Diyarbakır Yenigün

İmtihanımız; Teknoloji ve BİZ…

İmtihanımız; Teknoloji ve BİZ…
Remziye Celik
Remziye Celik( remziyecelik2147@gmail.com )
30 Aralık 2018 - 9:00

Çocukken evimizde televizyonumuz yoktu. Çok geç aldık eve. Köyde dedemler ve bir iki ev dışında kimsede de yoktu. Birkaç sene sonra köydeki televizyon sayısı arttı. Ama hala bizde yok… Arkadaşlarla sözleşir, bir dakikayı bile geçmeyecek şekilde televizyonlu bir evde toplanırdık. Tek sıra halinde oturur izlerdik. Çocukluk işte, bize çok cazibeli geliyordu. Bu arada babam 2004’te televizyon aldı eve. Keşke biraz daha geç alsaymış! Evde televizyon yok diye gece 12’ye kadar ders çalışır, günde bir kitap bitirirdim. Abartısız bir kitap. Geldik 2018 senesine haftada bir kitap okuyorum diyemiyorum. Deyim yerindeyse teknolojinin aldatıcı güzelliğine kapıldım!

Caddede yürüyoruz, bir gözümüz telefonda diğer gözümüz de telefonda!Eller alışmış artık otomatik basıyor klavyeye. Gözü kapalı da yazabiliriz aslında. İnternet kafeleri 10 yaşında çocuklarımız doldurdu. Fenomen internet oyunları artık cep telefonlarımızda. Biz ise haberleşme için, bilgi için kullanacağımız telefonlarda saatlerce ‘düşman’ öldürüyoruz. Elinde son teknoloji silahlar olan kurgu karakterler ile savaşıyoruz. Farkında mıyız, öldürdüğümüz aslında içimizdeki canavarın ta kendisi!

Üniversitedeyken derste telefonu elinden düşürmeyen arkadaşlarımıza, ‘bir saat gündemden uzak kalsanız, dünyanın dengesi değişmeyecek’ derdi bir hocamız. Gündemi takip eden kim. Telefon oyunları yeterliydi bize!

Çocuklarımızı ev işi yaparken bize engel olmasınlar diye televizyon karşısına saatlerce oturtup hayal dünyasını televizyonun belirlemesine izin veriyoruz. Çocuk televizyonun kendisine verdiğini hayal ediyor.

Daha iki yaşını bile doldurmamış çocuğun eline veriyoruz android telefonları, tabletleri ‘yeter ki sussunlar!’ diyoruz.

Sosyal medya! Asıl mesele orada. Sosyal medya alanları o kadar ilerledi ki, her gün yeni bir akım(!) icat ediliyor. Sadece bilgi almak için oluşturulan başka bir alanı dönüştü. Her yediğini, giydiğini sosyal medya mecrası ile paylaşan bizler, paylaşmalara doyamıyoruz.çünkü herkesin merakla beklediği bizim hayatımız, yaptıklarımız. Peki asıl yapacaklarımız?

Ve çektiğimiz videolar…Kaç kitap okuyoruz, ne kadar araştırıyoruz ortaya seriyor. İzledikçe, eğitim seviyemizin, bilgisizliğimizin özetini görüyoruz!

Teknoloji gelişti, daha da gelişecek!

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım