklerini kaydetti. İstanbul’da 19 Ocak 2007’de genel yayın yönetmeni olduğu Agos Gazetesi’ne giderken öldürülen Hrant Dink’i anan Zeytun, “ Faili belli göz göre göre işlenmiş bir cinayetle, sistemli bir şekilde Hrant Dink aramızdan koparıldı. 13 yıl boyunca asıl failler bulunamadı ve şekli bir mahkemeyle yargılama devam etti. Fiziken aramızda koparılmış olabilir. Ancak onun sürdürdüğü birlikte yaşam mücadelesini sürdüreceğiz” diye konuştu.

‘YARGI BİRİMLERİ KORUMADA TALEPKAR’

Diyarbakır’da kutlanan 2017 Newroz’una katılırken polislerin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren Kemal Kurkut’u anımsatan Zeytun, geçen hafta görülen duruşmada kameralar önünde öldürülen Kurkut’un dosyasına müdahale edildiğini gördüklerini ifade etti. Faillerin kolluk görevlileri olduğu olaylarda cezasızlık politikasının işletildiğini dile getiren Zeytun, yargı birimlerinin, kamu görevlilerini korumak adına ne kadar talepkar olduklarını gözler önüne serdiğini kaydetti.

‘DOKU İÇİN ETKİN ARAŞTIRMA YAPILMIYOR’

Tuncelide 13 gündür kayıp üniversite öğrencisi Gülistan Doku’nun bulunması için derinlikli bir araştırma ve soruşturmanın yapılmadığının altını çizen Zeytun, Tunceli’de son dönemde yaşanan olayların takipçisi olacaklarını dile getirdi.

SİYASİ SAİKLERLE CEZALANDIRMA

Faillerin kolluk görevlisi olduğu olaylarda yargının cezasızlık politikasını işlettiğini ancak söz konusu insan hakları savunucuları, gazeteciler, siyasetçiler olunca yargılama adı altında cezalandırmalara başvurulduğunu vurgulayan Zeytun, tutuklu yargılanan Kayapınar Belediye Eşbaşkanı Keziban Yılmaz’ın siyasi saiklerle yargılanmasından derhal vazgeçilmesini ve adil bir yargılanmanın yapılmasını istedi.

Ardından İHD Kayıp Komisyonu üyesi Hasan Yalçın, 26 Şubat 1994 yılında Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde infaz edilen Mehmet Zeki Yılmaz’ın hikayesini okudu.

Yapılan konuşmaların ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı.  (Haber Merkezi)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım