Diyarbakır Yenigün

İslam’da Hz.Mehdi – 1

İslam’da Hz.Mehdi – 1
suleyman ergun
suleyman ergun( cagla2147@gmail.com )
03 Eylül 2019 - 8:30

Üç semai dinde de kuvvetli bir inancın sembolü olan Mehdiyet İslam düşünürleri tarafından çok konuşulmuş çok tartışılmış ve gelip gelmeyeceği noktasında birçok fikirler ortaya atılmıştır.

İlk peygamber Hz. Âdem’den (a.s) son peygamber Hz. Muhammed’e kadar Mehdi’nin geleceği belirtilmiştir. Hatta Hz. Musa’nın (a.s) Tur-i Sina dağında Hz. Mehdi’nin faziletlerini öğrenince şöyle dediği rivayet edilmiştir; “Rabbim! Beni Al-i Muhammed’in Kaimi Hz. Mehdi olarak karar kıl.” Hz. Musa’nın bu seslenişine ise Cenab-ı Hak’ın (cc) şöyle cevap verdiği rivayet edilmiştir; “Doğrusu o Ahmed’in neslindendir.”

Bu seslenişe karşılık verilen bu cevabın gelecek olan Hz. Mehdi’nin fazilet bakımından acaba birçok Peygamberlerden de faziletli mi olacak sorusunu akıllara getiriyor.  Birçok hadis ve İslam düşünürlerinin sözlerine mazhar olmuş Hz. Mehdi’nin geleceği ve yeryüzünde hiç kimsenin bilmeyeceği sadece 313 talebesi ile manevi bir hareketle yeryüzündeki zulumatı dağıtacağı, İslam dünyasındaki en kapsamlı ve en keskin inanç olarak kabul edilmiştir.

Hadislerin bir bölümünde Hz. Mehdi’nin fiziksel özelliklerine de yer verilip Peygamberimizin o zatı görürcesine anlattığı bilinmektedir. Bu hadislerin bir kaçı ise şöyle rivayet edilmiştir; sağ yanağında yıldız gibi parlayan siyah bir ben vardır. Alnı açıktır, gözleri siyahi büyük ve sürmelidir. Esmer tenlidir ve orta boyludur. Endamı Ben-i İsrail gibidir kelimeyi telaffuz ona zor geldiğinde ve sözlerine karşı gelindiğinde sağ elini sol uyluğuna vuracak… Söylenmiş olan bu hadisler İslam camiasında Hz. Mehdi hakkında en keskin Hadis-i Şerifler olarak kabul edilmiştir. Hadis-i Şeriflerin dışında 1900’lü yıllardan içinde ve bulunduğumuz yıla kadar İslam camiası adına en büyük mücadeleleri veren Bediüzzaman Said-i Nursi, Risale-i Nur adlı eserinde Hz. Mehdi’ye geniş bir yer vermiş ve eserin bir bölümünde Hz. Mehdi’nin vasıflarından bahsederken şöyle söylemiştir; “En büyük Müctehid! hem en büyük bir müceddid, hem Hakim, hem Mürşid, hem Mehdi, hem Kutb-u Azam olarak bir zat-ı nuraniye gönderecek. Bediüzzaman Hz.Mehdi’nin vasıflarını anlatmakla kalmamış aynı zamanda kendisinin Hz. Mehdi’ye zemin hazırlayan biri olduğunu vurgulamıştır, vurguladığı söz ise şöyledir; “Eğer Mehdî acele edip gelse, baş göz üstüne, hemen gelmeli. Zira güzel bir zemin müheyya ve mümehhed oldu (hazırlandı); zannettiğiniz gibi çirkin değildir. Güzel çiçekler, baharda vücutpezîr olur (boy gösterir). Rahmet-i İlâhî şe’nindendir ki, şu milletin sefaleti nihayetpezîr olsun (son bulsun).”(8)

Bizde söylenen bunca hadis ve İslam âlimlerinin sözlerine iman edip Hz. Mehdi’nin zuhurunu bekliyoruz, beklemekteyiz. Duamızda yalvarışımızda o mübarek zatın bir pişdarı bir dündarı veya bir talebesi olmaktır… (Devam Edecek)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım