Diyarbakır Yenigün

IŞİD yok edildi mi?

IŞİD yok edildi mi?
Osman Ergun
Osman Ergun( oergun21@gmail.com )
27 Şubat 2019 - 8:55

2014’te estirdiği dehşet ile Irak’ta Felluce ve Musul, Suriye’in kuzeyine Rakka gibi önemli yerleşim merkezlerini ele geçirerek insanlık hafızasında kötü görüntüler oluşturan IŞİD’in neredeyse tamamen yok edildiği konuşuluyor.
Durum gerçekten söylendiği gibi mi? IŞİD gerçekten bitirildi mi?
Münih Güvenlik Konferansı’nda, 2014’te IŞİD’in hızlı ilerleyişine sözde hazırlıksız yakalandıklarını belirten İngiliz Dış İstihbarat Servisi MI6’in başkanı Alex Younger, “Halifeliğin askeri mağlubiyeti, terör tehdidinin sonu anlamına gelmiyor. Hem Suriye hem de dışarıda değiştiğini ve yayıldığını görüyoruz. Bu, bir terör örgütünün geleneksel yapısı” ifadelerini kullandı.
Yine aynı konferansta konuşan Alman Savunma Bakanı Ursula von der Leyen de, “IŞİD’in daha da yeraltına indiğini ve diğer terör örgütleriyle bağlantılar kurduğunu” söyledi.
ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) Başkanı General Joseph Votel ise, “IŞID şebekesinin dağıtılmış olmasına karşın, baskının sürdürülmesi gerektiği, aksi takdirde geriye kalan parçalarının yeniden bir araya gelme kabiliyetine sahip olacakları” uyarısında bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre 100 ülkeden 40 binden fazla kişi, Suriye veya Irak’a giderek IŞİD’e katıldı. Londra’daki King’s College’da Uluslararası Radikalleşme Araştırmaları Merkezi’nin Temmuz 2018’de yaptığı bir çalışmaya göre ise yaklaşık 80 ülkeden kadın, erkek ve çocuk toplam 41 bin 490 kişi, doğrudan IŞİD’le bağlantılı.BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Şubat ayının başında BM Güvenlik Konseyi’ne hitaben yaptığı konuşmada “IŞİD’in Suriye ve Irak’ta 14 bin ile 18 bin arasında savaşçısı olduğu tahmin ediliyor, bunların arasında 3 bine yakın yabancı da var” demişti.
Kimi kaynaklar iseSuriye ve Irak’a dağılmış IŞİD militanlarının sayısının 20 ila 30 bin olduğunu ve birçoğunun yargılanma korkusuyla kendi ülkelerine dönmek istemediğini ve bu iki ülkede uyuyan hücrelerden söz ediyor.
IŞİD’e karşı verilen bunca savaştan ve binlerce savaşçısının teslim alınmasından sonra, örgütün liderlerinden hiçbirinin açık ve şeffaf bir şekilde mahkemeye çıkarıldığını ve insanları tatmin edecek inandırıcı bir sorguya çekildiğine de şahit olmadık bugüne kadar…
Örgütün lideri Ebu Bekir el Bağdadi’nin akıbeti ise hala belli değil.
Bu bilgiler, örgütün tehlikesinin tamamen yok olduğuna dair inandırıcı bilgiler vermiyor.
Farazi olarak şunu söyleyebiliriz: IŞİD Suriye ve Irak’ta işgal ettiği coğrafi haritadan fiziki silinmiş olabilir. Ancak IŞİD ve benzeri terör örgütlerin tehlikesi, onların kurulmasını sağlayan ve onları harekete geçiren lider kadrolarının yakalanıp yargılanmaları ve arkasındaki gerçek kadroları, bunları kimim desteklediği ve silahlandırdığının ortaya çıkarılması ve en önemlisi Ortadoğu’da kalıcı bir istikrar oluşturulmadan ortadan kaldırıldı denemez.
Zira örgütün, bu kadar büyümesine ve vahşet estirmesine neden olan hem idari hem de insani şartlar hala yerinde duruyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım