DOLAR 8,5570
EURO 10,1439
ALTIN 496,22
BIST 1.361
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 39°C
Sıcak
Diyarbakır
39°C
Sıcak
Per 40°C
Cum 40°C
Cts 40°C
Paz 40°C

İslam’da Hz.Mehdi – 1

03.09.2019
A+
A-

Üç semai dinde de kuvvetli bir inancın sembolü olan Mehdiyet İslam düşünürleri tarafından çok konuşulmuş çok tartışılmış ve gelip gelmeyeceği noktasında birçok fikirler ortaya atılmıştır.

İlk peygamber Hz. Âdem’den (a.s) son peygamber Hz. Muhammed’e kadar Mehdi’nin geleceği belirtilmiştir. Hatta Hz. Musa’nın (a.s) Tur-i Sina dağında Hz. Mehdi’nin faziletlerini öğrenince şöyle dediği rivayet edilmiştir; “Rabbim! Beni Al-i Muhammed’in Kaimi Hz. Mehdi olarak karar kıl.” Hz. Musa’nın bu seslenişine ise Cenab-ı Hak’ın (cc) şöyle cevap verdiği rivayet edilmiştir; “Doğrusu o Ahmed’in neslindendir.”

Bu seslenişe karşılık verilen bu cevabın gelecek olan Hz. Mehdi’nin fazilet bakımından acaba birçok Peygamberlerden de faziletli mi olacak sorusunu akıllara getiriyor.  Birçok hadis ve İslam düşünürlerinin sözlerine mazhar olmuş Hz. Mehdi’nin geleceği ve yeryüzünde hiç kimsenin bilmeyeceği sadece 313 talebesi ile manevi bir hareketle yeryüzündeki zulumatı dağıtacağı, İslam dünyasındaki en kapsamlı ve en keskin inanç olarak kabul edilmiştir.

Hadislerin bir bölümünde Hz. Mehdi’nin fiziksel özelliklerine de yer verilip Peygamberimizin o zatı görürcesine anlattığı bilinmektedir. Bu hadislerin bir kaçı ise şöyle rivayet edilmiştir; sağ yanağında yıldız gibi parlayan siyah bir ben vardır. Alnı açıktır, gözleri siyahi büyük ve sürmelidir. Esmer tenlidir ve orta boyludur. Endamı Ben-i İsrail gibidir kelimeyi telaffuz ona zor geldiğinde ve sözlerine karşı gelindiğinde sağ elini sol uyluğuna vuracak… Söylenmiş olan bu hadisler İslam camiasında Hz. Mehdi hakkında en keskin Hadis-i Şerifler olarak kabul edilmiştir. Hadis-i Şeriflerin dışında 1900’lü yıllardan içinde ve bulunduğumuz yıla kadar İslam camiası adına en büyük mücadeleleri veren Bediüzzaman Said-i Nursi, Risale-i Nur adlı eserinde Hz. Mehdi’ye geniş bir yer vermiş ve eserin bir bölümünde Hz. Mehdi’nin vasıflarından bahsederken şöyle söylemiştir; “En büyük Müctehid! hem en büyük bir müceddid, hem Hakim, hem Mürşid, hem Mehdi, hem Kutb-u Azam olarak bir zat-ı nuraniye gönderecek. Bediüzzaman Hz.Mehdi’nin vasıflarını anlatmakla kalmamış aynı zamanda kendisinin Hz. Mehdi’ye zemin hazırlayan biri olduğunu vurgulamıştır, vurguladığı söz ise şöyledir; “Eğer Mehdî acele edip gelse, baş göz üstüne, hemen gelmeli. Zira güzel bir zemin müheyya ve mümehhed oldu (hazırlandı); zannettiğiniz gibi çirkin değildir. Güzel çiçekler, baharda vücutpezîr olur (boy gösterir). Rahmet-i İlâhî şe’nindendir ki, şu milletin sefaleti nihayetpezîr olsun (son bulsun).”(8)

Bizde söylenen bunca hadis ve İslam âlimlerinin sözlerine iman edip Hz. Mehdi’nin zuhurunu bekliyoruz, beklemekteyiz. Duamızda yalvarışımızda o mübarek zatın bir pişdarı bir dündarı veya bir talebesi olmaktır… (Devam Edecek)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.