Diyarbakır Yenigün

İlk insanın anavatanı neresi?

İlk insanın anavatanı neresi?
29 Ekim 2019 - 16:38

Modern insanın anavatanının Afrika ülkesi Botsvana’da olabileceği öne sürüldü. Bu ülkedeki  Zambezi Nehri’nden itibaren güneye doğru uzanan bölgenin en az 70 bin yıl, ‘homo sapiens’lere ev sahipliği yaptığı, ardından ilk göç dalgasının geldiği düşünülüyor.

İddia sahibi bilim insanlarına göre bu bölge 200 bin yıl önce ‘homo sapiens’lere ev sahipliği yaptı. Şu anda tuzlalarla kaplı olan kurak bölgenin o dönemlerde oldukça büyük göllere sahip olduğu düşünülüyor. Bunun da ilk insanlar için elverişli yaşam koşulları sağladığı sanılıyor.

Avustralya’daki Garvan Tıbbi Araştırma Enstitüsü’nden genetik bilimci Profesör Vanessa Hayes, “Modern insanların 200 bin yıl önce Afrika’da görüldüğü bir süredir biliniyor. Uzun zamandır tartışılan şeyse, bu ortaya çıkışın gerçekleştiği ve buna müteakip ilk atalarımızın dünyaya dağılmaya başladığı kesin konumdu” ifadelerini kullanıyor.

Afrika’nın dördüncü büyük nehri olan Zambezi, Orta Afrika Platosu’ndan doğuyor, Zambiya-Zimbabve sınırını oluşturuyor, Mozambik topraklarına girdikten sonra Hint Okyanusu’na dökülüyor. Botsvana sınırından da geçen Zambezi’nin güneyi bu ülke içinde kalıyor.

Bilim insanlarına göre yerel iklimin değişmesiyle, yağışlardaki değişimle birlikte ilk insanlar verimli yeşil koridorlar oluşturdu ve bu da Afrika dışına yapılacak göçlere zemin hazırladı.

İlk göç dalgası 130 bin yıl önce kaydedilirken; ilk göçmenler kuzeydoğuya, bundan 20 bin yıl sonraki ikinci dalga göçmenlerse güney batıya gitti. Üçüncü bir grupsa anavatanda kaldı. İlk göçmenler tarım nüfuslarını, ikincilerse avcı topluluklarını oluşturdu.

Araştırmacılar, 1217 mitokondriyal DNA örneğini inceleyerek bu senaryoyu oluşturdu. DNA örneklerinin hepsi, bugün Afrika’nın güneyinde yaşayan insanlardan alındı. Daha sonra ekosistem hakkında bilgi vermesi için fosiller ve arkeolojik buluntular incelendi, ayrıca iklim simülatörleri de geliştirildi. Tüm verileri bir araya getiren uzmanlar, 200 bin yıl önce bölgenin neye benzediğini ortaya koydu.

Ancak bu iddialara ‘sadece anneden geçen mitokondriyal DNA’nın incelenmesiyle ulaşılacak sonuçların yetersiz kaldığını, dolayısıyla bulgulara daha temkinli yaklaşılması gerektiğini’ savunarak yaklaşan uzmanlar da var.

Bu uzmanlara göre homo sapiens’lerin evrimi daha kompleks. Bu bilim insanlarına göre de tek bir noktaya bakmak yeterli sonucu vermeyebilir. Modern insanın tek bir konumdan daha fazla anavatanı olabilir. (Kaynak: Sputnik)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım