Diyarbakır Yenigün

Download Instagram Photos

Kadınlar susturulmasın, yeryüzü daha yaşanılır olsun

Kadınlar susturulmasın, yeryüzü daha yaşanılır olsun
Norsin Oncel
Norsin Oncel( norsinoncel@gmail.com )
5.333
13 Temmuz 2019 - 7:15

Geçtiğimiz günlerde Diyarbakır’ın merkezi ve en işlek yerlerinden Ofis Sanat Sokağı’nda bir erkek ağız dolusu küfürler hakaretler savuruyor oraya buraya. Kanıksadığımız bir durum olduğundan konuya hemen girdim. Erkeğin karşısında duran eşi veya eski eşi olmalıydı. Ama ben olaya bu şekilde bakamıyordum; karşısında bir kadın duruyordu. Oldukça cinsiyetçi küfürler savuran ve hakaretler eden bir de erkek.

Çevredeki herkes şahit oldu bu duruma. Daha çok erkeği sakinleştirmeye çalışıyorlardı çevredeki insanlar.

Çünkü erkek sinirlenmemeliydi. Öfkelenirse gücünü kontrol edemeyip elinden bir kaza çıkabilirdi alimallah. (!)

Çevredekilere ‘Allah sizi inandırsın’ cümlesiyle başlayıp karşısındaki kadın için ‘beni üç erkekle aldattı’ ifadelerini kullandı. İşin içine mistik cümleler girince insanlarda bir duygu bombardımanı yaşanıyor tabii ve hemen kullanılan ifadelere bir inanma güdüsü geliyor.

Öte yandan erkek kadına tehdit ve hakaret etmeye devam ediyordu. Kadın birkaç defa telefonundan video çekmeye çalıştıysa da erkek o sırada susuyor, daha sonra küfür etmeye tekrar devam ediyordu kaldığı yerden.

Kadının polisi araması üzerine polisler bulundukları yere geldi.

Kadın polislere yaşadığı sözlü tacizi anlatmaya çalıştı bir süre. Anlamak istemediler. Kadın, o anki psikolojisiyle ifade edemiyordu kendini, susturulup uzaklaştırılmaya çalışılıyordu.  Erkeği bir masaya çekip oturttular ardından erkeğe ‘sakin ol küfretme, haklıyken haksız yere düşme’ dediklerini duydum. Oysa orada edilen küfür ve hakaretleri duymamış görmemişlerdi.

‘Güç’ mekanizmasından ileri gelen bir refleksle erkekler bir olmak zorundaydı. (!)

Kadın hala yalnız ve kendini ifade edebilmek için her yolu deniyordu. Çevredeki insanlara seslendi: ‘Bana şahitlik eder misiniz’ diye. Kimseden ses yok.

Herkeste ‘sen bir kadınsın, aranızda her ne yaşanmışsa sorumlusu sensin, edilen küfür ve hakaretleri de hak ediyorsun’ bakışı hakimdi.

Her kadınlar sokak ortasında dövülüyor, taciz ediliyor, öldürülüyor, her türlü şiddete maruz kalıyor. Daha doğrusu buna maruz bırakılıyor. Ülkedeki tüm normlar erkeğin lehine işliyor. Kadının kendini ifade edebilmesine izin verilmiyor. Kendini korumasına izin verilmiyor. Bir erkek ile tartışmışsa eğer bu iki kat daha zor oluyor. Kadının karşısındaki erkek ise yani eğer onunla tartışma içerisindeyse o tartışma uzlaşı ile sona ermez çoğu zaman. Çünkü onu korumakla mükellef olan bir muktedire karşı başkaldıramaz. Başkaldırmayı geçtim, onun kullandığı kelime sayısından fazla kelime kullanamaz.

Buna erkek ya da erkeklik de müsaade etmez.

Her şey güç diye adlandırılan acizce, hiçbir mantığa sığmayan bir sistem etrafında dönüyor.

Bu güç mekanizmasının arkasına sığınarak her türlü eylemi gerçekleştirmeyi kendine hak sayan kirli bir erkek, erkeklik ve ataerkil sistem sarmış tüm toplumu.

Kadınları toplumun her alanında görünmez kılan bu sistem, kadınları sadece sokak ortasında tacize, tecavüze uğrarken ve öldürülürken hatırlıyor. Baştan aşağı olumlu bir anımsama değil bu elbette. Mağduriyetiyle, ‘kötü kadın’ etiketiyle veya ‘hak etmiş’ profiliyle anımsanıyor.

Öte yandan kendini ifade etmeye çalışan hatta buna direnen kadınlar…

Buna izin vermeyen ‘güç’…

Bırakın kadınlar, kendi görünürlüğünü elde etsin.

Bırakın kadınlar kendilerini ifade edebilsin.

Kadınları susturmaya çalışmayın.

O zaman yeryüzü daha yaşanılır bir yere dönüşür.

Daha özgürce soluk alıp verilir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - DİYARBAKIR WEB TASARIM İNSERT BİLİŞİM