Diyarbakır Yenigün

İnanç, ekonomi ve mutsuzluk

İnanç, ekonomi ve mutsuzluk
Osman Ergun
Osman Ergun( oergun21@gmail.com )
08 Ocak 2019 - 8:55

2019’un ilk günlerinde Konda araştırma şirketi bir rapor yayınladı. Raporda ilginç veriler yer aldığı için ilgimi çekti ve bir nefeste okudum, sonra bir kez daha…
Araştırmada öne çıkan başlıklar, “Mutsuzluk, kiracılık ve ateistlik” olunca doğal olarak ilgimi çekti. En çok da ateistlik konusu kafama takıldı.
Raporda 2008 ile 2018 arasında çeşitli alanlarda karşılaştırmalar yapılmış ve 5 bin kişiyle yüz yüze görüşülmüş. Raporda, hayat tarzlarının yanısıra kimi önemli ekonomik veriler de yer alıyor.

Sırasıyla gidelim…
Rapora göre “Dindar” olduğunu söyleyenler son 10 yılda yüzde 55’ten yüzde 51’e geriledi. “İnançlı” olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 31’den yüzde 34’e çıkarken, “Sofu” olduğunu söyleyenlerin oranıysa yüzde 13’ten yüzde 10’a düştü. Kendisini “Ateist” olarak tanımlayanların oranı 3 kat artarak yüzde 1’den yüzde 3’e yükseldi, “İnançsız”ların oranıysa yüzde 1’den yüzde 2’ye çıktı. Raporda yer alan “İbadet” ve “Örtünme” bölümlerine göreyse oruç tutanların oranı yüzde 77’den yüzde 65’e geriledi.”Başörtüsü” oranı yüzde 52’den 53’e çıkarken, “Türban” oranı ise yüzde 13’ten yüzde 9’a düştü.

En azından benim için bir başka önemli veri ise “mutluyum’ diyenlerin oranındaki azalma”…
Rapora göre 2008 yılında “Mutluyum” diyenlerin oranı yüzde 57 iken, bu oran 2018’de yüzde 52’ye geriledi. Yani yüzde 5’lik bir düşüş söz konusu.
Yine aynı rapora göre ortalama yaş artmasına rağmen evlilerin oranı yüzde 71’den 65’e düşmesi.
Hepimizin bildiği ve kamuoyuna yansıyan bilgilere göre kabul ettiği bir gerçek de bu raporda bir kez daha teyit edilmiş. O da “gazete okuma oranında yaşanan büyük düşüş”…
2008’de gazete okuduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 61’ken, bu oran 10 yılın ardından yüzde 26’ya geriledi. Yüzde 35’lik bir düşüş söz konusu.
Bu ciddi anlamda büyük bir düşüş…

Televizyondan haber izleyenlerin oranıysa yüzde 98’den 84’e düşerken; sosyal medya kullanım oranıysa yüzde 38’den 72’ye çıkmış.
Bunda sosyal medyanın hızlı yayılmasının etkisi ile oluşan bilgiyi anlamadan tüketme alışkanlığının etkisi tartışılmaz.
Bir başkagösterge ise yaşam tarzı ile ilgili. Gelişen teknoloji ile beraber  hızla değişen toplum yapısının en azından yaşam alışkanlıkları açısından önemli bir göstergesi de apartmanda oturanların oranının yüzde 33’ten yüzde 59’a yükselmesi.
Devamında ise ev sahibi olan kişilerin oranının yüzde 74’ten 66’ya gerilemesi ve kiracıların oranınsa yüzde 21’den yüzde 29’a çıkması.

Tüm bu oranlar benim de çevremde gözlemlediğim hareketlenme/değişimler. Ancak böyle saygın bir kamuoyu şirketi tarafından yapılması önemli.
Benim bu rapordan çıkardığım sonuç; yaşadığımız uzun soluklu süreç, toplumu inanç olarak geleneksellikten uzaklaştırırken, aynı zamanda yoksullaştırıp, mutsuz da ediyor. Bu yazıma yarın bir uzman bakışıyla devam edeceğim.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım