Diyarbakır Yenigün

Katledilişinin 4. yılında Tahir Elçi anılacak

Katledilişinin 4. yılında Tahir Elçi anılacak
26 Kasım 2019 - 12:30

Tahir Elçi katledilişinin 4. yılında çeşitli etkinliklerle anılacak. 28-29-30 Kasım günlerinde gerçekleştirilecek anma programlarına birçok ilden Baro Başkanları, Yöneticileri ve meslektaşları ile sivil toplum örgütleri ile siyasi parti temsilcileri de katılacak.

 

Diyarbakır Barosu, 28 Kasım 2015 tarihinde Dört Ayaklı Minare önünde yapılan basın açıklaması sonrası, çıkan çatışma sırasında öldürülen Baro Başkanı Avukat Tahir Elçi’yi katledilişinin 4. yılında anma programı düzenleyecek.

Diyarbakır Barosu ve Tahir Elçi Vakfı’nın ortaklaşa düzenleyeceği program 28 Kasım Perşembe günü saat 10.15’te Diyarbakır Adliyesinden Dört Ayaklı minareye yapılacak yürüyüşle başlayacak. Ardından Elçi’nin katledildiği saat olan 10.53’te basın açıklaması yapılacak. Ardından saat 13.00’da Tahir Elçi’nin kabri ziyaret edilecek.

29 Kasım Cuma günkü program ise saat 13.30’da her ay farklı bir ilde düzenlenen ‘Adalet Nöbeti’ etkinliğiyle başlayacak. Birçok ilden Baro Başkanları, Baro Yöneticileri ve meslektaşlarımızın katılacağı Adalet Nöbeti’nin Diyarbakır Durağının konusu ‘Tahir Elçi ve Faili meçhuller’ olacak. Günün programı saat 15.00’da Tarihi Hasan Paşa Hanı’nda düzenlenecek fotoğraf sergisinin açılışıyla devam edecek. Program, saat 17.00’da Diyar Galeria Şehir Sinemalarında gösterilecek olan “Görülmüştür” filmi ile tamamlanacak.

Anma Etkinliklerinin son gününde, Diyarbakır Barosu Konferans Salonunda saat 10.00’da “Kürt Hak Hareketi ve Avukat Tahir Elçi” konulu panel gerçekleştirilecek.

Baro Başkanı Avukat Cihan Aydın’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilecek panele, Orhan Gazi Ertekin, Ali Duran Topuz ve Neşat Girasun konuşmacı olarak katılacak.

Etkinlik aynı gün saat 17.00’da Diyar Galeria Şehir Sinemalarında gösterilecek olan “Zer” adlı filmin gösterimi ile son bulacak.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım