Diyarbakır Yenigün

Kayıp yakınları: Bir mezar taşımız olsun

Kayıp yakınları: Bir mezar taşımız olsun
07 Aralık 2019 - 19:05

Diyarbakır’da 26 yıldır haber alınamayan Hüseyin Taşkaya’nın akıbetini soran kardeşi Faik Taşkaya, “Bir mezar taşımız olsun” dedi.

Kayıp yakınları, yakınlarının akıbetini sormak ve faillerinin açığa çıkarılması talebiyle Diyarbakır’da “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” şiarıyla her hafta düzenledikleri eylemlerini bu hafta da sürdürdü.

Kayıp yakınları ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, oturma eyleminin 565’incisini gerçekleştirdi. İHD Şube binası önünde gerçekleştirilen eylemde, “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” yazılı pankart açıldı, kayıpların fotoğrafları taşındı. Eyleme kayıp yakınları, insan hakları savunucuları, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) yöneticileri katıldı.

‘CEZASIZLIK POLİTİKALARINDAN VAZGEÇİN’

Eylemde konuşan İHD Kayıp Komisyonu üyesi avukat Hasan Yalçın, kayıp yakınlarının yıllardır mezar hasretiyle her hafta bir araya geldiklerini belirterek, “Biz insan hakları savunucuları olarak talebimiz şudur: Kayıp dosyalarında cezasızlık politikalarından vazgeçin ve kayıplarımızın bulunması için net bir tutum ortaya koyun. Yine Birleşmiş Milletler (BM) Zorla Kaybedilmesine Karşı Korunma Sözleşmesi’ni imzalayın. Çünkü zorla kaybedilme vakaları insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur ve kesinlikle zaman aşımına uğramaz. Kayıp vakalarının üzerinden bir asır geçse bile, bu failler yine yargılanacaktır” ifadelerini kullandı.

‘YARGIYA BAŞVURULAR SONUÇSUZ KALDI’

1990’lı yıllardan bu yana birçok zorla kaybedilme vakasının yaşandığını ve yargıya yapılan tüm başvuruların sonuçsuz kaldığını ifade eden Yalçın, kayıpların bulunması, hakikatlerin ortaya çıkartılması ve geçmişle yüzleşilmesini talep etti.

Eylemde, 6 Aralık 1993’te asker, polis ve Bucak aşiretine mensup korucular tarafından Siverek’in Bağlar Mahallesi’ndeki amcası Mehmet Taşkaya’nın evine yapılan baskın sırasında gözaltına alınan ve 26 yıldır haber alınamayan Hüseyin Taşkaya’nın akıbeti soruldu.

 DOLMABAHÇE GÖRÜŞMESİ

Eylemde konuşan Taşkayan’ın kardeşi Faik Taşkaya, abisine ulaşabilmek için 1993’ten bu yana birçok resmi kuruma başvurduklarını, ancak herhangi bir sonuç alamadıklarını söyledi. Taşkaya, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Dolmabahçe Sarayı’nda bir görüşmemiz olmuştu ve bu temelde bize söz vermişti. Bu cinayetlerin açığa çıkması noktasında çaba içerisinde olacaklarını beyan etmişti. Maalesef o günden bu güne bir arpa boyu kadar yol alabilmiş değiliz. Bizim talebimiz makul bir taleptir, bir mezarımız olsun, ziyaret edebileceğimiz bir mezar taşımız olsun” dedi.

Eylem, 5 dakikalık oturma eyleminden sonra sona erdi. (Haber Merkezi-Foto: Arşiv)

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım