DOLAR 8,0675
EURO 9,6762
ALTIN 461,30
BIST 1.408
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 25°C
Az Bulutlu
Diyarbakır
25°C
Az Bulutlu
Cts 28°C
Paz 29°C
Pts 30°C
Sal 33°C

İçişleri Bakanlığı: Kayyum Kararı Hukuka Uygun

İçişleri Bakanlığı: Kayyum Kararı Hukuka Uygun
19.10.2019
A+
A-

DİYARBAKIR YENİGÜN – İçişleri Bakanlığı, Diyarbakır Belediyesi’ne neden kayyım atadığını 10 sayfalık yazı ile Diyarbakır 1. İdare Mahkemesi’ne bildirdi.

Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir belediyeleri eşbaşkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyım atanmasının üzerinden 2 ayı aşkın bir süre geçti.

Kayyım atamasının ardından Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanı Adanan Selçuk Mızraklı, Diyarbakır 1. İdare Mahkemesi’ne başvurarak yürütmenin durulmasını istemişti.

BAKANLIK 10 SAYFALIK SAVUNMA GÖNDERDİ

Mızraklı’nın yaptığı başvuru üzerine mahkeme 11 Eylül’de İçişleri Bakanlığı’ndan savunma istedi. İçişleri Bakanlığı Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü, 16 Ekim tarihinde Diyarbakır 1. İdare Mahkemesi’ne 10 sayfalık cevap gönderdi. Mızraklı’nın davanın ve yürütmenin durdurulması talebinin ret edilmesini isteyen İçişleri Bakanlığı, kayyım atamasının gerekçelerini sıraladı.

Gerekçeler arasında İçişleri Bakanlığının Mızraklı hakkında devam eden soruşturma ve davaları sıralandı. Bakanlık Diyarbakır ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılıklarından Mızraklı hakkında devam eden soruşturmalar ile ilgili bilgi istedi. Savcılıklar tarafından gönderilen belgelerde cevap yazısına eklendi. Bu belgeler Mızraklı hakkında devam eden soruşturma ve açık olan dosyalar ile ilgili.

İçişleri Bakanlığı ayrıca,  Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı’nın görevden uzaklaştırma kararının devam ettirilip ettirilmemesine ilişkin Diyarbakır Valiliğinden görüş bildirilmesini istedi.

Ankara ve Diyarbakır Savcılıkları, Diyarbakır Valiliğinin gönderdiği yazılar ile birlikte Mahkemeye  cevap gönderen Bakanlık,  görevden uzaklaştırma gerekçeleri arasında Mızraklı hakkında devam eden soruşturmaların yanı sıra, Belediyede uygulanan “Eş başkanlık” sistemi,  “İyaz Bin Ganem” caddesinin adının “Dr. İlhan Diken” olarak değiştirilmesi ve işe yapılan alımlar vardı.

Mızraklı’ya yöneltilen suçlamaların başında belediyeye yaptığı alımlar bulunuyor. Mızraklı’nın, kendisinden önceki dönemde örgüt bağlantıları oldukları gerekçesi iş akdi feshedilen 248 kişiyi göreve başlattığı iddia ediliyor.

GÖREVDEN UZAKLAŞTIRMA TEDBİRİ HUKUKA UYGUNDUR

MA’da yeralan habere göre, Adnan Selçuk Mızraklı hakkında, ‘Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma’, ‘Silahlı Terör Örgütü Kurma veya Yönetme’, ‘Terör Örgütü Propagandası Yapmak’, ‘Suçu veya Suçluyu Övmek’ suçlarından soruşturma ve kovuşturma süreçlerinin devam ettiğini belirten İçişleri Bakanlığı, kayyım atama sisteminin hukuki dayanağını ve taleplerini şu sözlerle sıraladı:

“Adnan Selçuk Mızraklı hakkında tesis edilen 19.08.2019 tarihli idari işlemin hukuki dayanağı, Anayasanın 127’nci maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanununun 47’nci maddesi olup, bu maddelerde ilgililer hakkında herhangi bir mahkûmiyet şartı aranmamakta, haklarında soruşturma veya kovuşturma açılmış olması yeterli olmaktadır.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı hakkında devam eden kovuşturma ve soruşturmalardaki suç konuları için TCK’da öngörülen yaptırımlar ilgilinin seçilme ve kamu görevinde bulunma yeterliliğini etkileyecek niteliktedir. Kamu görevi yürüten davacı hakkında, seçilme yeterliliğini kaybetmesine yol açan suçlardan dolayı soruşturma ve kovuşturma yürütülmesi, suçun niteliği ve ağırlığı dikkate alındığında, görevden uzaklaştırma tedbiri kamunun selameti bakımından hukuka uygundur.

2 AYDA BİR GÖZDEN GEÇİRİLİYOR

19.08.2019 tarihli Bakanlık Makamdan alınan onayın bütün unsurlarıyla hukuka uygun olduğu; 5393 sayılı Kanunun 47’nci maddesi kapsamında, görevden uzaklaştırma tedbirinin iki ayda bir Bakanlığımızca gözden geçirildiği, ilgilinin görevden düşürülmeyi gerektirmeyen bir suçla mahkûm olması durumunda veya devamında kamu yararı bulunmaması halinde işlemin geriye alınmasının her zaman mümkün olduğu göz önüne alındığında, görevden uzaklaştırma tedbirinin uygulanmasının Adnan Selçuk Mızraklı bakımından telafisi güç ya da imkânsız herhangi bir zarar doğurmayacağı gibi hakkındaki soruşturma ve yargılama sürecinin sağlıklı devam edebilmesi için yürütmenin durdurulması ve iptal talebinin reddedilmesi gerektiği değerlendirilmektedir.”

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı hakkında alınan görevden uzaklaştırma tedbirinin devam etmesinin gerektiğini ve bahse konu durumun hukuka uygun olduğunu belirten İçişleri Bakanlığı, Mızraklı’nın yürütmenin durdurulmasına ilişkin açtığı davayı “haksız ve hukuki dayanaktan yoksun” olarak nitelendirerek, yürütmenin durdurulması talebinin red edilmesini istedi. (Haber Merkezi)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

"Bu internet sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla diyarbakiryenigun.com sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir."