Diyarbakır Yenigün

Mahmut Bozarslan Yazdı: Kasım Süleymani Suikastı 79’un Rövanşı Mı?

Mahmut Bozarslan Yazdı: Kasım Süleymani Suikastı 79’un Rövanşı Mı?
Mahmut Bozarslan
Mahmut Bozarslan( mahmut.bozarslan@gmail.com )
07 Ocak 2020 - 0:05

Kasım Süleymani yıllardır Ortadoğu’nun -tabir yerindeyse- baş belası. Gazetecilik hayatımın önemli bir bölümünde adını hep duyar, onunla ilgili haberler yazılar okurdum. (Son yıllarda da röportaj yapmanın yollarını arıyordum. Kurum değişikliği nedeniyle bir türlü hayata geçiremedim).

Şii Sünni çekişmesinin, Doğu-Batı kavgasının Şii cephesindeki hangi taşı kaldırsanız altından çıkan bir isim. Oldukça aktif ve sürekli sahada olan bir kişi, bu kadar düşmanı olmasına rağmen elini kolunu sallayarak ortada dolaşması ya kendine aşırı derecede güvenmesi ya da perde arkasında başka işlerin döndüğü senaryolarıyla açıklanabilir. Bunlar ayrı bir tartışma konusu. Asıl soru şu: Bu kadar göz önünde, daha önce rahatlıkla öldürülebilecek bir adam neden şimdi yok edildi? Amerika bu kadar büyümesine neden izin verdi?

Amerikan ve İran arasındaki gerilimi 40 yılı geride bıraktı. İki ülke 1979’da Humeyni yanlısı öğrencilerin ABD Tahran Büyükelçiliğini işgalinden beri ilk kez bu denli karşı karşıya geldi. Bence Kasım Süleymani’nin öldürülmesi de o günlere kadar gidiyor.

Birçok kişi operasyonun Trump’ın emriyle yapıldığı görüşünde. Bana kalırsa ABD devlet aklı ya da güncel tabiriyle derin devlet bu operasyona karar verdi, hem de acil olarak. Trump’a da ikna olacağı kanıtlar verildi.

Peki, neydi bu kanıtlar?

İran yanlısı Haşdi Şabi milisleri hafta içinde ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği önünde gösterilere başladı. Eylemciler bir süre sonra elçilik binasına girmeye kalkıştı. Elçilik boşaltıldı sadece binayı korumak için birkaç asker kaldı.

Eğer grup binaya girseydi ne olurdu? 40 yıl sonra tarih tekerrür edecekti. İran ABD’ye elçiliğini işgal ettirerek, kafa tutacaktı. ABD 40 yıl sonra karizmayı bir kez daha çizdirecekti. Hem de İran’ın olmayan topraklarda İran’ın eliyle. İşte bu noktada ABD derin devleti harekete geçerek operasyon kararı aldı ve olanlar oldu. ABD Süleymani’yi öldürerek İran sert ve net bir yanıt verdi. Tahran’ı vursa bu kadar etkili olmazdı.

Bundan sonra ne olur? İran intikam yeminleri ediyor ve intikam saldırıları yapacak/yaptıracaktır. Ancak bu kadar bağırıp çağırdığına bakmayın, Kasım Süleymani’nin intikamını almak için, onun sıkletinde birini öldürmesi ya da bu büyüklükte bir operasyon yapması lazım. Bu da çok zor.

Özetle ABD 79’un rövanşını aldı, bunu almakla kalmadı, düşmanına sağlam bir tokat attı.

Son bir not: Süleymani ile ilgili istihbaratı Irak’ın verdiği söyleniyor. Bence mantıklı. Çünkü Ortadoğu’daki herkesin İran’dan sıdkı sıyrıldı.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım