Diyarbakır Yenigün

Kadınlara ‘sosyal ve hukuki destek’ çağrısı

Kadınlara ‘sosyal ve hukuki destek’ çağrısı
16 Nisan 2020 - 11:38

Koronavirüs salgını nedeniyle ailelerin günlerce eve kapanması üzerine kadınlara yönelik şiddetin arttığı uyarısında bulunan Mezopotamya Psikologlar İnisiyatifi, kadınların sosyal ve hukuki destekten yoksun bırakılmaması gerektiğini bildirdi

DİYARBAKIR YENİGÜN – Mezopotamya Psikologlar İnisiyatifi, koronavirüs salgını nedeniyle eve kapanmanın doğuracağı sorunlar ve çözümlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Virüsün yayılmasını önlemek amacıyla evlere kapanmanın toplumu bir tehlikeden koruduğunu, ancak beraberinde de kadınları bir başka tehlikeye açık hale getirdiğini vurgulayan İnisiyatif, evde kalan kadınların güvende olmadığını belirtti. Bu süreçte evin kadınlar için en tehlikeli yer olduğunu belirten inisiyatif, salgın önlemlerinin başladığı günden bu yana kadına yönelik şiddetin arttığını gözlemlediklerini belirtti.

‘Kadınlar için çok sıkıntılı bir durum’

İnisiyatif, “Koronavirüs salgını nedeniyle halktan sokağa çıkmaması isteniyor. Ancak bu durum da özellikle şiddete maruz kalan kadınlar için çok sıkıntılı bir durumu beraberinde getiriyor. Çok sayıda kadın kendisine şiddet uygulayan erkekle bütün bir günü aynı evin içinde geçirmek zorunda kalıyor” diye belirtti. Olağanüstü durumların her zaman cinsiyet eşitsizliğini daha da kötüleştirdiğini vurgulayan İnisiyatif, şunları dile getirdi:

“Korona krizi insanları evde kalmaya, aile ile birlikte olmaya zorluyor. Bu da kadının iş yükünü katlıyor. Üstüne erkeğin memnuniyetsizliği de kadının yaşamını daha fazla ağırlaştırıyor.” İnisiyatif, kadın hakları mücadelesi veren kurumlar başta olmak üzere diğer resmi kurumların kadınların, şiddetten uzaklaşmak için ihtiyaç duyduğu hukuki ve sosyal destekten yoksun bırakmaması gerektiğini kaydetti.

‘İnternetten uzak tutun’

Koronavirüs salgınıyla beraber ortaya çıkan panik ve kaygı havasından çocukların da etkilendiğini, anne ve babaların öncelikle kendi korku ve kaygılarını kontrol altına alması gerektiğini belirten İnisiyatif, çocukların bu durumu tehdit edici bir olay olarak algılayıp kaygılarının artabileceğine dikkati çekti. İnisiyatif, çocukların anlamlandıramadıkları durumlar karşısında nasıl tepki vereceklerini yetişkinleri gözlemleyerek karar verdiklerini, ebeveynlerinin tepkilerini model aldıklarını söyledi. Çocukların doğru bilgilendirilmesinin çok önemli olduğunu kaydeden İnisiyatif, bu konuda ailelerin daha hassas davranması gerektiğini belirterek, çocukların sorularının cevapsız bırakılmaması gerektiğinin altını çizdi. İnisiyatif, anne ve babaların çocuklarıyla dürüst, açık ve samimi bir şekilde konuşmalarını önerdi. Bu dönemde çocukları etkileyecek olan internet ve sosyal medya kullanımına sınır getirilmesinin önemine işaret eden İnisiyatif, özellikle ev içerisinde ortak planlama yapılarak, özellikle annelerin köyden edindikleri oyunları çocuklarına öğretmesi önerisinde bulundu. (MA)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım