Diyarbakır Yenigün

Irkçılık ve nefret söylemi

Irkçılık ve nefret söylemi
Osman Ergun
Osman Ergun( oergun21@gmail.com )
18 Ocak 2019 - 9:00

DNA üzerine yaptığı çalışmaları ile Nobel ödülüne layık görülen Amerikalı bilim insanı James Watson’ın tüm onursal unvanları yaptığı ırkçı yorumlar nedeniyle geri alındı.
Nedeni ise Amerikan PBS kanalında kendisi ile ilgili yayınlanan bir belgeselde, genlerin siyahlar ve beyazlar arasında entelektüel kapasite ve zeka açısından farklılıklar yarattığını ve bunun zeka testlerinde ortaya çıktığını ileri sürmesi.
Daha önce benzer yorumlar yaptığı için eleştirilen Watson, ırkçı yorumlar yapmakta ısrar edince eskiden başkanı olarak görev yaptığı Cold Spring Harbor Laboratuvarları tarafından verilen Emeritus Şansölye ve Oliver R GraceEmeritus Profesörlüğü unvanlarının yanı sıra onursal mütevelli heyeti üyeliği de geri alındı.

90 yaşındaki moleküler biyolojistin bu sözlerinin ardından laboratuvarı resmi bir açıklama yayınlayarak yapılan “Bilim dışı, temelsiz ve pervasız kişisel açıklamaların” tamamen reddedildiği duyuruldu ve şu ifadeler eklendi:

“Dr.Watson’ın sözleri kati suretle kurumumuzu, heyetimizi, fakültemizi, çalışanlarını veya öğrencilerini temsil etmez ve bağlamaz. Laboratuvarımız bilimin önyargıları destekleyecek şekilde hatalı ve kötü kullanımını kınamaktadır.”

Watson’ın oğlu Rufus Watson ise yaptığı açıklamada babasının Ekim ayında geçirdiği trafik kazasından bu yana evde bakım altında olduğunu ve çevresinde olup bitenlerden asgari düzeyde haberdar olduğunu söyleyerek babasının ırkçı olmadığını sadece genetik kader konusunda dar görüşlü bir yoruma sahip olduğunu kaydetti.

Bu haberi okuyunca koyu bir Katolik olan ve Cesur Yürek filmi ile hafızalara kazınan Amerikalı aktör MelGibsonCharlie Sheen, Paris Hilton, JustinBieber ve siyahi olan ünlü basketbolcu ShaquilleO’Neal’ın Asyalılara karşı yaptığı ırkçılıklar geldi aklıma.

Gibson, Yahudilere yönelik “İsa katilleri” şeklinde hakaretlerinin yanısıraAmerika’daki siyahilere karşı da nefret dolu ırkçı söylemlerde bulunmuş ve bu sebepten büyük bir hayran kitlesini çoktan kaybetmişti.
Bizde de durum farklı değil.
“Keşke Hitler tüm Yahudileri öldürseymiş” şeklinde cümleler kuran Yıldız Tilbe, bir konserinde seyircilere sinirlenen ve “Neden moron gibi bakıyorsunuz? Dağdan mı indiniz? Diyarbakır’dan mı geldiniz?” diyen Demet Akalın, bir magazin programında “Diyarbakırlılar kokuyor” diyen Ebru Şallı’ya ve Müge Anlı, İsmail Türüt, ve Leman Sam, Okan Bayülgen’e ne demeli?

Irkçılık ve nefret söylemi hangi ırktan, hangi inançtan olursa olsun dehşet verici bir düşünce. Ve aslında bu gibi tepkilerin Amerikalı bilim insanı James Watson’a yapıldığı gibi daha görünür olarak yapılması lazım diye düşünenlerdenim.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım