Diyarbakır Yenigün

İlk Kürtçe oyun Bêjan’ın galası gerçekleştirildi

İlk Kürtçe oyun Bêjan’ın galası gerçekleştirildi
27 Eylül 2020 - 0:09

Dünyanın ilk Kürtçe oyunu olan Bêjan projesinin ilk galası Diyarbakır’da gerçekleştirildi. Apple Store ve Google Play’den indirilebilen oyunun Kürtçe eğitim setinin satışı 29 Eylül itibariyle başlayacak.

 

DİYARBAKIR YENİGÜN – Erkam Yazılım’ın geliştirdiği dünyanın ilk Kürtçe çocuk oyunu olan Bêjan, ilk galasını Diyarbakır’da gerçekleştirdi. Bêjan’ın oyun, Çizgi Film, Eğitim Seti ve oyuncak olmak üzere 4 farklı alanda hazırlanan projenin tanıtım galasına pandemiden dolayı sadece basın mensupları ve şirket çalışanları katıldı. Gala, projenin ana karakteri olan Bêjan’ın Kürtçe ve Türkçe maske, hijyen ve sosyal mesafe uyarısını içeren animasyon gösterimi ile başladı.

Galanın açılış konuşmasını yapan Erkam Yazılım Genel Müdürü Behmen Doğu, 4 alanda piyasaya sürülen Bêjan projesinin tanıtımını yaptı. Diyarbakır Teknokent’te animasyon ve Kürtçe dublaj yapan 21 kişilik ekip ile yoğun bir emek sürecinin ardından ‘Bejan’ karakterinde dünyanın ilk Kürtçe çocuk oyununu tasarladıklarını ifade eden Doğu, projenin Diyarbakır Dicle Teknokent AR-GE projesi ve Sanayi Bakanlığı tarafından da onaylandığını söyledi. Projenin ilk ayağının ‘Bêjan Oyun’ olduğunu söyleyen Doğu, oyunun 2-5 yaş arası çocuklara hitap ettiğini söyledi. Doğu, çocukların oyun ile eğelenerek anadillerini öğreneceğini kaydetti.

“Projemiz Kürtçeyi yaşatma ve zenginleştirme amacı taşısa da Türkçe ve İngilizce dublaj da var” diyen Doğu, “Bêjan kızımın adı, anlamı ise ağrısı ve sıkıntısı olmayan demektir. Projenin ismi buradan geliyor. Çocukluğumda birçok kültürün kendine has çizgi filmi vardı fakat sonradan bizim de böylesine evrensel bir çalışmamız neden olmasın diye düşündüm ve Erkam Yazılım olarak 2 yıl boyunca aktif çalıştık. Bu projeyi yoğun bir emek sonucu açığa çıkardık. Elbette ki eleştirilebilecek yönleri olacaktır. Bu eleştiriler bizim için ön açıcı olup daha da iyisi için çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Bêjan çizgi filminin hikayesinin tarihi ve kültürel mekanlarda geçtiğini, bu sayede çocukların hem tarihi hem kültürel mekanları tanıdığını ifade eden Doğu şöyle devam etti: “Bêjan 8 yaşında bir kız çocuğu. Projemizin ana karakterini oluşturuyor. Bêjan’ı uçuran, zamanda yolculuk yapan Şahmaran adında bir karakterimiz daha var. Bêjan ve arkadaşları Şahmaran’a binerek zamanda yolculuk yapıyor. Kürt kültürü ve tarihi mekanları dışında ilerleyen bölümlerde farklı kültürlere ait coğrafyalar da tanıtılacak ama keyifli bir şekilde olacak bu. Çizgi dizimizde önemli mekan ve yapıtlar göreceksiniz. Mesela; Malabadi Köprüsü’nü, On Gözlü Köprü’yü, Diyarbakır Surları’nı, Cizre’deki Kırmızı Medrese’yi, Akdamar Adasını, Van Kalesini, Hasankeyf’i, Zaxo’daki köprüyü, Erbil Kalesini, Konya’daki Mevlana’yı, Galata Kulesi’ni, Çin Seddi’ni, Tac Mahal’i.”

Açılış konuşmasının ardından Bêjan çizgi filminin Kürtçe ve Türkçe gösterimi yapıldı. Ardından aralarında Kadir İnanır, Kürt sanatçılar Şivan Perwer, Brader, Tara Mamedova, şair Bêjan Matur, ressam Ahmet Güneştekin gibi ünlü isimlerin Bêjan ile ilgili videolu mesajları yayınlandı. Daha sonra sahneye çıkan Bêjan ekibi katılımcıları selamladı.

Ardından da proje sahibi Behmen Doğu, Bêjan karakterinin esin kaynağı olan kızı ile App Store’dan ilk oyunu indirdi. Ardından konuşan Doğu, oyunun tüm Apple Store ve Google Play’den indirilebileceğini söyledi. Kürtçe eğitim setinin satışının 29 Eylül itibariyle www.erkamsoft.com adresi üzerinden sipariş edilebileceğini kaydeden Doğu, oyuncakların da önümüzdeki aylarda piyasaya çıkacağını söyledi. (Haber Merkezi)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım