DOLAR 7,4027
EURO 8,9619
ALTIN 443,76
BIST 1.569
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 1°C
Parçalı Bulutlu
Diyarbakır
1°C
Parçalı Bulutlu
Per 5°C
Cum 7°C
Cts 8°C
Paz 11°C

İsmi var kendisi yok; Şehir Hastaneleri

İsmi var kendisi yok; Şehir Hastaneleri


06.01.2021
A+
A-

Gündeme gelmesinin üzerinden yaklaşık beş yıl geçmesine rağmen Diyarbakır’da yapılması planlanan Şehir Hastanesinin akıbeti bilinmiyor. Özellikle salgın sürecinde kentin şehir hastanesine olan ihtiyacının yoğun olarak hissedildiğini belirten siyasi parti temsilcileri, beş yıllık süreçte proje ile ilgili hiçbir gelişme yaşanmamasının düşündürücü olduğunu ifade etti

 

YENİGÜN ÖZEL HABER – Türkiye’de 12’si faal durumda, 10’u da yapım aşamasında toplam 22 şehir hastanesi bulunuyor. Sağlık sorunlarıyla sürekli gündemde olan ve bir yandan da bölgenin sağlık merkezi olması hedeflenen Diyarbakır’da ise yaklaşık beş yıldır inşa edilmesi planlanan 750 yataklı şehir hastanesiyle ilgili 2020 yılında da elle tutulur bir gelişme yaşanmadı.

Önce Kamu-Özel İşbirliği modeli ile gerçekleştirileceği açıklanan hastane ile ilgili geçtiğimiz yıl açıklamalarda bulunan Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal, yapımı planlanan hastanenin proje ihalesinin Şubat ayı içerisinde gerçekleştirileceğini ve tamamen devlet eliyle yapılacağını söyledi.

Konu ile ilgili bilgi almaya çalıştığımız Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da açıkladığı veriler dışında bir açıklamada bulunmadı. Buna göre, arsa tahsisi yapılan hastanenin yeri yeni stadyum civarında olacak ve 2021’de Bakanlık tarafından proje ihalesine çıkarılacak.

Aradan geçen 5 yıllık sürede hiçbir gelişme yaşanmamasının düşündürücü olduğunu ve özellikle de salgın sürecinde kentin şehir hastanesine olan ihtiyacının yoğun olarak hissedildiğini ifade eden Sağlık-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Nurhak Ensarioğlu ve siyasi parti temsilcileri görüşlerini gazetemize açıkladı.

Sağlık-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Nurhak Ensarioğlu

Sağlık-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Nurhak Ensarioğlu

‘En kısa sürede tamamlanmasını bekliyoruz’

Sağlık-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Nurhak Ensarioğlu, yıllardır Diyarbakır’ın sağlık üssü olmasını birçok platformda dile getirdiklerini belirterek, “Diyarbakır bölgeye sağlık hizmeti verdiği için şehir hastanesinin yapılması gerekmektedir. Bu konuda Cumhurbaşkanımız, Sağlık Bakanımız ve İl Sağlık Müdürümüzün çalışmaları devam ediyor. Pandemi nedeniyle aksaklıklar yaşanmış olabilir ama en kısa sürede projenin hazırlanıp ihale sürecinin başlayacağını düşünüyoruz. Şehir Hastanesinin en kısa sürede tamamlanıp vatandaşların hizmetine sunulmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

MHP Diyarbakır İl Başkanı Cihan Kayaalp

MHP Diyarbakır İl Başkanı Cihan Kayaalp

‘Yakın tarihte şehir hastanesi yapılacaktır’

MHP Diyarbakır İl Başkanı Cihan Kayaalp ise pandemi nedeniyle aksaklıklar yaşandığını belirterek; “Diyarbakır’da şehir hastanesine ihtiyaç var. Diyarbakır’da şehir hastanesi yapılacağı konuşuldu ama henüz çalışmalar başlamadı. Bu konuda İl Sağlık Müdürlüğü ile irtibatımız devam ediyor. Pandemi ile mücadele ettiğimiz bu zorlu sürecin şehir hastanesi yapımına olumsuz etki ettiğini düşünüyorum. Yakın zaman içerisinde Diyarbakır’a şehir hastanesi yapılacağı görüşündeyim” dedi.

İYİ Parti Diyarbakır İl Başkanı Vejdin Ensarioğlu

İYİ Parti Diyarbakır İl Başkanı Vejdin Ensarioğlu

‘5 yıldır hastanenin yapılmaması düşündürücü’        

Yıllardır hastanenin henüz yapılamadığına dikkat çeken İYİ Parti Diyarbakır İl Başkanı Vejdin Ensarioğlu, “Şehir hastanesi Diyarbakır için elzem bir çalışmadır. Diyarbakır Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin tamamına sağlık hizmeti verdiği için şehir hastanesine ihtiyaç var. Cumhurbaşkanı ve Sağlık Bakanının şehir hastanesinin yapılacağına dair verilmiş sözleri olmasına rağmen hastane halen yapılmadı. İstanbul’da pandemi nedeniyle havalimanında 45 günde hastane yapılmasına karşın Diyarbakır’da 5 yılda şehir hastanesinin yapılamamış olması düşündürücüdür. Yapılacak şehir hastanesi devlet yatırımı mantığı ile yapılmalıdır. Vatandaşın elzem ihtiyacı olan şehir hastanesi siyasi malzeme haline getirilmemelidir” diye konuştu.

HÜDA-PAR Diyarbakır İl Başkanı Faruk Dinç

‘Şehir hastanesi sağlık turizmine katkı sunacaktır’

Şehir hastanesinin hem sağlık turizmine hem de istihdama olanak sağlayacağının altını çizen HÜDA-PAR Diyarbakır İl Başkanı Faruk Dinç ise şu ifadeleri kullandı: “Son yıllarda ilimizde şehir hastanesinin yapılacağı yönünde birçok açıklama yapıldı. HÜDA PAR olarak ilimizin stratejik konumunu göz önüne aldığımız zaman şehir hastanelerinin bakanlık tarafından yapılıyor olması çok önemli ve gerekli gördüğümüz bir husustur. Özellikle de salgın sürecinde ilimizin şehir hastanesine olan ihtiyacı çok yoğun olarak hissedilmiştir. Salgın sürecinden dolayı ilimizde bulunan birçok hastane fonksiyonlarını tam olarak yerine getirememiş ve yetersiz kalmışlardır. Bölgedeki il ve ilçe devlet hastaneleri, alanında uzman doktor eksikliğinden dolayı ihtiyaca cevap veremez duruma gelmişlerdir. Bu maksatla memleketimiz için artık daha fazla ertelenmemesi gereken çok acil bir ihtiyaçtır. Memleketimiz Güneydoğu’nun kalbi olduğundan dolayı gerek yurt içi gerekse de yurt dışından hasta kabul etmektedir. Bu derece stratejik bir öneme sahip olan ilimizde sağlık sisteminin en iyi şekilde işletilmesi gerekiyor. İlimiz gerek Türkiye gerekse de ilimize yakın sınırları olan ülkeler için Sağlık Turizmi açısından önemli bir merkez haline gelmelidir. Ayrıca yapılması planlanan şehir hastanesinin memleketimizin en önemli meselelerinden biri olan işsizlik sorununun çözümüne dair az da olsa katkı sunacağını ümit ediyoruz. Bu anlamda şehir hastaneleri ile beraber ilimizin sağlık sisteminin halkımızın ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir duruma gelmesi için HÜDA PAR olarak gerekli takibatı halkımız adına yapacağız. Memleketimizin faydasına olacak her adıma katkı sağlayamaya devam edeceğiz.”

Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan

‘’Şehir hastanesi için kazma bile vurulmadı’

Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan, 5 yıldır çalışmaların başlamamasına vurgu yaparak şöyle konuştu:  “Hatırlanacağı üzere Sayın Mehdi Eker, 2020 Bütçesine alındığı ve yap işlet devret modeli ile değil Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacağını açıklamıştı. Bundan dolayı bu projeyi destekliyoruz. Ancak İstanbul’da 45 günde hastane yapan devlet, yıllardır Diyarbakır’a daha kazma bile vuramadı. Diyarbakır’a önemli bir yatırım olacağına inanmakla beraber eğer Proje Sağlık Bakanlığı tarafından değil de, diğer illerde olduğu gibi yükleyici firmalar tarafında yapılacak olursa bazı çekincelerimiz de vardır. Sağlık Bakanlığı’nın kiracı olduğu bir hastane işletme modeli olan şehir hastaneleri, bedelsiz olarak şirketlere tahsis edilen Hazine arazileri üzerine şirketler tarafından kuruluyor. Devlet kendisi 3 ya da 5 yılda amorti edecek bir proje için, yükleyici firmalara, Sağlık Bakanlığı olarak 25 yıl süreyle kira ödemektedir. Neden? Sağlık Bakanlığı, kiracı olmasının yanı sıra Şehir Hastanesini inşa eden şirketten hizmet satın alıyor. Şirketler (ya da yüklenici firma/firmalar) hastane içi ve çevresinde yaptıkları tüm ticari işletmeleri işletiyor ve Sağlık Bakanlığı’ndan bedelini alıyorlar. Devlet hastaneleri ticari işletmeye dönüştüğünde sağlık hizmetlerinin kamusal niteliği azalarak maliyeti artacak ve gelir dağılımı zaten fevkalade bozuk olan ülkemizde sağlık hizmetlerine ulaşmak zorlaşacaktır.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

"Bu internet sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla diyarbakiryenigun.com sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir."