DOLAR 8,7710
EURO 10,4538
ALTIN 502,99
BIST 1.399
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 39°C
Sıcak
Diyarbakır
39°C
Sıcak
Sal 37°C
Çar 36°C
Per 37°C
Cum 38°C

Basın Evi Destek Aracı başvuruları başladı; Öncelik yerel medya olacak

Basın Evi Destek Aracı başvuruları başladı; Öncelik yerel medya  olacak
18.01.2021
A+
A-

Gazeteciler Cemiyeti’nin Avrupa Birliği desteğiyle yürüttüğü Demokrasi için Medya/Medya için Demokrasi Projesi kapsamındaki Basın Evi Destek Aracı’nın üçüncü dönem çağrısı yapıldı. Projenin Finans Destek Uzmanı Merve Kartal, yeni başvuru aracında özellikle yerel medyaya ağırlık verileceğini belirtti.

 

YENİGÜN HABER – Gazeteciler Cemiyeti’nin Avrupa Birliği (AB) desteğiyle yürüttüğü Demokrasi için Medya /Medya için Demokrasi (M4D) Projesi “İkinci Yıllık Medya Konferansı”, medya ve basın özgürlüğü alanlarında verilen desteklerle devam ediyor. M4D Projesi Finans Destek Uzmanı Merve Kartal, konferansın ikinci gününde, Basın Evi Destek Aracı’nın üçüncü dönem çağrısını canlı yayında açıkladı. Program kapsamında medya alanına destek sağlayan sivil toplum örgütleri, basın özgürlüğü projelerinin gelişiminde öne çıkan başlıkları değerlendirdi.

Sayılarla M4D Projesi destekleri

Gazeteci Özlem Gürses’in sunuculuğunu üstlendiği programda, proje kapsamındaki destek araçlarıyla çoğulcu medya ve özgür basının güçlendirilmesini, gazeteciler, medya kuruluşları ve medya alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarını desteklediklerini ifade eden Kartal, bu kapsamda üçüncü dönem başvuruları açıklanan Basın Evi Destek Aracı’na 9 Şubat’a kadar başvuru yapılabileceğini söyledi. Sayılarla M4D projesi kapsamındaki destekler hakkında bilgi veren Kartal, “Proje başladığından bu yana dört destek aracına toplamda bin başvuru aldık, bunlardan 465 başvuruyu destekledik. Projedeki İnternet Sitesi için Destek Aracı ile gazetecilerin mesleklerini yapabilecekleri dijital mecraları kurumlarına ve geliştirmelerine destek sağlanıyor. Bu kapsamda 28 farklı ilden gelen 103 başvurudan 51’ini destekledik. Bu 51 internet sitesinin içerisinde kültür sanattan sağlığa, sivil toplumdan spora farklı temalarla içerik üreten haber platformları bulunuyor. Serbest Çalışan Gazetecileri Güçlendirme Destek Aracı yani telif desteğiyle gazetecilerden gelen haber, araştırma ve dizi yazılarının 24 Saat Gazetesi’nde yayınlanmasına telif desteği sağladık. Bu kapsamda 31 farklı ilden 625 başvuru aldık, 109 farklı gazetecinin 338 telifli haberi desteklendi. Basın Evi Destek Aracı ile yine gazetecilerin, medya alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin ve medya kuruluşlarının ifade ve basın özgürlüğünü, medya çoğulculuğunu güçlendiren faaliyetleri için destek sağlanıyor. Bu doğrultuda 26 farklı ilden 164 başvuru geldi, 15 farklı ilden 60 başvuru destekleniyor. 187 farklı gazetecinin 828 telifli haberi desteklendi ve haberler başvuru sahiplerine ait haber mecralarında yayınlandı. 11 yeni haber platformu kuruldu. Gazetecilerin haber üretim süreçleri için 155 ekipman desteği sağlandı. Genç Gazetecileri Destekleme Aracı’nda da gazetecilik mesleğinin normlarına ve etik değerlerine sahip çıkacak genç gazetecilerin çalışmaları için destek sağlanıyor. 28 farklı ilden 108 başvuru geldi, altı farklı ilden 16 genç gazeteciye destek sağlandı. Bu kapsamda dört haber platformu kuruldu, 31 ekipman desteği sağlandı” dedi.

medya-icin-demokrasi-

Kartal, “Yerel medyadan gelen başvurulara öncelik vermeye çalışacağız”

24saatgazetesi.com’dan Nazlı Akman’ın haberine göre Kartal, yeni başvuru aracında özellikle yerel medyaya ağırlık verileceğini belirterek, “Yerel medyadan gelen başvurulara öncelik vermeye çalışacağız bu dönem. Bağımsız habercilik yapmak için desteğe ihtiyacınız varsa yararlanabilirsiniz. Bu destek döneminde toplam maksimum 15 bin Avro destek talep edebilirsiniz. Birinci ve ikinci dönemden yararlanan biriyseniz buna dikkat etmelisiniz. İnternet sitemizden kayıt olduktan sonra e- posta ya da web sitesi üzerinden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Detaylı sorularınızı yazıyla iletebilirsiniz. Eğer gazeteciyseniz ve başvurmak istiyorsanız Mesleki Sürdürülebilirlik Destek Paketi’ni seçebilirsiniz. STK ya da medya kuruluşundan başvuru yapıyorsanız Yapısal Güçlendirme Destek Paketi’ni seçebilirsiniz” ifadesini kullandı.

Medya Alanındaki Destekler

Gazeteci Barçın Yinanç’ın moderatörlüğünü üstlendiği Medya Alanındaki Destekler Oturumu’nda ise Türkiye Gazeteciler Sendikası’ndan (TGS) Journo Proje Editörü Emre Kızılkaya, İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkan Yardımcısı Dilek Gappi Umdular, Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Türkiye Program Koordinatörü Renan Akyavas ve Timothy Large ile European Endowment for Democracy (EED) Andrea Karlsson yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdiler.

Journo medyaya hangi destekleri sağlıyor?

Journo Proje Editörü Emre Kızılkaya, geçtiğimiz yıl boyunca 106 içerik yayınladıklarını toplamda 44 gazetecinin yazısına yer verdiklerini söyleyerek, “Geçen yılın dağılımına bakıldığında 23’ü kadın 21’i erkek olmak üzere 44 gazetecinin yazısı yayınlandı. Yani katılanlar arasında kadın gazeteciler çoğunlukta. Şehirler bazında ise, Türkiye’nin hemen hemen her şehrinden başvuru alıyoruz. Sık sık yazı gönderilen İstanbul, Ankara ve İzmir dışında, Diyarbakır, Kars, Van, Eskişehir gibi birçok ilden düzenli olarak yazı yazılmaya başlanacak. Bir yandan da yerel gazeteciliğin sorunlarına dikkat çekmeye; yerel çözüm önerileri yerine bölgesel ve özgün içerikler üretmeye çalışıyoruz” dedi.

İGC, medyaya hangi destekleri sağlıyor?

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkan Yardımcısı Dilek Gappi Umdular, TGS ile beraber “Özgür Gazeteci Özgür Medya” projesini sürdürdüklerini ifade ederek, İzmir’de yedi gazetenin bulunduğunu, pek çok gazetecinin kadrosuz çalıştığını ve son üç yılda 350’yi aşkın gazetecinin işsiz bırakıldığını belirtti.

Umdular, “İzmir’de son üç yıl içerisinde 350’yi aşkın gazeteci işsiz kaldı”

Umdular, “Değişen teknolojik koşullarla gazeteci güçlüyse medyada o oranda özgürleşebiliyor. Medya hala maalesef güdümlü bir medya. Gazetecilerin donanımlarıyla medyanın özgür olmasını istiyoruz. İzmir olarak tüm olumsuzluklara rağmen güçlü gazeteciler var. İletişim fakültesi mezunu arkadaşlarımız aktif olarak İzmir yerel basınında çalışıyorlar. İzmir’de tüm Türkiye’de olduğumuz gibi zor durumda çalışıyoruz. Yedi gazetemiz var ama yerel televizyonumuz yok. Pek çok arkadaşımız kadrosuz çalışıyor. TGS ile hareket ettik çünkü Türkiye’nin tek sendikalı gazetesini çıkartıyoruz, 30’a yakın arkadaşımız çalışıyor. İzmir’de son üç yıl içerisinde 350’yi aşkın gazeteci işsiz kaldı. İki sorunumuz vardı, biri gazetecilerin özgür olması. Hukuki destek, cezaevi ziyareti gibi desteklere ihtiyacımız vardı. Arkadaşlarımızın donanımlarını arttırma yönünü İGC olarak biz üstlendik. TGS ile örgütlü mücadele vurgusunu yapıyoruz” diye konuştu.

Akyavas, “Sansürün ve gazetecilerin en büyük sıkıntılarından biri olan oto-sansürün sonlanmasını hedefliyoruz”

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Türkiye Program Koordinatörü Renan Akyavas, IPI verilerine göre Türkiye’nin dünyada en çok gazetecinin tutuklu bulunduğu ülke olduğunu anımsatarak, tutuklu gazetecilerin serbest bırakılmasının öncelikli hedefleri olduğunu söyledi. Akyavas, “Bunun için hem yerel hem uluslararası meslek örgütleri ve gruplarla ortaklaşa stratejiler geliştiriyoruz, kampanyalar düzenliyoruz. Gazeteci yargılamalarının son dönemde çok arttığını biliyoruz ve bunun son bulmasını hedefliyoruz. Bunun için bir dava takvimimiz var, Türkiye’ye geldiğimizde bu davaları gözlemliyoruz. Geçtiğimiz iki sene içerisinde hem Adalet Bakanlığı İnsan Hakları departmanıyla hem de Anayasa Mahkemesi, Yargıtay gibi kurumlarla görüşmeler düzenliyoruz. Sansürün ve gazetecilerin en büyük sıkıntılarından biri olan oto-sansürün sonlanmasını hedefliyoruz. Verilerimize göre geçtiğimiz ay içerisinde 71 gazetecinin tutuklu bulunduğunu, Aralık ayı içerisinde ise 28 gazetecinin davasının görüldüğünü kaydettik. Bu davalar içerisinde dört gazeteciye toplam 42 yıl altı ay ceza verildi. Bunlardan en önemlisi Can Dündar ve Ayşegül Doğan’a verilen cezalardı. Bir diğeri de Evrensel Gazetesi’ne Ticaret Bakanlığı’ndan yayınlanan bir reklam nedeniyle 24 bin lira gibi bir ceza verilmesiydi” diye konuştu.
Oturumun devamında ise yabancı kurumların medya alanında verdiği destekler hakkında bilgi verildi. ( Haber Merkezi )

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.